تصویر آلت

گروه مسکن پلاکینو

دریاچه خلیج فارس (چیتگر)

یکی از جاذبه‌هایی که در منطقه ۲۲ تهران توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند، دریاچه شهدای خلیج فارس معروف به دریاچه چیتگر می‌باشد. اگر شما از غرب تهران و از انتهای اتوبان خرازی به سمت شرق حرکت کنید، پس از عبور از ایران مال در سمت راست خود کم کم دریاچه چیتگر را خواهید دید.

دریاچه مصنوعی شهدای خلیج‌فارس (چیتگر) در شمال‌غرب شهر تهران و در منطقه ۲۲ شهرداری این شهر قراردارد.

احداث این دریاچه یکی از اقدامات مهم شهری در تهران بوده‌است.

این دریاچه از شمال و شرق به محور چهار باغ و از جنوب و جنوب غرب به پارک جنگلی چیتگر و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران در بلوار طبیعت محدود می‌باشد.

سابقه طرح ساخت دریاچه مصنوعی شهدای خلیج‌فارس (چیتگر) به نخستین طرح جامع تهران که پیش از انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۴۷ تدوین شد، بازمی‌گردد.

اما در آن زمان ساخت دریاچه‌ در پایتخت شبیه رویا بوده و بسیاری آن را ناممکن می‌دانستند. با این وجود موضوع ساخت دریاچه مصنوعی شهدای خلیج‌فارس (چیتگر) در برنامه جامع دوم و سوم تهران نیز تکرار شد و بالاخره برای نخستین بار ساخت تنها دریاچه مصنوعی در پایتخت شکل گرفت.

پیش بینی دریاچه مرکزی با مساحت حدود ۳۵۵ هکتار و گنجایش ۳۵ میلیون مترمکعب آب در طرح جامع و طرح تفصیلی مصوب منطقه ۲۲، به عنوان یک گستره آبی تغذیه کننده سفره‌های زیرزمینی و منبع لطیف هوا در حوزه غرب تهران از یــک طرف و در ترکیب با پارک جنگلی چیتگر با عملکرد گردشگری در سطح فرامنطقه‌ای شهر تهران از طرف دیگر پتانسیل‌های قابل بررسی در بازگشت سرمایه را داشت که موجب گردید این طرح عملیاتی گردد.

با توجه افزایش تراکم روزافزون جمعیت و همچنین بافت پیچیده و ناهمگون شهر تهران، پایتخت ایران با افزایش آلودگی بیش از حد استانداردهای بین‌المللی مواجه گردیده که در این راستا به دلیل وزش بادهای موسمی از سمت غرب به شرق همواره محیط بکر و دست‌نخورده شمال‌غرب تهران مورد توجه مسئولین واقع گشته است.

پارک چیتگر با مساحت تقریبی ۹۵۰ هکتار از دیرباز مرکز جذب جمعیت جهت گذراندن اوقات فراغت ساکنان شهر تهران بوده‌است ولی به دلایل عدم استقرار کاربری‌های تفریحی مناسب و امنیت استفاده، بهره‌برداری دائمی از آن میسر نبوده است.

طرح ساخت دریاچه چیتگر در فضایی به وسعت حدود ۱۴۰ هکتار واقع در شمال پارک جنگلی چیتگر در محدوده شمال غرب پایتخت بررسی شد  ودر مهرماه سال ۸۹ عملیات اجرایی پهنه آبگیر و از تیرماه سال ۹۱ عملیات اجرایی پهنه ساحلی آغاز گردید. این دریاچه در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید و هرهفته میزبان  شمار زیادی از مردم چه ساکنین تهران و چه مسافرین و گردشگران سایر شهرها می‌باشد.

از جمله اهداف احداث این دریاچه می‌توان به تلطیف هوای منطقه ۲۲ و حوزه غرب تهران اشاره کرد. در یک نگاه می توان اهداف این طرح را به صورت زیر برشمرد:

توسعه فضای تفرجی و تفریحی در شهر تهران

فضای متمایز از دیگر پروژه‌های تفریحی با توجه به وجود عنصر ارزشمند آب و همچنین ایجاد فضای فرهنگی – هنری و گردشگری در محدوده غرب تهران

مشخصات دریاچه:

حجم مخزن ۱۱- ۹.۵ میلیون متر مکعب

مساحت محدوده دریاچه بر اساس طرح تفصیلی ۳۳۰ هکتار

مساحت مخزن دریاچه حدود ۲۲۰ هکتار

سطح دریاچه: ۱۳۸ هکتار

طول دریاچه: ۱۶۵۰ متر

آب‌گیری دریاچه شهدای خلیج فارس

دریاچه چیتگر از بارش‌های فصلی و آب موقت رودخانه کن و روان آب‌های تهران بهره می‌برد و می‌تواند در تعدیل و افزایش رطوبت هوا در منطقه ۲۲ تهران و به تبع آن پایتخت کمک کند.

این دریاچه با مساحت حدود ۳۵۵ هکتار و گنجایش ۳۵ میلیون مترمکعب آب در طرح جامع و طرح تفصیلی مصوب منطقه ۲۲ گنجانده شد. همچنین این دریاچه به‌عنوان یک وسعت بزرگ آبی تا حدودی توانسته است سفره‌های زیرزمینی تهران در غرب را سیراب کند. شهری که آرام آرام سفره‌هایش رو به تخلیه رفته با اجرای این پروژه عظیم توانست از احتمال فرو نشست خاک جلوگیری کند.

این دریاچه مصنوعی در کنار پارک جنگلی چیتگر اثرات بسیار مطلوبی در کاهش آلودگی هوا داشته و منبع تلطیف هوا در حوزه غرب تهران  بشمار می‌رود.

حدود ۸۰% آب دریاچه از محل آب رودخانه کن و ما بقی از روان‌آب‌های حوزه میانی و سطحی منطقه تأمین می‌شود.

موقعیت دریاچه:

موقعیت دریاچه در منطقه ۲۲ چنان است که فضای شهری منطقه کاملاً آن را احاطه نموده. بطوریکه دریاچه از شمال و شرق به محور چهار باغ و از جنوب و جنوب غربی به پارک جنگلی چیتگر و از غرب به بافت مسکونی منطقه محدود می‌باشد.

راه‌های دسترسی به این دریاچه بسیار آسان است و شهروندان می‌توانند از شمال و شرق با محور ویژه چهارباغ و از جنوب و غرب از طریق بوستان جنگلی چیتگر به این دریاچه دسترسی یابند. برای رسیدن به این دریاچه مسیرهای دیگری همچون بزرگراه شهید خرازی، بزرگراه شهید حکیم و آزادراه آزادگان قابل دسترسی هستند. به‌عبارت ساده‌تر ورود به محدوده دریاچه از ۸ورودی شامل ۳ورودی در شمال، ۳ورودی در شرق و ۲ورودی در غرب و شمال غرب صورت می‌پذیرد.

پارکینگی با ظرفیت ۲۰هزار خودرو در ضلع شمال، غرب و شرق دریاچه امکان پارک بدون دغدغه‌ی همشهریان عزیز را فراهم کرده است. از دیگر امکاناتی که برای این مجموعه تفریحی تدارک دیده شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 پارکینگ‌های ویژه دوچرخه، ۲۲۰چشمه سرویس بهداشتی، آلاچیق‌ و سکوهای اقامه نماز،ایستگاه آتش‌نشانی ، اورژانس، تجهیز مجموعه به سیستم‌های حفاظتی و هشدار برای غریق و آتش‌سوزی، فضاهای پذیرایی و اقامت موقت

تأثیرات زیست محیطی

با توجه به موقعیت قرار گیری دریاچه و جهت باد غالب شهر تهران (شمال غرب – جنوب شرق)، نقش دریاچه چیتگر در نفس‌گیری، تلطیف هوا و بالا بردن رطوبت شهر تهران خصوصاً در منطقه غرب آن حائز اهمیت است.

تاثیرات مثبت در جهت ارتقاء شرایط اکولوژیکی منطقه

امکان استفاده از آب دریاچه برای تأمین بخشی از آب مورد نیاز آبیاری پارک چیتگر و فضای سبز حاشیه آن

جاذبه‌های تفریحی – توریستی

ایجاد فضای تفریحی متفاوت با سایر مکان‌های تفریحی حوزه غرب تهران

ایجاد محیطی زیبا و دلنشین برای گردشگران منطقه ای و فرا منطقه ای

ایجاد محیطی مناسب برای ورزش‌ها و بازی‌های آبی

ایجاد یک مجموعه کامل و متنوع تفریحی – توریستی با توجه به قرار گیری در مجاورت پارک چیتگر، محور تجاری، اداری و خدماتی چهار باغ، مجموعه ورزشی آزادی و پارک ارم

ایجاد چشم اندازهای زیبا و متنوع با توجه به عناصر عملکردی درونی و بیرونی دریاچه

مزیت‌های اقتصادی – اجتماعی

ایجاد محیطی سالم جهت پر کردن اوقات فراغت

اشتغالزایی حاصل از خدمات جانبی از قبیل رستوران، کافی‌شاپ و …

درآمدزایی ناشی از رونق صنعت توریسم

ایجاد ارزش افزوده منطقه به خصوص در کاربری‌های اطراف دریاچه

اهداف شکل‌گیری دریاچه مصنوعی شهدای خلیج‌فارس (چیتگر)

بالا بردن توان اکولوژیکی منطقه از طریق ایجاد و ارتقاء قابلیتهای تفریحی تفرجی

جلب توریسم و سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایجاد اشتغال و …

کمک به رشد و توسعه اقتصادی

ایجاد چشم انداز های زیبا، دل انگیز و منحصر به فرد برای منطقه

امکان کاهش خطرات ناشی از طریق هدایت روان آب‌های سطحی بر دریاچه

تغذیه سفره های آب زیرزمینی

تلطیف هوای منطقه ۲۲، حوزه غرب و شهر پاسخ به برخی نیازهای فیزیولوژیکی و روانی شهروندان

یک نظر بده

در حال حاضر امکان عضویت از طرف مدیریت محدود شده است