تصویر آلت

گروه مسکن پلاکینو

ایران مال (۱)

بازار بزرگ ایران موسوم به «ایران مال» به عنوان یکی از پنج مال برتر جهان جزء عظیم‌ترین پروژه‌های تجاری، فرهنگی و اجتماعی است که بین دو کلان‌شهر تهران و کرج واقع شده است.

اگر بخواهیم موقعیت جغرافیایی ایران مال را تشریح کنیم می‌توانیم این گونه بیان نماییم:

این مجموعه در زمینی به مساحت ۳۱۷ هزارمترمربع در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز احداث شده است. ایران مال در شمال شرقی شهرک چیتگر در منطقه ۲۲ تهران (انتهای اتوبان شهید همت و همچوار با اتوبان شهید خرازی)، حاشیه پارک چیتگر و در نزدیکی دریاچه شهدای خلیج فارس قرارگرفته‌است. از جمله محاسن این مجتمع، نزدیکی آن به ۳ فرودگاه مهرآباد، پیام و امام خمینی (ره) می‌باشد که امکان دسترسی آسان به آن را جهت بازدیدکنندگان خارجی و داخلی فراهم می‌آورد.

معماری این سازه تمامی باورهای دینی و ملی و داشته‌های تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی و تمدنی را ترکیب نموده است که ایده آن مربوط به فعال تجاری و کارآفرین نام آشنای ایران، مهندس علی انصاری است که این کار بزرگ را با تمامی دشواری‌ها و تنگناها، در دوران تحریم به فرجامی نیک رسانده است.

«ایران‌مال» یک شرکت سهامی عام و متعلق به بانک آینده است. این شرکت با مجوز بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تاسیس شده است. بخشی از سهام، واگذار شده و بعد از بهره‌برداری از پروژه، سهام در بورس عرضه می‌شود و بانک آینده در نهایت از مالکیت پروژه خارج خواهد شد.

طبق بررسی‌های مشاوران معمار و شهرساز و  باتوجه به ظرفیت‌های منطقه ۲۲ شهرداری تهران، جمعیت ساکن این منطقه در افق ۱۴۰۰، ۵۰۰.۰۰۰ نفر و جمعیت شناور منطقه در روزهای تعطیل ۴۵۰.۰۰۰ نفر پیش‌بینی شده است.

برنامه‌ریزی و مدیریت برای خدمات‌رسانی در این منطقه از سال ۱۳۹۰ در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت. منطقه ۲۲ مراکز علمی و پژوهشی متعدد دارد و به عنوان قطب علمی- تحقیقاتی غرب تهران مطرح است. دانشگاه‌های علامه طباطبایی، پیام نور و علوم انتظامی، پژوهشگاه فنی مهندسی زیست‌فناوری، پژوهشگاه پلیمر، دانشکده ژنتیک، داروسازی آترا، پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه صنعتی شریف شامل ده‌ها دانشکده از جمله دانشکده‌های گاز، نفت و پتروشیمی، باغ ملی گیاه‌شناسی از آن جمله‌اند. همین امر سبب انجام کارهای مطالعاتی جهت جانمایی احداث ایران مال شده‌است.

جالب است بدانیم که جانمایی احداث این مجموعه پس از انجام مطالعات و امکان‌سنجی‌های لازم و با توجه به وجود دو کلان شهر تهران و کرج در نزدیکی یکدیگر، در نقطه مرکزی بین این دو شهر و در منطقه ۲۲ تهران جانمایی شد. این موضوع بدین معناست که اگر دایره‌ای به مرکزیت ایران‌مال و شعاع حدود ۲۵ کیلومتر رسم نماییم، این دایره از مراکز شهرهای تهران و کرج عبور خواهد کرد.

روش مالکیت بازار بزرگ ایران مطابق با روش های مرسوم در دنیاست. براساس روش‌های مرسوم در مجتمع‌های مشابه در دنیا، یک شرکت، مالک است و واحدها به هیچ عنوان واگذار نمی‌شود. بلکه اجاره داده می‌شود یا سهم از فروش از آنها گرفته می‌شود.

شرکت مالک نیز سهامی عام است و یک شرکت بهره‌بردار هم در کنار آن فعال است. ایران مال، یک شرکت سهامی عام بوده که در کنار مالک پروژه مشغول فعالیت است و در زمان ساخت روزانه برای حدود ۲۰.۰۰۰ نفر طی ۶ سال به‌‌طور مستقیم و به عبارتی اشتغال پایدار به میزان ۴۳.۰۰۰.۰۰۰ نفر-روز ایجاد نموده است.

پس از بهره‌برداری، اشتغال مستقیم بیش از ۱۸۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و حدود ۱۰۰.۰۰۰ نفر به طور غیرمستقیم در این بازار بزرگ، تأثیر ویژه‌ای در رفع معضل بیکاری خواهد داشت و با کمک در ایجاد زیرساخت مناسب برای ورود سرمایه‌های بیشتر، سرآغازی بر حرکت یک اقتصاد مستحکم و پویا خواهد بود و با جلوگیری از خروج ارز و بازاری رو به رشد، همراه با جذب گردشگران از سراسر جهان، نویدبخش آینده‌ای درخشان برای ایران اسلامی خواهد بود.

تمایز ایران‌مال نسبت به سایر مجتمع‌های مشابه جهان که با توجه به مساحت و کارکرد، اصطلاحاً مال نامیده می‌شوند، این است که ۷۰ درصد فضای آن کاربری تفریحی، فرهنگی، گردشگری، دینی، ورزشی، خدماتی، رفاهی، پارکینگ ومشاعات دارد.

منطقه ۲۲ در سطح تهران  قابلیت دسترسی بی‎نظیری دارد. دسترسی‏های مهم این منطقه عبارتند از: آزادراه شهید فهمیده (تهران-کرج)، بزرگراه شهید خرازی (که در ادامه بزرگراه شهید همت قرارگرفته و دسترسی به بزرگراه تهران- شمال را فراهم می‌کند)، بزرگراه شهید همدانی که در ادامه بزرگراه شهید حکیم می‌باشد. می‌بینیم که این دسترسی‌ها، مسیرهای اصلی و پرتردد شهری و بین شهری تهران بزرگ می‌باشند که امکان دسترسی به ایران مال را نیز فراهم کرده‌اند.

رفت و آمد شهروندان و مراجعات متعدد برای استفاده از خدمات عمومی موجود در سطح منطقه ۲۲، جمعیت شناور قابل توجهی را به منطقه ۲۲ روانه می‏نماید. وجود چنین ظرفیت و توانمندی در منطقه، می‏تواند این موقعیت جغرافیایی را به قطب بزرگ اقتصادی تبدیل نماید.

این منطقه در سال‌های اخیر به محلی برای اجرای طرح‌های گردشگری به‌خصوص گردشگری شهری تبدیل شده است. احداث دریاچه شهدای خلیج فارس، مرکز تجاری بام لند و سایر مراکز دیگر گواهی بر این ادعاست.

اجرای پروژه‌های بسیار مهم درمانی، آموزشی، اداری، تجاری، فرهنگی، ورزشی و سایر کاربری‌های ضروری و ارائه خدمات ویژه به شهروندان، اشتغال و به‌کارگیری توان و تخصص‌ها موجب توسعه این منطقه و تبدیل آن به قطب گردشگری شهر تهران شده‌است و فعالیت‌های متنوع و خدمات گسترده‌ به تبع تأمین فضای مناسب و مطلوب برای تفریح و تفرّج شهروندان، رونق اقتصادی ویژه‌ای ایجاد می‌نماید.

تمایل سرمایه‌گزاران بخش خصوصی و دولتی به سرمایه‌گزاری در منطقه ۲۲ مشهود و روزافزون است و این ویژگی می‌تواند به رونق منطقه بیانجامد. دسترسی‌های آسان و متعدد، شبکه‌های بزرگراهی مختلف، موقعیت جغرافیایی منطقه به‌عنوان یکی از مبادی ورودی و خروجی شهر تهران و سایر امکانات و ویژگی‌های این منطقه دست در دست هم نهاده‌اند تا منطقه ۲۲ قطب توسعه اقتصادی شهر تهران شود.

برج مالی در ضلع غربی ایران‌مال در ۴۰ طبقه و ابعاد و ارتفاعی متفاوت حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ متر با هدف تجمیع دفاتر اقتصادی، پولی و مالی در یک مکان و نیز فراهم نمودن زمینه اقامت و رفاه فعالان اقتصادی و فعالیت‌های شرکت‌ها، بانک‌ها و نهادهای پولی و مالی، صرافی‌ها، خدمات مسافرتی، مجتمع‌های تجاری-تفریحی احداث  گردیده است. این برج دارای ۸ طبقه پارکینگ، ۱۰ طبقه با کاربری‌های تجاری، تفریحی، فرهنگی، ورزشی و خدماتی و طبقاتی با کاربری مالی بین‌المللی می‌باشد

با توجه به توسعه منطقه ۲۲ تهران و رشد پرشتاب پیش‌بینی شده برای بازار تجاری کشور، پیش‌بینی می‌شود این برج با فراهم کردن امکانات رفاهی و دسترسی مطابق با استانداردهای بین‌المللی به قلب تجارت ایران و منطقه خاورمیانه تبدیل گردد.

در مقالات آتی سعی بر آن داریم تا جهت آشنایی هر چه بیشتر شهروندان عزیز با ایران مال، به تشریح تالارها و امکانات ایران مال بپردازیم.

یک نظر بده

در حال حاضر امکان عضویت از طرف مدیریت محدود شده است