تصویر آلت

گروه مسکن پلاکینو

شهرک چیتگر و معماری آن

شهرک مسکونی چیتگر در منطقه ۲۲ شهر تهران(ضلع غربی دریاچه زیبای چیتگر)در حال احداث می باشد. شهرک چیتگر بزرگترین پروژه بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد که دارای ۲۰۰۰۰ واحد مسکونی است. از ۵ پهنه تشکیل شده و با حروف انگلیسی A تا E نمایش داده می شود. همچنین یکی از زیباترین و مدرن ترین شهرک های در حال ساخت کشور محسوب می شود.

در حال حاضر ساخت پهنه A شهرک چیتگر تمام شده و پهنه B و C شهرک در دست ساخت می باشد.

موقعیت شهرک  چیتگر

شهرک چیتگر در غرب بزرگراه همت و در منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع شده است.

همجواری شهرک چیتگر با بزرگراه های حکیم و همت به عنوان دو شریان اصلی تهران، دسترسی آسان و روان از نقاط مختلف تهران به این شهرک را ممکن کرده است.

دو بزرگراه آزادگان و تهران-کرج نیز در همپوشانی این شهرک امکان ارتباط آسان را از شهر کرج و همچنین فرودگاه مهرآباد، فرودگاه بین المللی امام خمینی و فرودگاه پیام به این مجموعه ایجاد می کند.

نزدیکی ایستگاه مترو ایران خودرو از خط مترو تهران-کرج به شهرک چیتگر و ۵ پایانه حمل و نقل درون شهری در منطقه ۲۲ از دیگر امکانات این منطقه جهت دسترسی به شهرک چیتگر محسوب می شوند.

برخی از مراکز مهم اطراف شهرک چیتگر:

-بازار بزرگ ایران(ایران مال) در ضلع شرقی شهرک چیتگر به عنوان بزرگترین مجمتع تجاری-تفریحی خاورمیانه و کسب جایزه برترین مال در حال افتتاح(Most Anticipated Openning)  در سال ۲۰۱۷ از RLI

-دریاچه چیتگر در ضلع شرقی شهرک چیتگر به عنوان بزرگترین دریاچه مصنوعی خاورمیانه

-شهربازی در حال احداث هزارویک شهر(تهران لند) در ضلع شمالی شهرک چیتگر به عنوان بزرگترین شهربازی خاورمیانه

-باغ ملی گیاهشناسی در ضلع جنوبی شهرک چیتگر

-آبشار تهران در ضلع شمال شرقی شهرک چیتگر

-مرکز تجاری تفریحی بام لند واقع در دریاچه چیتگر و محور چهارباغ

-پارک جنگلی چیتگر در ضلع جنوبی شهرک چیتگر و…

وجود هرکدام از این مراکز به تنهایی در هر منطقه ای موجب افزایش جذب گردشگر و در نتیجه رشد و شهرت آن منطقه می شود.

معماری شهرک چیتگر

-فضای باز به ازای هر واحد مسکونی حدود ۴۰ متر مربع به جز معابر و پارکینگ ها

-عدم تداخل مسیرهای سواره و پیاده

-استفاده حداکثر از نور و دید جهت واحدهای مسکونی و حداقل دید واحدها و ساختمان ها نسبت به یکدیگر

-فرض اصلی طراحی آپارتمان های مسکونی و نحوه استقرار آن ها،طبق الگوی کشیدگی شرقی و غربی به منظور برخورداری از حداکثر نور جنوب و دید و منظر شمال می باشد.

به منظور امنیت بیشتر کودکان و کنترل والدین بر کودکان یک فضای باز و سبز اختصاصی برای هر برج مسکونی پیش بینی شده است.

 

بررسی سازه ای شهرک چیتگر

اسکلت برج ها در شهرک چیتگر از نوع اسکلت فلزی بوده و اتصالات از نوع پیچ و مهره می باشد.

در کل دو نوع اسکلت فلزی و بتنی داریم.به خوبی می دانیم که به دلیل عدم رعایت مسائل فنی در حین اجرای بتن،اسکلت فلزی گزینه بهتری است.

در ساختمان های اسکلت فلزی نیز چند نوع اتصال وجود دارد که رایج ترین آن ها اتصالات پیچ و مهره و اتصالات جوشی می باشد. بدلیل استفاده از ژنراتور دیزلی برای جوش اسکلت در محل و سختی بسیار کار جوشکاری اسکلت در ارتفاع معمولا کیفیت جوش ها در ارتفاع نسبتا پایین است و این مسئله به خصوص در زلزله خودنمایی میکند.به همین علت اتصالات پیچ و مهره در این زمینه از دقت بیشتری در اتصال برخوردارند. در ضمن مقاومت جوش در دمای بالا و آتش سوزی کمتر از پیچ و مهره بوده و سریعا سازه از محل اتصال میشکند.مشابه ساختمان پلاسکو.

آب و هوای شهرک چیتگر

به لطف بهره مندی از جهت وزش باد که عموما از غرب به شرق است و همچنین وجود منابع جنگلی و سرسبز متعدد در منطقه ۲۲ از جمله پارک جنگلی چیتگر،پارک جنگلی لتمان کن،پارک جنگلی خرگوش دره،بوستان جوان مردان و… شهرک چیتگر آب و هوای بسیار مطلوب تری را نسبت به سایر مناطق تهران دارد.

علاوه بر این در نظر گرفتن حدودا ۴۴ متر مربع فضای سبز به ازای هر فرد در شهرک چیتگر به تلطیف آب و هوای این شهرک کمک می کند.

امکانات

نزدیک ترین ایستگاه های آتش نشانی به شهرک چیتگر

-ایستگاه ۳۰ واقع در پارک چیتگر

-ایستگاه ۴۵ (کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص کرج)

-ایستگاه ۶۸ (شهرک باقری)

-ایستگاه ۶۹ – شهید قانع (شهرک راه آهن)

-ایستگاه ۷۶ – شهید کاظمی (پمپ گاز چیتگر)

-ایستگاه ۱۱۴ (دریاچه)

-ایستگاه ۸۰ (شهرک دانشگاه شریف)

نزدیک ترین مراکز درمانی

-بیمارستان فوق تخصصی تریتا

-درمانگاه کوثر

-بیمارستان در حال احداث تات(بیمارستان بیماران سرطانی)

-مرکز تخصصی در حال احداث مغز و اعصاب پروفسور سمیعی

-درمانگاه در حال احداث شهرک چیتگر و…

سوال:حدس میزنید در آینده با افتتاح این حجم از پروژه های تفریحی رفاهی در اطراف شهرک چیتگر،وضعیت ترافیکی این شهرک چگونه شود؟

نکته اول اینکه مجموعه ایران مال(بازار ایران) دارای ۲۶ راه ورودی وسایل نقلیه به داخل مجموعه شامل پل،تونل،زیرگذر و روگذر با ظرفیت ۲۰۰۰۰ پارکینگ است و علاقه مندان میتوانند با انتخاب راه ورودی مناسب وارد هر طبقه ای از پارکینگ که علاقه دارند شوند. در نتیجه این مجموعه به هیچ عنوان بار ترافیکی ندارد.

نکته دوم اینکه  راه های ورود به شهرک چیتگر به طور انحصاری از بزرگراه حکیم و همچنین به طور انحصاری از بزرگراه همت می باشد. البته از بزرگراه تهران-کرج و متروی ایران خودرو نیز می توان وارد بلوار ایران خودرو شد و به شهرک چیتگر دسترسی پیدا کرد. در نتیجه هیچ مسیر مشترکی با بازدیدکنندگان از دریاچه چیتگر ندارد.

این در حالی است که اکثر پروژه های اطراف دریاچه چیتگر به دلیل داشتن مسیر مشترک با آن در روز های تعطیل و آخر هفته ها در تردد خود دچار مشکل میشوند.

بلوار پژوهش نیز مسیر ورودی دیگری به شهرک است که از بزرگراه های حکیم و همت میتوان وارد آن شد.

اگر دوست دارید در رابطه با برج های شهرک و امکانات داخلی برج ها،نقشه های واحدها،تعداد طبقات برج ها و در رابطه با پهنه های A و B و C اطلاعات بیشتری داشته باشید مارو در محتوای بعدی دنبال کنید.

یک نظر بده

در حال حاضر امکان عضویت از طرف مدیریت محدود شده است