تصویر آلت

گروه مسکن پلاکینو

بورس و مسکن

نفس این اقدام شایسته است. چون می تواند موجب شفاف سازی و گردش معاملات املاک شود اما با توجه به ظرفیت های بازار سرمایه این بورس می تواند در زیرمجموعه بورس کالا راه اندازی شود. چون در بورس کالا تجربه معاملات محصولات مختلف وجود دارد و مسکن نیز می تواند به عنوان کالای دیگر در این بورس معامله شود.

در این چند وقت اخیر صحبت از ورود مسکن  معاملات ملکی به بازار بورس است. برآن شدیم تا صحبتی مختصر در این زمینه داشته باشیم. پس در این مقاله همراه ما باشید با بورس و مسکن.

بررسی‌ها:

مزایای راه‌اندازی این بازار جدید در بورس کالا را می‌توان به شرح زیر بیان کرد.:

  • با معامله مسکن در بورس کالا، کشف قیمت ها شفاف شده، ابهام ها رفع می‌شود و واسطه‌گری کاهش پیدا می‌کند.
  • دسترسی به داده‌های آماری قوی‌تر می‌شود
  • قدرت پیش‌بینی برای بازار مسکن ایجاد می شود.
  • به تقویت هم‌زمان عرضه و تقاضا در مسکن کمک کرده و موجب رونق معاملات مسکن می شود.

اما این که این طرح تا چه اندازه عملیاتی و اجرایی است، نیاز به کار کارشناسی بیشتری دارد و باید طراحی تخصصی با مکانیزم‌های بازار سرمایه در زمینه خرید و فروش املاک و مستغلات در بورس انجام شود.

خارج کردن ساخت و سازها از حالت سنتی و قدیمی، افزایش سرعت کار ساخت و سازها، ارتقای مدیریت کارگاهی، پرداخت وام به سازندگان مسکن و غیره از جمله اقداماتی است که اگر کنترل شود، ممکن است رونق ساخت و سازها در کشور را به دنبال داشته باشد و سبب ایجاد چندین شغل شود.

در این راستا نظرات مختلفی وجود دارد. برخی موافق این طرح و بعضی نیز مخالف این ایده هستند.

نطرات مسولین:

از جمله  نظرات مثبت به این طرح می‌توان به نظرات مدیرعامل بورس کالای ایران اشاره کرد.

محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با مهر از آماده‌سازی مقدمات اجرایی شدن بورس مسکن توسط بورس کالا خبرداد و گفت: اجرایی شدن برنامه بورس مسکن نیازی به تصویب در شورای عالی بورس ندارد و ماموریت آن به بورس کالای ایران محول شده است که در دو بخش اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل بورس کالای ایران می‌گوید: امکان اجرای طرح پیش فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالای ایران مهیا شده است.

حامد سلطانی نژاد می‌گوید: در بازار مسکن تلاش بر این است تا به ابزاری در بورس کالا برسیم که پس‌انداز مردم را افزایش دهد. برای مثال فردی که می‌خواهد در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کند، می‌تواند به طور مستقیم با ورود به معاملات متری مسکن در بورس کالا، هر چند اندک در ملک سرمایه‌گذاری کند.

این طرح به صورت مرحله‌ای و در فازهای مختلفی اجرایی می‌گردد.

این طرح شاید کمکی به قشری از جامعه باشد که سرمایه کافی برای خرید یک واحد آپارتمان را نداشته باشند. که در اینصورت و با راه‌ندازی این طرح می‌توانند متراژی از یک ملک را خریداری کنند تا سرمایه آن‌ها متناسب با قیمت مسکن، ارزش یابد؛ به این ترتیب افراد می‌توانند حتی با سرمایه‌های خرد هم در بازار مسکن سرمایه گذاری کنند.

 نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: اطلاعات نهادها و سازمان‌ها در تابلوی بورس مسکن اعلام خواهد شد و فاز اول این طرح  را نهادهای بزرگ دربر می‌گیرد.

فاز دوم نیز اطلاعات معاملات انبوه سازان در کلان شهرها، معاملات انبوه‌سازان، بنگاه‌های املاک و کسانی که علاقه‌مند به وارد کردن اطلاعات خود در این بورس به منظور شفاف سازی هستند را در بر می‌گیرد.  

محمدرضا پورابراهیمی در خصوص راه‌اندازی بورس مسکن اظهار کرد: در بحث بورس کالا گزارشی تهیه شده بود که بتوان در زیرمجموعه این بورس، بحث خرید و فروش املاک و مسکن نیز مطرح شود.

عضو شورای عالی بورس، راه اندازی بورس مسکن را باعث شفافیت معاملات، مشخص شدن قیمت، از بین بردن قیمت‌های کاذب، کاهش بورس بازی، تامین مالی بخش مسکن، جمع کردن نقدینگی، کاهش ریسک خریداران و تعریف تعهدات و رفع مشکلات مردم در پیش فروش و خرید مسکن و غیره اعلام کرد و افزود: در برخی موارد مشاهده می‌شود که یک ملک به ۱۰ نفر فروخته شده است و این باعث مشکلات قضایی و غیره می‌شود که با انجام معاملات مسکن در بورس مسکن این مسائل حل خواهد شد.  

وی تصریح کرد: شهرداری‌ها و اتحادیه املاک می‌توانند نقش مهمی در اجرایی شدن بورس مسکن ایفا کنند و متولی انجام این طرح باشند.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس و اوراق بهادار ادامه داد: راه‌اندازی چنین بازار سرمایه‌ای می‌تواند هم شفافیت قیمت را در پی داشته باشد و هم تعادل عرضه و تقاضای مسکن را مدیریت کند اما از آنجایی که مسکن کالایی منحصر به فرد و یگانه است، احتمالا ایجاد چنین بازاری تا حدودی سخت است.

البته در مقابل نظرات موافق با راه‌اندازی این طرح، نظرات مخالفی هم وجود دارد.

از جمله نظرات مخالف این طرح می‌توان به نظر مشاور وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد.

 آقای عبده‌تبریزی مشاور وزیر راه گفت: موضوعی که به عنوان بورس مسکن عنوان شده اشتباه بوده و در دنیا هم چنین بورسی وجود ندارد .

به نظر ایشان، مسکن کالای استانداردی نیست که بتوان برای آن بورسی تشکیل داد و مقوله‌ای به عنوان بورس مسکن در ایران و دنیا وجود ندارد .

آقای علیم یارمحمدی یکی دیگر از مخالفان راه‌اندازی این طرح می‌باشد. عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: راه‌اندازی بورس مسکن قابلیت اجرایی ندارد و بهترین راه کار برای مقابله با دلال بازی ، اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن است.

 به اعتقاد ایشان، طراحان راه اندازی بورس مسکن، هدف اصلی این مسئله را مقابله با دلال بازی اعلام کرده‌اند. اما به نظر می رسد راه اندازی این بورس نمی‌تواند به وضعیت پرتلاطم بازار مسکن سامان بدهد. از این رو بهترین راه کار برای مقابله با دلال بازی در بازار مسکن، اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن است.

هر بخشی که می خواهد وارد بورس شود باید شاخص ها و معیارهایی داشته باشد که بخش مسکن، معیارهای لازم را برای ورود به بورس ندارد. مسکن، بازار مناسبی در بورس برای خرید و فروش نخواهد داشت و بعید است در صورت راه اندازی بورس مسکن، خریداران و فروشندگان به سمت آن جذب شوند.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس نیز درباره راه اندازی بورس مسکن گفت: هراز چندگاهی مسئله راه اندازی بورس مسکن توسط مسئولان اجرایی مطرح شده و بعد از مدتی این پیشنهاد و ایده به دست فراموشی سپرده می شود که این مسئله نشان می دهد، بورس مسکن قابلیت اجرایی ندارد.

از دیگر مخالفان اجرایی شدن این طرح، آقای مصطفی قلی خسروی ریاست اتحادیه املاک است.

او می‌گوید ماهیت بورس سوداگری است و با راه اندازی چنین بازاری در سطح کشور مخالف هستم.

وی با اشاره به ماهیت سوداگری بورس، بیان داشت:. مسکن کالای مصرفی است و نمی‌خواهیم قیمت آن روند افزایشی در پیش بگیرد.

مقوله مهمی همچون مسکن نباید در کار سوداگری وارد شود

خسروی با بیان این که باید همواره بهترین شرایط و شیوه ها را که می‌تواند برای مسکن مؤثر باشد اتخاذ کنیم، تصریح کرد: در شرایطی که حدود ۷۰ درصد از سازندگان مسکن این روزها عقب نشینی کرده‌اند، بازار ساخت و ساز در رکود به سر می برد، نباید اجازه دهیم شرایط این بازار به گونه ای پیش برود که بحرانی در آن به وجود آید.

وی با اشاره به ایجاد کد رهگیری مسکن طی سنوات گذشته، خاطرنشان کرد: این امر برای شفاف سازی هرچه بیشتر در بازار مسکن و تسهیل شرایط برای عرضه کنندگان و متقاضیان مسکن ایجاد شده بود تا دردسرها در این حوزه بیشتر کاهش یابد لذا سایر اقدامات در حوزه مسکن نیز باید با چنین رویکردی در پیش گرفته شوند.

به هرحال باید منتظر ماند تا در مجلس جدید، نظر نمایندگان چیست و سرانجام چه تصمیمی اتخاذ می‌گردد.

یک نظر بده

در حال حاضر امکان عضویت از طرف مدیریت محدود شده است