تصویر آلت

گروه مسکن پلاکینو

پهنه B شهرک چیتگر

در این مقاله قصد داریم پهنه بی شهرک چیتگر(سروستان) را به طور دقیق و از جهات مختلف بررسی کنیم

پهنه B شهرک چیتگر ملقب به پهنه سروستان است. دارای ۱۶ برج می باشد که این برج ها چند سری هستند شامل سری های A و N و F و G و B و D

متراژ واحد ها در این پهنه از ۷۰ الی ۳۸۶ متر می باشد.

نکته:هر برج به شکل پروانه بوده که دارای دو بال غربی و شرقی است. نام این بال ها سرو می باشد. به این صورت که هر کدام از سری برج های فوق یک پروانه بوده که دارای دو بال است.نام هر کدام از این بال ها سرو می باشد. به عنوان مثال برج G2 یک تک برج به شکل پروانه بوده که از دو بال سرو ۱ و سرو ۲ تشکیل شده است.

نکته: سری برج های فوق از منظرهای مساحت زیر بنا،تعداد طبقات مسکونی،تعداد طبقات پارکینگ و حتی بعضا مقدار کمی در شکل هندسی با یکدیگر متفاوت هستند.

به عنوان مثال برج های جی ۱ و جی ۲ و جی ۳ دارای ۴ طبقه پارکینگ می باشند اما الباقی برج ها دارای ۶ طبقه پارکینگ هستند یا در مثالی دیگر برج های سری B دارای ۳۴ طبقه،برج های سری N و D دارای ۳۳ طبقه و G ها دارای ۲۹و۳۰ طبقه هستند.

تفاوت دیگر اینکه زیر بنای برج های سری B از همه کمتر و سری N از همه بیشتر می باشد.

نکته جالب توجه این است که وقتی از بالا به پلان برج ها نگاه می اندازیم مجموعه ۱۶ برج نیز به شکل پروانه می باشد.منظور اینکه اگر مرکز برج ها را با خطی فرضی به هم وصل کنیم پروانه ای تشکیل می شود که دارای دو بال غربی و شرقی است.این اتفاق باعث شده که برج ها و واحد ها حداقل دید را نسبت به یکدیگر داشته باشند.

در حال حاضر اسکلت ۶ برج تمام شده است و در مرحله نازک کاری هستند  و الباقی برجها در مرحله فونداسیون می باشند.

برج های G1 و G2 و G3 و G4  و B1 و B3

معماری پهنه B

– فضای باز به ازای هر واحد مسکونی حدود ۴۰ متر مربع به جز معابر و پارکینگ ها

– عدم تداخل مسیرهای سواره و پیاده

– استفاده حداکثر از نور و دید جهت واحدهای مسکونی و حداقل دید واحدها و ساختمان ها نسبت به یکدیگر(به علت استفاده از پلان پروانه ای)

– فرض اصلی طراحی آپارتمان های مسکونی و نحوه استقرار آن ها،طبق الگوی کشیدگی شرقی و غربی به منظور برخورداری از حداکثر نور جنوب و دید و منظر شمال می باشد. این نوع طراحی موجب شده تا مانعی بر سر جهت وزش باد تهران که غربی شرقی است بوجود نیاید. چرا که ضلع بزرگتر پروانه به موازات جهت غربی شرقی می باشد.

به منظور امنیت بیشتر کودکان و کنترل والدین بر کودکان یک فضای باز و سبز اختصاصی برای هر برج مسکونی پیش بینی شده است.

– در نظر گرفتن آبنماها و چندین مرکز آموزشی و تجاری در فضای میان برج ها

– وجود مستر در اکثر اتاق خواب ها

– وجود تراس های بزرگ در هر واحد(حدود ۱۰ درصد متراژ واحد،متراژ تراس می باشد)

شیوه خرید و پیش خرید واحد از برج های پهنه……..

برای توضیح این موضوع ابتدا از تاریخچه چند ساله این برج ها نکاتی را بیان کنیم.

همانطور که در بالا اشاره کردیم اکنون ۶ برج به پایان کار اسکلت و تیغه چینی رسیده اند و الباقی برج ها هنوز در مرحله فونداسیون می باشند. از این ۶ برج،برج سازمان حفاظت اطلاعات را که مربوط به بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران(بتاجا) نمی باشد حذف می کنیم. از ۵ برج باقیمانده ۲ برج G1 و G3 به صورت فروش آزاد و الباقی برج ها به صورت سهامی تکمیل شده‌اند.

مقصود از فروش آزاد این است که این دو برج به هر فردی که قیمت کارشناسی شرکت را در سال ۹۲ قبول کرده فروخته شده،اما در سه برج دیگر به صورت سهامی تنها به کارکنان ارتش داده شده است.

تفاوت عمده در زمان تحویل این دو برج و نحوه تحویل آن می باشد. در دو برج فوق واحدها را با امکانات و دیزاین فوق العاده متوسط تحویل می دهند در صورتیکه در برج های سهامی واحدها را به صورت خام تحویل می دهند و واحدها حتی فاقد نقاشی می باشد.

زمان تحویل دو برج فوق طبق برنامه ریزی قراربود اوایل سال ۹۸ و الباقی برج ها اوایل سال ۹۹ باشد گه البته با تاخیر روبرو شده است.

چطور می توان واحد های سهامی را در این پهنه تهیه کرد؟

شما می توانید از دو روش زیر برای واحد های سهامی و خرید آن ها اقدام نمایید:

۱- خرید واحد انتخاب شده توسط فردی دیگر(با صورتجلسه واگذاری واحد از شرکت بتاجا)

۲- خرید سهام و انتخاب واحد توسط خود شخص

نکته:در روش اول حدودا متری ۵۰۰.۰۰۰ تومان به ضرر شده خواهد شد.

نکاتی در رابطه با سهام ها

سهام های پهنه B به دو نوع ۳۳ متری و ۶۳ متری تقسیم می شوند.

سهام های ۶۳ متری نیز خود دو نوع ویژه و معمولی را دارند.

سهام های ویژه سهام هایی بوده اند که در زمان ساخت پهنه A موعد انتخاب واحدشان رسید و نتوانستند به هر دلیلی صاحب واحد شوند. یا ۳۳ متر داشتند پول نداشتند بقیه متراژ رو تکمیل کنند یا هر دلیل دیگر.در ضمن خود شرکت هم این حجم واحد را در آن بازه زمانی نداشت.

یک قانونی را در آن زمان مصوب کردند که سهامداران پهنه A می توانند در صورت تمایل انتخاب واحد خود را به پهنه B برده و در ازای این کار ۳۰ متر سهام تحت شرایط زیر به آن ها تعلق می گیرد:

-۱۷ متر به طور رایگان وتحت عنوان هدیه رهبری

-۱۳ متر نیز به صورت وام ماهی ۳۸۵ تومان از فیش حقوقی افراد کم می شد.(قرارداد جدید را متری ۹۵۰۰۰۰ تومان حساب کردند،در صورتیکه قرارداد های اولیه را متری ۸۵۰۰۰۰ تومان بسته بودند)

به این دسته سهام هایی که از A به B رفتند ویژه میگویند.دفترچه های ویژه متری ۱۰۰۰۰۰ تومان گرانتر می باشد.

بیایید بقیه روند را با یک مثال بررسی کنیم:

برای انتخاب واحد در درجه اول شما می بایست یک سهام اولویت دار تهیه نمایید.(سهام های با اولویت زیر ۲۵۰۰ جزو سهام های اولویت دار محسوب می شوند)

سپس شرکت بتاجا بر اساس شماره اولویت شما روز انتخاب واحد شما را مشخص می کند.

روز انتخاب واحد فرا می رسد و بر فرض یک واحد ۱۰۰ متری را فرضا با یک سهام ۳۳ متری اولویت دار تهیه می نمایید و شرکت بتاجا برگه ای را با نام برگه رزرو موقت به شما می دهد که طبق آن مشخص شده است شما تا یک ماه فرصت دارید تا الباقی متراژ واحد خود را پر نمایید. اگر یک ماه تمام شود و شما کسری متراژ خود را تکمیل نکنید واحد شما از رزرو و  همچنین سهام شما از اولویت خارج میشود و به اولویت آخر منتقل می شود.

حال از ۱۰۰ متر ۳۳ متر را شما تکمیل نموده اید. قبلاً ۵ متر نیز شرکت بتاجا با متری ۱.۷۰۰.۰۰۰ تومان برای سهام های عادی یا متری ۱.۸۰۰.۰۰۰ تومان برای سهام های ویژه به شما می‌داد.در نتیجه شما از ۱۰۰ متر ۳۸ متر داشتید و می بایست ۶۲ متر را تهیه نمایید.

بهترین راهکار این است که یک سهام ۶۳ متری معمولی نیز بیاورید و ۱ متر اضافی را در بازار آزاد بفروشید.

نکته مهم: برای تکمیل متراژ می توان از هر سهامی استفاده کرد و لزومی به استفاده از سهام اولویت دار نیست. اما باید تاریخ آن قرارداد رسیده باشد.بر فرض اکنون که در سال ۹۹ هستیم می توان از سهام ۹۸ استفاده کرد تا مادامی که تاریخ فرا رسد.

یک نظر بده

در حال حاضر امکان عضویت از طرف مدیریت محدود شده است