تصویر آلت

گروه مسکن پلاکینو

کرونا و منطقه ۲۲ تهران

کرونا ویروس

کرونا ویروس جدید (CoV 2019) نتیجه‌ی گسترش بیماری تنفسی است که اولین بار در ووهان چین اتفاق افتاد. با وجود این‌که بازار غذاهای دریایی ووهان ممکن است منشأ اصلی بیماری باشد مورد شاخص یا بیمار ابتدایی در تحقیقات همه‌گیرشناسی ارتباط مشخصی با بازار مواد غذایی دریایی نداشت.

 

مسولان بهداشت چین برای اولین بار ژنوم کامل ۲۰۱۹ CoV   را در بانک ژنی، پایگاه اطلاعات توالی ژنتیکی سازمان جهانی بهداشت و مرکز جهانی مشترک اطلاعات آنفلوآنزا (GISAID) منتشر کردند تا شناسایی ویروس را تسریع کنند.

 

از لحاظ رده‌بندی، کرونا ویروس ۲۰۱۹ عضوی از زیر جنس ساربکو ویروس، از خانواده‌ی اورتو کرونا ویروس است. ویروس ۲۰۱۹-nCoV هفتمین عضو از خانواده‌ی کرونا ویروس است که انسان را آلوده می‌کند .

 

ویروس کرونا چطور منتقل می شود؟

 

مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، این بیماری نیز از طریق ترشحات تنفسی فرد بیمار هنگامی که او سرفه یا عطسه می کند، منتقل می شود. قطرک های پخش شده روی سطوح می نشینند و ویروس از طریق دست های دیگران، به آنها منتقل می شود.

 

مردم هنگامی که دهان،‌ بینی و چشمان خود را لمس می کنند به این بیماری مبتلا می شوند.

 

ویروس جدید موجب عفونت ریه می‌شود و با سرفه و عطسه همراه است.

 

دوره نهفتگی بیماری چند روز است؟

 

کارشناسان می گویند که به طور متوسط پنج روز طول می کشد که فرد آلوده به ویروس،‌ نشانه های بیماری را بروز دهد. البته بعضی از بیماران در مدتی بسیار بیشتر از این، علایم را نشان می دهند.

 

به گفته سازمان بهداشت جهانی، دوره نهفتگی بیماری تا ۱۴روز است ولی بعضی از محققان می گویند تا ۲۴ روز هم طول می کشد.

 

فعلا واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است.

تأثیر مستقیم بیماری کرونا بر کاهش مراجعه مردم به مشاوران املاک منطقه ۲۲

در شرایط کنونی، دستگاه‌های ذیربط دولتی به مردم توصیه می کنند که برای مهار شیوع بیماری کرونا در خانه بمانند، همین مسئله تأثیر مستقیمی در کاهش مراجعه مردم به مشاوران املاک و کاهش معاملات مسکن در پایان سال داشته‌است.

کم‌رغبتی خریداران برای بازدیدخانه‌ها به دلیل کرونا از یک سو و عدم اجازه بازدید از خانه به علت ترس اغلب فروشنده‌ها از کرونا در سوی مقابل، باعث شده که برخلاف روال هر ساله بازار معاملات مسکن، حجم خرید و فروش مسکن در هفته‌های پایانی سال با کاهش مواجه شود.

منطقه ۲۲ تهران هم مستثنی از این امر نبوده و مراجعه مردم جهت انجام معاملات ملکی در این منطقه هم کم گردیده‌است.

با توجه به وضعیت کنونی بیماری کرونا در کشور، به نظر می‌رسد که این بیماری در ماه های ابتدایی سال جدید نیز در کشور وجود داشته باشد و شاهد رکود بازار مسکن باشیم.    

آن چه آمارها در توزیع بیماری کرونا در مناطق مختلف تهران نشان می دهند آن است که منطقه ۲ تهران بالاترین آلودگی و منطقه ۲۲ تهران دارای آلودگی کمتری می باشند.اگر بخواهیم کمی از منطقه ۲۲ بگوییم و شما را با این منطقه آشنا کنیم، می توان این طور بیان کرد:منطقه ۲۲ شهرداری تهران، واقع در شمال غرب تهران با وسعتی حدود ده هزار هکتار( بیش از ۶۰۰۰ هکتار آن جزو محدوده خدماتی است) بزرگ‌ترین منطقه شهری تهران بوده و یا به عبارتی یک هفتم مساحت شهر را تشکیل می‌دهد. این منطقه با شرایط ویژه اقلیمی و جغرافیایی از شمال به ارتفاعات ۱۴۰۰-۱۸۰۰ متر کوهپایه‌های البرز، از جنوب به آزاد راه تهران-کرج، از شرق به مسیل کن و از غرب به حوزه استحفاظی شهرستان کرج محدود می‌گردد. از نظر تقسیمات شهری، منطقه به ۶ ناحیه و هر ناحیه به ۶ تا ٨ محله تقسیم شده است.  ناحیه یک ٧ محله، ناحیه دو ٨ محله، ناحیه سه ٢محله،ناحیه چهار ٧ محله ، ناحیه پنج ۶ محله و ناحیه شش ٧ محله را دارا هستند. اما آنچه باید اذعان داشت، تقسیمات این‌گونه طرح‌های مصوب فقط از نظر اداری برای ارگان‌هایی مانند شهرداری و سازمانهای مربوط به تاسیسات زیر بنایی منطقه ،کارآیی و رسمیت دارند.

آنچه معیار واقعی تشخیص هویت نواحی و محلات منطقه است همان مرز و حدود زمین‌های تحت مالکیت هر شهرک می‌باشد بطوری‌که اهالی، خود را متعلق به ناحیه ١و ٢ و یا محله ١و ٢ … نمی‌دانند بلکه عناوینی مانند اهالی شهرک راه آهن،  امیرکبیر، چشمه و نظایر اینها گروه‌های جمعیتی ساکن را از هم متمایز می سازد.

تاریخچه منطقه ۲۲

در طول جنگ ایران و عراق، ۲۵ درصد از اراضی توسط نیروهای مسلح جهت ساخت و ساز پادگان های نظامی مورد استفاده قرار گرفت و در قسمتی از این اراضی نیز تعاونی های مسکن شروع به شهرک‌سازی کردند. پس از مواجه شدن مسئولین با مشکلات شهر تهران و دست‌یابی به این نتیجه که می توان این منطقه از شهر را به منطقه‌ای مطابق با الگوهای شهرنشینی نوین تبدیل نمود و با توجه به امکان گسترش شهر تهران در منطقه ۲۲ که در طرح جامع تهران نیز پیش بینی شده بود، شهرداری تهران بر آن شد تا اراضی شمال غرب تهران را به محدوده خدماتی شهر الحاق نماید وبر این اساس طی سال های ۶۹ تا ۷۳ طرح تفصیلی این منطقه توسط مهندسین مشاور باوند تهیه و سپس در سال ۷۳ تصویب گردید.

 

پیش‌بینی بازار مسکن سال ۹۹ 

در این شرایط، مشاوران املاک پیش‌بینی ادمه رکود در بازار مسکن در سال آینده را دارند. حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک درخصوص پیش‌بینی وضعیت قیمت مسکن در سال ۹۹ می‌گوید: بازار مسکن در فروردین ماه سال آینده به دلیل تعطیلی بازارها ثبات خواهد داشت، اما در اردیبهشت ماه قیمت‌ها خود را پیدا خواهد کرد و در خردادماه قیمت مسکن به نوعی خود را به خوبی نشان خواهد داد.

به اعتقاد وی، آنچه که مشخص است، این‌که افزایش قیمت مسکن در سال ۹۹ در حد زیر خط تورم خواهد بود و این به معنای این است که اگر خط تورم ۳۰ درصد باشد، قیمت مسکن بسیار پایین‌تر از این عدد یعنی در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد خواهد کرد.

شهاب نادری (عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی ) با اشاره به تأثیر منفی شیوع بیماری کرونا در تعطیلی بازارهای اقتصادی، گفت: در شرایط کنونی فعالیت بسیاری از بازارهای اقتصادی از جمله بازار مسکن به دلیل شیوع این بیماری عملاً متوقف شده و این مسئله آثار گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

وی گفت: در شرایط کنونی دستگاه‌ها به مردم توصیه می‌کنند که برای مهار شیوع بیماری کرونا در خانه بمانند، این مسئله تأثیر مستقیمی در کاهش مراجعه مردم به مشاوران املاک و کاهش معاملات مسکن داشته است.

وی تصریح کرد: این موضوع واضح و مبرهن است که وقتی مراجعه و تقاضا برای خرید مسکن کاهش یابد، بازار در یک وضعیت رکودی قرار می‌گیرد. با توجه به وضعیت کنونی بیماری کرونا در کشور، به نظر می‌رسد که این بیماری در ماه‌های ابتدایی سال جدید نیز در کشور وجود داشته باشد.

کی به بیمارستان برویم؟

بستری در بیمارستان ویژه­ای بیمارانی است که به علت تنگی نفس شدید و وخامت بیماری نیاز به محیط های کنترل شده و دستگاه های حمایت تنفسی دارند.

اگر حال عمومی شما بد نیست و به گروه‌های پر خطر تعلق ندارید حتی اگر به بیماری کرونا مبتلا باشید بهترین کار ماندن در خانه به همراه خانواده است؛ چرا که ممکن است آنها هم مبتلا شده باشند.

توجه کنید:

بیماری کرونا  در بسیاری از کسانی که بیماری زمینه ای ندارند، شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی است و معمولا پس از دو هفته بهبود می یابد. مهم آن است که زنجیره انتقال بیماری به دیگران را با قرنطینه خود در خانه بشکنید.

اگر علائم خفیف دارید، خود و خانواده را در خانه قرنطینه کنید و وضعیتان را تحت نظر داشته باشید.

کی به نزدیک‌ترین مرکز درمانی برویم؟

علایم سرماخوردگی (سرفه، لرز، گلودرد و… ) همراه با تنگی نفس شدید دارید،

جزء گروه پرخطر هستید و علایم سرماخوردگی و تب بالای ۳۷.۸ درجه با دماسنج دارید،

جز دسته نقص ایمنی هستید و علائم سرماخوردگی دارید ولی تب یا تنگی نفس ندارید،

افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی ممکن است علی رغم عفونت، تب نداشته باشند.

وضعیت خود را ارزیابی کنید

قبل از مراجعه می توانید با سامانه های معتبر خود را ارزیابی کنید:

Corona.medroid.ir

Corona.research.ac.ir/corona-screening

Coronaisfahan.ir

یک نظر بده

در حال حاضر امکان عضویت از طرف مدیریت محدود شده است