تصویر آلت

گروه مسکن پلاکینو

ایران مال (۴)

در ادامه سلسله مقالات معرفی بازاربزرگ ایران معروف به ایران مال، در این بخش قصد داریم شما را با کتابخانه و پیست یخ ایران مال آشنا سازیم.

اگر بازدیدتان از باغ دیدار، تیمچه حاج علی اکبر، باغ ماهان تمام شده و می خواهید مطالعه‌ای داشته و یا در یک فضای فرهنگی استراحتی کرده و چیزی میل کنید، در همان طبقه دوم بمانید و به باغ کتاب یا همان کتابخانه ایران مال بروید.

باغ کتاب ایران مال

 یکی از معروف‌ترین بخش‌های مجموعه، کتابخانه ایران مال که معروف به کتابخانه جندی شاپوراست. کتابخانه ایران‌مال، جندی‌شاپور نام گرفته که بعد از کتابخانه ملی، بزرگترین کتابخانه ایران است. جندی‌شاپور یا گندی‌شاپور، شهری کهن در شمال استان خوزستان، شهری است که امروز ویرانه‌هایی از آن باقی مانده است. هنگامی که امپراطور روم(زنو) مرکز علمی بزرگ شهر رها را تعطیل کرد، دانشمندان و پزشکان آن را به گندی‌شاپور فرستادند. این مهاجرت در انتقال میراث فرهنگی یونان به گندی‌شاپور اهمیت به سزایی داشت.  این کتابخانه در تالاری به مساحت ۳۳۰۰ مترمربع قرارگرفته و با الهام از کتابخانه موجود در دانشگاه آکسفورد انگلستان بناشده‌است. قرار است در آن ۷۰ هزار جلد کتاب ارائه شود که تاکنون  در حدود ۵۰ هزار جلد کتاب جمع‌آوری گردیده‌است. همچنین قرار است کتاب‌های این کتابخانه از سوی ۱۶ کتابدار فهرست‌نویسی شوند تا مراجعان بتوانند کتاب مورد نیاز خود را از میان انبوه کتاب‌ها پیدا کنند. این کتابخانه فعلا برای عموم آزاد است و به راحتی می‌توانید هر کتابی که می‌خواهید را برداشته و مطالعه کنید، اما حق بردنِ کتاب به بیرون از کتابخانه را ندارید. در آینده قرار است که با نصب تجهیزات در ورودی کتابخانه، نیاز به عضویت در آن باشد.

مجموعه کتاب‌های باغ کتاب ایران مال دارای زمینه‌های تاریخ، ادبیات، آیین و مذهب، هنر، روانشناسی و… بوده و  در بعضی بخش‌ها، کتاب کودکان هم وجود دارد. کتابخانه ایران مال در سه طبقه طراحی شده است که طبقه اول کتابخانه عمومی، طبقه دوم آرشیو مجلات، و طبقه سوم هم بخش عمومی است. هنوز فهرست‌نویسی و چیدمان مشخصی در این کتابخانه صورت نگرفته و به‌تبع آن امکان جستجو و دسترسی به کتاب میسر نمی‌باشد؛ هرچند کتابداران سعی می‌کنند بر اساس چینش‌های اولیه موضوعی، به مراجعان خود راهنمایی بدهند. البته به گفته یکی از نیروهای فعال در این کتابخانه، حضور آزادانه مراجعان در ایام پر رفت‌وآمد نوروز، موجب شده بخشی از کتاب‌ها نیز جابه‌جا شود.

در سرتاسر کتابخانه، قفسه‌های چوبی بلند و زیبایی وجود دارند و میز و صندلی‌های راحتی برای مطالعه کتاب‌ها گذاشته شده‌اند. در کف کتابخانه، یک فرش ۳۵۰ متری زیبا پهن شده که دست‌باف است و از کاشان آورده شده است.

در حال حاضر بخش کافه را می‌توان پرکارترین بخش کتابخانه خواند؛ محل شیکی که فضای مناسبی برای قرارهای ملاقات فراهم کرده و البته با توجه به قیمت خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها، هرکسی نمی‌تواند از آن خدمات بگیرد. در معماری کتابخانه برای این که تداعی‌گر بافت متنوع و دانش جهانی باشد ترکیبی از معماری گوتیک و ایرانی به کار گرفته شده است که در کنار پلکان مجلل بخش شرقی، آسانسورهای پانوراما، سرکتیبه ستون‌ها و قفسه‌ها و… فضایی را برای این کتابخانه ساخته‌اند که نمونه آن در کتابخانه‌های ایران نیست؛ فضایی که شاید بتواند برخی را به کتابخانه بکشاند.

۳۰ درصد ایران مال را بخش فرهنگی تشکیل می‌د‌هد. این فضا متشکل از سالن‌های سینما، گالری‌ آثار تجسمی و کتابخانه است که دلیل این مساله ترویج فرهنگ و در دسترس بودن کتاب عنوان می‌شود؛ عملی برای ساده کردن دسترسی مردم به کتاب تا حتی در یک مرکز تجاری هم بتوانند به مطالعه بپردازند! به راستی چنین روندی را چه گروهی برای مردم تصمیم می‌گیرند؟ آیا این سهولت دسترسی به سود انسان است؟ آیا می‌توان گفت که سرانه مطالعه در ایران پایین است؛ به این علت که مردم نمی‌توانند به کتاب دسترسی داشته باشند؟
 

فودکورت و کافه های ایران مال

در مجموعه ایران مال، دو فودکورت وجود دارد که یکی در طبقه اول و دیگر در طبقه سوم است. بهتر است بدانید که فودکورت طبقه اول هنوز افتتاح نشده، اما در فودکورت طبقه سوم می‌توانید غذاهای متنوعی از فست‌فود گرفته تا غذای سنتی ایرانی و غذای دریایی سفارش دهید.

اولین رستوران در فودکورت طبقه سوم، رستوران قریشی است که کیفیت غذای آن را می‌توان از بوی مطبوع پیچیده در سالن حدس زد. این رستوران فقط غذاهای ایرانی سرو می‌کند

فودکورت دیگر در طبقه سوم، مجموعه ساج است که غذای دریایی سرو می‌کند. منوی رستوران ساج تنوع خوبی دارد (حدودا ۱۰ آیتم) و غذاهایی مانند انواع ماهی، میگو، استیک، سالاد و بشقاب‌های ترکیبی در آن هستند.

آخرین فودکورت فعال در طبقه سوم، اکسپرس فود است و همانطور که از اسمش هم پیداست، فست‌فود سرو می‌کند. از آنجایی که غذای سرو شده اکسپرس فود زودتر آماده می‌شود، صف آن هم نسبتا طولانی‌تر است.

در مجموعه ایران مال چندین کافه وجود دارد که اگر بخواهیم به آن‌ها اشاره ای داشته باشیم می توانیم به شرح زیر بیان نماییم:

 کافه سینما

اولین کافه‌ای که در مجموعه ایران مال خواهید دید، کافه سینما درطبقه دوم است که محیطی نسبتا باز دارد و ظرفیت آن بین ۴۰ تا ۵۰ نفر است. در یکی از دیوارهای کافه سینما، حدود ۲۰ صفحه نمایش مربعی وجود دارد که تا بالا ادامه دارند و در آن‌ها، عکس بازیگران ایرانی و خارجی به عنوان دکوراسیون نمایش داده می‌شوند.

کافه کتاب

کافه کتاب یکی از کافه‌های محبوب ایران مال تهران است چرا که داخل باغ کتاب (کتابخانه جندی شاپور) قرار دارد و می‌توانید در حین میل کردن نوشیدنی خود، از کتاب‌های کتابخانه هم استفاده کنید.

ظرفیت کافه کتاب حدودا ۴۰ الی ۵۰ نفر است و جالب است بدانید در این کافه فقط نوشیدنی‌های گرم سرو می‌شود.

کافه دیدار

اگر از گردش در مجموعه بزرگ ایران مال کمی خسته شدید و یا دوست دارید از زیبایی‌های باغ دیدار بیشتر استفاده کنید، کافه دیدار بهترین مکان برای شماست. این کافه دقیقا در انتهای باغ دیدار ساخته شده است.

فضای کافه به دو بخش تقسیم شده: بخشی از میزها در داخل کافه و بخش دیگر بیرون از کافه (در انتهای باغ دیدار) هستند. ظرفیت بخش داخلی حدودا ۳۰ نفر و ظرفیت بخش بیرونی تقریبا ۲۰ نفر است. همچنین امکان سیگار کشیدن هم وجود ندارد.

کافه لانژ

این کافه دقیقا در کنار ورودی‌های سالن‌های سینمایی ساخته شده و اگر تا شروع فیلم‌تان زمان زیادی مانده، می‌توانید کمی در این کافه استراحت کرده و یک نوشیدنی میل کنید. محیط این کافه نسبت به سایر کافه های ایران مال کمی دنج‌تر و خلوت‌تر بوده و حدود ۴۰ نفر ظرفیت دارد.

پیست یخ ایران مال

اگر به دنبال مکانی مهیج برای پاتیناژ(اسکیت روی یخ)هستید، ما شما را به پیست یخ ایران مال دعوت  می‌کنیم. اینجا مکانی پر شور و هیجان در مجموعه تفریحی تجاری ایران مال است و در مدت زمان کوتاهی که افتتاح شده مورد توجه بسیاری از جوانان و نوجوانان زیادی که شیفته‌ اسکیت هستند قرار گرفته است.. خوب است بدانید که ایران مال تهران از معدود مکان‌هایی است که این امکان را برای علاقه‌مندان فراهم آورده است. پیست یخ بازار بزرگ ایران در ضلع شرقی مجموعه با مساحت ۳۶۰۰ مترمربع (منطبق با استانداردهای جهانی)، فضایی فراهم می نماید تا ضمن فراگیری رشته‌های ورزشی مرتبط نظیر پاتیناژ و هاکی روی یخ به همراه دوستان و خانواده از آن لذت ببرند در پیست یخ ایران مال با پوشیدن کفش‌های مخصوص بر روی زمینی همچون یخ سفید و سرد به اسکیت کردن می‌پردازید و همچون پروانه‌ای آزاد و رها به گردش مشغول می‌شوید. لذا اگر شما نیز جز طرفداران ورزش اسکیت هستید پیشنهاد می‌کنیم حتما این بازی را امتحان کرده و از انجام آن لذت ببرید. بی شک تفریح در پیست یخ ایران مال به یکی از خاطره‌انگیزترین تجربیات شما تبدیل خواهد شد، پس خود را از آن بی‌بهره نکنید. فراموش نکنید تا در ایران مال تهران از دیگر دیدنی‌های این مجموعه مانند جاده تندرستی، سینما، سالن بولینگ و ده‌ها جاذبه‌ی دیگر بازدید کنید و خوش بگذرانید. پاتیناژ به علت جذابیت ناشی از تلفیق ورزش و هنر، هر روز طرفداران بیشتری در میان کودکان، نوجوانان و جوانان پیدا می‌کند. علی‌رغم آن که این ورزش جزو سرگرمی‌های مفرّح و هیجان‌انگیز است، تاکنون کمتر در ایران شاهد رونق آن بوده‌ایم که دلایل آن طبیعت کشور، دشواری طراحی و ساخت و ساز و دشواری تجهیز و نگهداری تجهیزات است.

. برخی امکانات و ویژگی های این مجموعه به شرح زیر است:

پیست اسکیت روی یخ به متراژ ۱۸۰۰ مترمربع

فضای استقرار تماشاگران با ظرفیت ۴۰۰ نفر

جایگاه VIP و V.VIP با ظرفیت ۳۰ نفر

امکان بهره مندی از کافی شاپ و رستوران های محوطه

امکان اجاره کفش های حرفه ای و سایر تجهیزات پاتیناژ در اندازه های مختلف برگزاری دوره های آموزشی در سطوح و رده های سنی مختلف به صورت خصوصی و گروهی

یک نظر بده

در حال حاضر امکان عضویت از طرف مدیریت محدود شده است