خلاصه هزار و یک شهر :

مساحت: ۱۳۹ هکتار

محل قرار گیری :منطقه ۲۲

دیارهای شهربازی هزار و یک شهر : آفرینش – تاریخ -ابریشم -ماجرا – اسطوره – آینده – بازی

***************************

شهربازی هزار و یک شهر :

در ادامه سلسله مقالات سرمایه گذاری در شهرک گلستان و منطقه ۲۲، در این بخش به محدوده‌ای در منطقه ۲۲ تهران رسیده‌ایم به نام هزارو یک شهر.

هزار و یک شهر مجموعه‌ای است در امتداد بزرگراه شهید خزازی و همسایگی شهرک گلستان و شهرک چیتگر در منطقه ۲۲ تهران. این مجموعه عظیم تفریحی و فرهنگی، یک مجموعه گردشگری مدرن در کلاس جهانی است.

هزار و یک شهر فرصتی برای هزار و یک سازندگی و تحول؛ هزار و یک فرصت برای سرمایه‌گذاری و کسب و کار؛ هزار و یک فرصت برای نمایش هنر و فرهنگ ایرانی؛ هزار و یک فرصت برای تفریح و استراحت و هزار و یک تنوع برای سرگرمی‏ های سالم است.

در سال ٨٩ شهرداری تهران فراخوانی را برای زمین پروژه برگزار نمود که شرکت سرمایه گذاری ساختمانی عظام با توجه به توانایی مالی بالا و ارائه بهترین طرح کاربری زمین، ساخت و بهره برداری از این پروژه عظیم را بر عهده گرفت.

این پروژه، در زمینی به وسعت ١٣٩ هکتار در منطقه ٢٢ تهران در حال ساخت است و از ١٠ زیر پروژه شامل پارک ایران، بزرگ‌ترین مجتمع تجاری ایران، خیابان سرگرمی، برج های اداری و هتل آپارتمان، سه هتل ٣، ٤ و ٥ ستاره، پارک آبی، مرکز مطالعات اسلامی و شهر هنر تشکیل شده است.

اگر بخواهیم از زیر پروژه‌های هزار و یک شهر صحبت کنیم و فرصت های سرمایه گذاری آن را برای کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در منطقه ۲۲ و سرمایه گذاری در شهرک گلستان و یا شهرک چیتگر را دارند می توان از پارک آن شروع کنیم. این پارک، شهر قصه نام دارد.

شهر قصه

شهر‏قصه، بزرگترین پارک تفریحی غرب آسیا و قلب هزار و یک شهر است. این پارک در ٧ دیار و در مساحت ٣٨ هکتار طراحی شده و در دست ساخت می‌باشد.

جاذبه‌های شهر‌قصه بر اساس تجلی‌های “خیال ایرانی” در فرهنگ و تمدن و تاریخ ایران زمین و در عرصه‌های گوناگون هنری از قبیل معماری، نمایش، موسیقی، فیلم، هنرهای تجسمی، شعر و ادبیات، آداب و رسوم، بازی‌ها، جشن‌ها، غذاها و… طراحی شده است.

در نقطه مرکزی شهر‏قصه، هفت گنبد قرار گرفته که نماد خیال ایرانی است. هفت گنبد یا هفت پیکر اثری از شاعر بزرگ قرن ششم هجري، نظامی گنجوي است.

این اثر شرح افسانه ای است که توسط هفت شاهزاده از هفت سرزمین، در هفت گنبد، در هفت روز هفته، براي بهرام گور تعریف می‌شده است..

هفت گنبد به هفت ستاره یا هفت فلک منسوب است: فلک اول ماه (قمر)؛ فلک دوم تیر (عطارد)؛ فلک سوم ناهید (زهره)؛ فلک چهارم مهر (خورشید)؛ فلک پنجم بهرام (مریخ)؛ فلک ششم برجیس (مشتري)؛ فلک هفتم کیوان (زحل). همانگونه که پیشتر بیان شد شهر قصه دارای هفت دیار به شرح زیر است:

دیار ١: دیار آفرینش

دیار اول در واقع با قصه شروع است. قصه‌ی نخست در هنگام ورود به شهرقصه ؛ قصه‌ای است که شنونده و خواننده‌ای نداشته است.

پس جهان و کائنات و مخلوقات آفریده شدند تا قصه‌ی آفرینش شنیده شود.

صحن ورودی شهرقصه با روایت هایی از قصه‌ی خلقت شکل می‌گیرد؛ از نگاه دین، اسطوره و علم که هرکدام رویکردی به آفرینش دارند.

آغاز قصه با آفرینش و روایات آن است. این دیار با الهام از معماری مشهور “باغ ایرانی” طراحی و ساخته شده است و با عمارت سردر باغ ملی ما را به تهران قدیم دعوت خواهد کرد.

 

شهربازی هزار و یک شهر-هزار و یک شهر-تهران لند

دیار ٢: دیار تاریخ

دیار تاریخ در شهرقصه نگاهی به تاریخ ایران دارد و با تهران قدیم آغاز می‌شود. نگاهی به پایتخت ایران در ٢٠٠ سال گذشته که شامل تهران قدیم بوده و با اماکنی همچون عمارت مسعودیه و خیابان لاله زار مواجه خواهیم شد.

از آنجا نگاهی به چند هزار سال تاریخ ایران خواهیم داشت. گذری از دوران مختلف، از تخت جمشید و طاق کسری تا چغازنبیل و مقبره دانیال نبی؛ نگاهی به شکوه ایران در دوران گذشته. این دیار با جمع‌آوری عناصر باشکوه معماری ایرانی در کنار مجسمه‌ها و نقش برجسته‌ها، آئین‌ها، نمایش‏‌ها و کارنوال‏‌ها، پوشاک و البسه و … می‌تواند در یک نگاه، بیننده را با عظمت میراث مادی و معنوی ایران اسلامی، آشنا کند.

شهربازی هزار و یک شهر-هزار و یک شهر-شهربازی-تهران لند
شهربازی هزار و یک شهر-هزار و یک شهر-شهربازی-تهران لند

دیار ٣: راه ابریشم

از آن جایی که مسیر تجارت دنیا از گذشته تا حال سفر زمینی طولانی از شرق آسیا تا غرب اروپا؛ چین، هند، ایران، ترکیه و ایتالیا بوده که به جاده ابریشم نام گرفته است.

این مسیر نمادی است برای معرفی هیجان‏‌انگیزترین جاده‌ی تجاری دنیای قدیم، تجارتی که سرزمین‌ها و تمدن‌های بزرگ جهان کهن را به یکدیگر متصل می‌کرد.

این جاده و سرزمین‌ها، میزبان سرمایه گذاران و کاروان‏هایی بودند که برای تجارت ازکوه‌ها، دشت‌ها و صحراها و ازگرم‌ترین تا سردترین نقاط جهان را در می‌نوردیدند؛ کاروان‌هایی که به همراه کالاها، اندیشه و فرهنگ و هنر و آداب و رسوم را با خود به دل مهم‌ترین امپراطوری‌های آن زمان می‌بردند.
جاذبه‌های این دیار با الهام از این جاده و سفرهای آن طراحی شده است. یکی از اعجاب‌انگیزترین سفرهای دنیا است

هزار و یک شهر-شهربازی هزار و یک شهر-تهران لند

دیار ٤: دیار ماجرا

دیار ماجرا در شهر قصه الهام گرفته از معماری های اولیه بشر در دل کوه و صخره است و این معماری تا زمان حال ادامه داشته و به ساختمان‌های اعجاب انگیز قلعه ها و دژها رسیده است.

فراز و فرودهای دراماتیک، خیال‌پردازی‌های شاعرانه، بال و پر گرفتن خیال آدمی، در دیار ماجرا، ماجراها می آفریند.

از هفت خوان رستم در شاهنامه فردوسی تا افسانه‌های قلعه سنگباران، مواجهه با دیوها و جادوگران تا گذار از کوه‌ها و دریاها، فتح قلعه‌ها و شهرها توسط سمک عیار و… چه در هیجانات سینمای معاصر جهان، چه در هیجانات روایت‏‌های متون کهن همچون “هزار و یک شب”، همه در این دیار نهفته است.

هزار و یک شهر-شهربازی هزار و یک شهر-تهران لند

دیار ٥: دیار اسطوره هزار و یک شهر

در ایران همیشه شخصیت ها و اسطوره هایی وجود دارند که ما ایرانیان به آن ها رجوع کرده و برای مثال آوردن و الگو فراردادن به آن ها استناد می کنیم اما اسطوره، کلمه‌ای معرب است از واژه یونانی به معنی جستجو، آگاهی، داستان. واقعیت این دیار جستجو‌ها و داستان‌های بشر برای کسب آگاهی و شناخت نیروی بی‏کران طبیعت در کنار دغدغه‌های ناشی از ناشناخته‌ها و قدرت‌های غریب این دنیا است.

در دل روایات و حکایات کهن، این اسطوره‏‌ها هستند که از سرزمین‌های دور و نزدیک، همانند هفت شاهزاده از هفت سرزمین، داستان‌های نسبت بشر را با هستی، جان می‌بخشند، این اساطیر هستند که خلق آنها بخشی از تلاش بشر برای فهم و توجیه دنیای اطرافش بوده است.

اساطیری از هند و روم، از اروپا و یونان تا اساطیر ایرانی در این دیار جایگاهی دارند.

هزار و یک شهر-شهربازی هزار و یک شهر-تهران لند
دیار ٦: دیار آینده شهربازی هزار و یک شهر

دنیا چگونه خواهد شد؟ کار تخیلات علمی بشر به کجا خواهد کشید؟ ایران آینده چگونه مرزهای تخیل را درخواهد نوردید؟

داستان‏‌های علمی و تخیلی علاوه بر پرورش فکر و آینده نگری کودکان و نوجوانان، برای بزرگسالان نیز مفرح و خیال انگیز است.

چه بسیار کودکانی که با خواندن تخیلات نویسنده‏‌ها از هواپیما و زیردریایی، سال‌ها بعد آن ها را اختراع کردند و چه بسیار بزرگسالانی که به نوشته‌های خیالی نویسنده‏‌ها خندیدند.

در این دیار، پرواز تخیل انسان امروز درباره جهان فردا به نمایش در خواهد آمد.

نگاه فانتزی به آینده و چگونگی آن، پیشرفت‌های بشر و تغییرات دنیای معاصر بستر این دیار است.

هزار و یک شهر-شهربازی هزار و یک شهر-تهران لند

دیار ٧: دیار بازی هزار و یک شهر

همه فکر مسی کنیم که بازی مختص کودکان است. اما اگر خود را جای کودکان بگذاریم و از نگاه آنان بنگریم، ما نیز در حال بازی هستیم.

کارمند و کارگر در حال بازی هستند، دزد و پلیس در حال بازی هستند، دکتر و مریض در حال بازی هستند، معلم و شاگرد در حال بازی هستند و … حال بگویید چه کسی مشغول بازی است؟ کودک یا ما؟

همه این‌ها برای کودک بازی است، بازی زندگی! در این دیار به دنیای کودکی و بازی‌های آن باز خواهیم گشت، قهرمانان خیال کودکان در این دیار زنده خواهند شد و بازی خواهند کرد.

سرگرمی‌های آموزشی متنوع، دیاری جذاب را برای پرورش خیال کودکان به وجود خواهند آورد.

با مجموعه پلاکینو در تماس باشید!!!