تصویر آلت

گروه مسکن پلاکینو

ایران مال (۲)

در مقاله قبلی به خصوصیات کلی بازار بزرگ ایران یا همان ایران مال پرداختیم. ایران مال را باید یکی از لوکس ترین و  فاخرترین بازارهای ایران دانست که در ساخت آن از پیشرفته‌ترین فناوری‌های ساخت (مثل نانو بتن ها و نیلینگ) استفاده شده است. ایران مال، جشنواره‌ای از فرهنگ و هنر ایران زمین است و اگر برای بازدید این مجموعه عظیم به بزرگراه شهید خرازی (ادامه اتوبان شهید همت تهران) و در مجاورت پارک جنگلی چیتگر و دریاچه شهدای خلیج فارس بروید، تلفیقی از سنت و مدرنیسم را می‌توانید در این عمارت باشکوه نظاره گر باشید که در هیچ یک از بازارهای قدیم و جدید ایران و حتی خاورمیانه، نمونه ای در تراز این  بازار مجلل را نمی توان سراغ گرفت.

بازاری بی ‌نظیر بر پایه فاکتورهایی چون فرهنگ و معماری ایرانی، فرهنگ و معماری اسلامی و فرهنگ و معماری نوین شکل  گرفته که شما را به ضیافت آینه‌کاری‌ها و هشتی‌ها و طاق ضربی‌های شگفت انگیزی می‌برد تا حس قدم زدن در خانه بروجردی‌ها و طباطبایی ها در کاشان ، عمارت سعد آباد ، نیاوران وگلستان در تهران، باغ بسیار زیبای ماهان در کرمان، هنر زیبای اصفهان، بازار قدیمی و سنتی تبریز و …. را در عظیم ترین بازار فرهنگی و هنری ایرانیان تجربه کنید. در دنیا، معماری ایرانی را با مساجد، باغ و خانه‌های ایرانی می‌شناسند.

هنگامی که به انتهای بزرگراه شهید همت می‌رسید، آهسته آهسته از دور، سازه ایران مال نمایان می‌شود و هرچه به آن نزدیکتر می‌شوید، عظمت و بزرگی آن را بیشتر احساس می‌کنید. با گذر از مسیر کندرو بزرگراه شهید خرازی بعد از بلوار پژوهش به سمت شرق، به درب اصلی ایران مال می‌رسید که در محوطه جلوی آن فضای سبز زیبایی همراه با آب‌نمای طراحی شده، خودنمایی کرده و نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

پس از گذر از درب اصلی وارد راهروی اصلی شده که در سمت راست شما مسیر ورودی به باغ ایرانی ماهان قرارگرفته است.

باغ ایرانی

بی‌گمان یکی از زیباترین جلوه‌ها و اماکن تاریخی ایرانیان با ۲۵ قرن قدمت، باغ ایرانی است. «باغ ایرانی» با الهام از باغ شاهزاده‌ ماهان و در کلام بومیان، باغ شازده ماهان در حوالی شهر کرمان قرار گرفته است که قدمت آن به اواخر دوره‌ی قاجار باز می‌گردد. این باغ به دستور حاکم وقت شهر کرمان، محمد حسن خان سردار ایروانی شروع به ساخت شد. بعدها بنای این باغ توسط حاکم بعدی شهر یعنی عبدالحمید میرزا ناصرالدوله ادامه یافت، البته تزئینات و ظریف کاری‌های معمول بعد از فوت وی نیمه تمام باقی ماند. به‌صورت باغ تخت با پنج سطح (پلکانی) و آبریزها و آب‌نماهای خود، یادآور شکوه باغ‌های زیبای ایرانی ـ اسلامی است. این باغ دو ورودی با نمای شیشه‌ای دارد که از شمال به دریاچه و آب‌نمای موزیکال ایران‌مال متصل است. وجود طیف گوناگونی از گیاهان و جریان آبی که در راستای شمالی-جنوبی باغ جاریست، فضای مطبوع و مطلوبی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند. چهار رستوران بین‌المللی در مسیر باغ قرار داشته و در نیم طبقات آن امکان استراحت و استفاده‌ی مناسب‌تر از باغ ایرانی را فراهم می‌نماید. ویژگی دیگری که باعث تمایز این باغ شده، سقف این بناست که از پوشش غشایی استفاده شده است که با کنترل تابش اشعه خورشید محل مناسبی برای رشد گیاهان و نور کافی برای محیط خواهد بود و نمای زیبایی به بام ایران مال می‌بخشد.

شربت‌خانه

در زمان‌های قدیم، به جای کافی‌شاپ‌های امروزی، چای‌سراها و شربت‌ خانه‌ها بودند که از مردم پذیرایی می‌کردند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ایرانیان در فضای آرام شربت‌خانه‌ها به تبادل اخبار و اطلاعات، شاهنامه‌خوانی و تبادل اندیشه می‌پرداختند و از اوضاع و احوال یکدیگر و اجتماع باخبر می‌شدند؛ هر چند از قدمت شکل‌گیری آنها اطلاعات درستی در دست نیست. لذا اغلب شهرها و روستاهای این دیار دارای فضاهای گردهمایی و تجمع نظیر شربت‌خانه‌ها و پس از آن چایخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها بوده است. انواع مختلفی از ساختار معماری ایران از سنت‌ها و تجربه‌های گذشتگان الهام گرفته است تا علاقه‌مندان بتوانند، تاریخ و فرهنگ کشورمان را بهتر بشناسند. فرهنگی که شفاهی و مبتنی بر انتقال سینه به سینه مفاهیم و اندیشه‌هاست که نقل به نقل گشته و امروزه در جای جای سرزمینمان ایران به معرض نمایش گذاشته می‌شود تا نسل‌های جدید با بهره‌مند شدن از شکوه این معماری زیبا، به داشتن مردمان هنرمند ایران زمین افتخار کنند.

نخستین شربت‌خانه‌ها پس از ظهور اسلام و به دنبال منع نوشیدن شراب در دوران تیموریان و در شهر سمرقند به وجود آمده است. صفویان و به‌خصوص شاه اسماعیل، شربت‌خانه‌ها را در اقصی نقاط ایران رواج دادند، تا آنجا که پذیرایی از میهمانان با شربت‌های متنوع، در فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان ریشه دوانده است.

در ضلع جنوب شرقی بازار سنتی بازار بزرگ ایران، فضایی با مساحت ۲۵۰ مترمربع به شربت‌خانه اختصاص داده شده است که با الگوبرداری از کاشی‌ کاری‌های معماری ایرانی- اسلامی، درصدد فراهم نمودن فضایی آرام برای بازدیدکنندگان و گردشگران است.

اگر می‌خواهید یکی از این زیباشناسی‌های معماری را ببینید، پیشنهاد می‌کنیم که از شربت خانه ایران مال دیدن کنید. با قدم زدن در میان این شربت خانه می‌توانید کاشی‌هایی با نقش و نگارهای تماشایی را مشاهده کنید که معماری منحصربه‌فردی از شهر سنتی اصفهان را در معرض دید همگان قرار می‌دهد و توانسته نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کند. کفِ شربت خانه با کاشی‌های رنگارنگی پوشانده شده و روی این کاشی‌ها، طرح‌های برجسته بسیار زیبایی وجود دارد به طوری که حتی دلتان نمی‌آید روی آن‌ها پا بگذارید. ظرفیت شربت خانه حدودا ۶۰ نفر است

علاوه بر نقش و نگارهای رنگارنگ که تلفیقی از رنگ‌های فیروزه‌ای، زرد کهربایی، نارنجی، سفید و غیره است فضایی آرام بخش به همراه شنیدن موسیقی سنتی در این شربت خانه  و نوشیدن عرقیات گیاهی معروف کاشان و بازارهای قدیم تهران خالی از لطف نیست.

هنگام قدم زدن به سمت شربت‌خانه، بد نیست برای آشنایی با صنایع دستی ایران سری هم به غرفه‌های سرای عقیق، سرای زمرد، سرای فیروزه، سرای الماس و سرای ابریشم ایران مال بزنید که در نزدیکی این شربت خانه قرارگرفته و فضایی جذاب برای هر گردشگری را بوجود آورده اند. تماشای زمرد و عقیق و فیروزه هر بیننده‌ای را محو شکوه، زیبایی و عظمت خلقت کرده و می‌توان هنر دست هنرمندان ایرانی را در تراشیدن آن‌ها به نظاره نشست.

ایران مال چهار سوق دارد که شامل فرش ایرانی، خشکبار ایرانی، صنایع دستی ایرانی و وسایل آنتیک و قدیمی ایرانی می باشد. از دیگر جذابیت‌های این سراها، وجود لباس‌های محلی و تنوعی از البسه ایرانی می‌باشد که فرهنگ و رسوم ایرانیان را به جهانیان معرفی می‌کند.

یک نظر بده

در حال حاضر امکان عضویت از طرف مدیریت محدود شده است