تصویر آلت

گروه مسکن پلاکینو

شهرک گلستان

شهرک گلستان  ( شهرک راه آهن) در سال ۱۳۵۹ و تشکیل تعاونی کارکنان شرکت راه آهن احداث گردید. از آن زمان به بعد و با فروش و نقل و انتقال‌های فراوان ملکی در این محدوده ساخت و سازهای بسیاری در آن صورت گرفته است اما ساختار اولیه آن تقریبا حفظ شده‌است. هرچند که منطقه ۲۲ به یکی از قطب‌های برج‌سازی در تهران تبدیل گردیده است.

تاریخچه:

نام ابتدایی این شهرک همانگونه که اشاره گردید شهرک راه آهن بوده است اما به مرور و بر اساس سیاست‌گذاری‌های کلان شهری به شهرک گلستان تغییر نام یافته است اما با این وجود بسیاری از مردم هنوز این محله را با عنوان شهرک راه اهن می شناسند.

شهرک گلستان یا همان شهرک راه آهن  محدوده‌ای است در غرب تهران که به عنوات یکی از محله‌های منطقه ۲۲  شهرداری  شناخته می‌شود.

این شهرک از شمال  توسط بزرگراه همت، از جنوب تقریباً به وسیله پارک جنگلی چیتگر، از شرق با بزرگراه آزادگان و از غرب توسط دریاچه چیتگر محاصره شده است.

این محله به دلیل جوان بودن منطقه ۲۲ دارای خیابان‌های متعدد مهندسی ساز می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت بافت این منطقه عموماً نوساز است که در چند سال اخیر ساخت مجتمع های بلند مرتبه در آن به خصوص در قسمت غربی شهرک بسیار رونق گرفته است.

خیابان های عریض شهرک گلستان به عنوان یکی ازمزایای این محله به شمار می رود، چرا که با توجه به ازیاد جمعیت به ندرت با معضل کمبود پارکینگ، کمی عرض معابر و از این قبیل مشکلات روبرو می‌شویم  و همین موضوع حاکی از مهندسی ساز بودن خیابان‌ها و خانه‌های آن است.

خیابان‌های شهرک گلستان:

 اگر بخواهیم نگاهی گذرا به معابر این شهرک بیاندازیم، می‌توان به اصلی‌ترین خیابان‌های آن به شرح زیر اشاره نمود:

بلوار امیرکبیر و خیابان هوانیروز اصلی‌ترین خیابان‌های این شهرک می‌باشند و در کنار آن‌ها می‌توان  بلوارگلها، کاج و هاشم‌زاده ،اقاقیا و خیابان‌های اصلی بنفشه (که به بنفشه‌های ۱ الی چهارده تقسیم گردیده است)، یاس (که به صورت یاس ۱ الی یازده تقسیم شده است)، سروستان، قائم و… را به عنوان خیابان‌های فرعی نام برد. در این بین بلوار امیرکبیر و خیابان هوانیروز دارای بیشترین مراکز تجاری و اداری هستند.

این شهرک در زمان احداث به عنوان یکی از بزرگ ترین شهرک های غرب تهران با خانه های ویلایی شناخته می شد و رفته رفته ماهیت ویلایی خود را ازدست داد و  در حال حاضر شاید فقط در خیابان‌های بنفشه و یاس بتوان خانه‌های ویلایی را پیدا کرد. البته در نقاط دیگر شهرک نیز خانه های ویلایی وجود دارند اما دیگر از آن بافت قدیمی که سکونت‌گاهی برای بازنشستگان و دوستداران خانه های ویلایی بوده خبری نیست. در خیابان‌های بنفشه و یاس متراژ خانه‌ها از ۳۰۰ الی ۵۰۰ متر متغیر می‌باشد. در بنفشه‌ها اکثراً خانه‌های ویلایی با متراژ ۵۰۰ متر بنا گردیده‌اند.

 در چند سال اخیر شاهد تعییر نام‌ برخی از بلوارها، خیابان‌ها و اماکن این شهرک بوده‌ایم. به عنوان نمونه ادامه بزرگراه شهید همت که به نام شهید والا مقام، خرازی تغییر یافت و یا دریاچه چیتگر که به نام دریاچه شهدای خلیج فارس نام گذاری گردید.

دسترسی به شهرک گلستان:

جهت دسترسی به این منطقه راه‌های متعددی وجود دارد و پر بی راه نگفته‌ایم اگر بگوییم این منطقه در بین شاهراه‌های اصلی تهران قرارگرفته است. آزاد راه تهران- کرج، بزرگراه شهید همدانی، بزرگراه شهید خرازی و بزرگراه آزادگان از مسیرهای پرتردد و اصلی تهران محسوب می‌شوند که همگی به نوعی مسیر ورودی به شهرک گلستان در منطقه ۲۲ هستند. از جمله وسائل حمل و نقل عمومی می‌توان به مترو کرج اشاره کرد که ایستگاه چیتگر، نزدیک‌ترین ایستگاه به این شهرک است. وسائل دیگری همچون تاکسی و اتوبوس نیز در این شهرک بزرگ تردد دارند و جابجایی مسافرین را به سهولت انجام میدهند.

 

این شهرک دارای مراکز فرهنگی متعددی می‌باشند که می‌توان از آن‌ها به عنوان محاسن این محله نام برد. مراکزی همچون محموعه فرهنگی امام علی (ع) در بلوار گلها، فرهنگسرای امیرکبیر در بلوار امیرکبیر، فرهنگسرای سنبل در بلوار هاشم‌زاده، فرهنگسرای بنفشه در بلوار اقاقیا و … از جمله اماکن فرهنگی این منطقه می باشند.

به جز مراکز فرهنگی، مراکز درمانی متعددی نیز وجود دارد که سبب آرامش خاطر ساکنین این شهرک گردیده است و در صورت نیاز می‌توانند بدون دغدغه بعد مسافت، ترافیک و … به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. این مراکز درمانی را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

درمانگاه امام رضا (ع) در بلوار امیرکبیر

درمانگاه شفا در بلوارکاج

درمانگاه اقاقیا در بلوار اقاقیا

درمانگاه شبانه‌روزی تختی در بلوار امیرکبیر- بلوارگلفام

درمانگاه نسیم در  بلوار هاشم‌زاده

درمانگاه رازی در بلوار امیرکبیر

درمانگاه گلچین  در بلوار کاج

درمانگاه یاس در بلوار گلهای جنوبی  نبش شهرک یاس

از جمله مراکز ورزشی این منطقه می‌توان به بزرگترین مجموعه ورزشی کشور یعنی ورزشگاه آزادی اشاره کرد که در نزدیکی این شهرک واقع شده است. ازدیگر مکان‌های ورزشی این محله می‌توان به عنوان نمونه به مجموعه ورزشی آسمان غرب در بلوار هاشم‌زاده، مجموعه ورزشی اورنتا در میدان اتریش، مجموعه ورزشی سورن۱ در بلوار کاج اشاره داشت.

یکی دیگر از محاسن این شهرک وجود بوستان‌های متعددی است که سبب گردیده هوای این محله در منطقه ۲۲ بسیار مطبوع و دلنشین گردد. این بوستان‌ها، محیطی را برای دورهمی خانواده‌ها فراهم آورده و سبب گردیده که پیر و جوان جهت تفریح و ورزش از آن استفاده نمایند.

بوستان‌های شهرک گلستان:

اگر بخواهیم اشاره‌ای هم به این بوستان‌ها داشته باشیم می‌توان به صورت خلاصه به شرح زیر بیان کرد:

بوستان‌‌ گل‌آرا ، بوستان گل بهار، بوستان آتش‌نشان و بوستان شب بو در بلوار امیرکبیر،  بوستان سنبل  در بلوارهاشم زاده،  بوستان کوکب در بلوار کاج ، بوستان کاملیا در بنفشه دهم ، بوستان نسترن  در بلوار گلها و ….

از شهرک‌های همسایه به این شهرک در منطقه ۲۲ می‌توان به شهرک شهید باقری،شهرک سرو آزاد و شهرک چیتگر اشاره‌ای داشت که در چند سال اخیر رشد بسیار داشته‌اند و برج‌های سربه فلک کشیده به خصوص در شهرک چیتگر ساخته شده‌اند و سبب رونق بیش از پیش این منطقه گردیده‌اند. وجود دیگر مراکز توریستی و تفریحی به عنوان جاذبه‌های گردشگری همچون پارک جنگلی آبشار تهران و دریاچه ی شهدای خلیج فارس از دیگر عوامل رشد این منطقه محسوب می گردد تا جایی که هم اکنون شاهد رشد قیمت‌های واحدهای مسکونی نسبت به چند سال یا حتی چند ماه پیش  هستیم.

این شهرک دارای مراکز تجاری متعدد و فراوانی است و ساکنین برای تهیه مایحتاج روزانه خود کمترین دردسر و چالشی را دارند. از جمله مراکز خرید در شهرک گلستان (شهرک راه آهن) می‌ توان به وجود میدان میوه و تره بار، نانوایی‌های مختلف، نان فانتزی، سوپر پروتئین‌های زیاد، فست فود و رستوران و فروشگاه زنجیره‌ای شهروند اشاره کرد که ساکنین می‌توانند در کمترین زمان ممکن بدون تردد به مرکز شهر مایحتاج روزانه خود را تهیه کنید.  همچنین از مراکز خرید عمده می‌توان به بام‌لند،  مرکز خرید طوبی (که در نزدیکی ایستگاه مترو چیتگر می‌باشد)، مرکز خرید مالمون نام بردکه ساکنین این محله و محله‌های مجاور را از دسترسی به مرکز شهر بی نیاز می کند.

شاید از نقاط ضعف این شهرک بتوان به کمبود فضای آموزشی اشاره کرد که ممکن است در صورت عدم برنامه‌ریزی صحیح در آینده مشکلات جدی به همراه داشته باشد.

یک نظر بده

در حال حاضر امکان عضویت از طرف مدیریت محدود شده است