بازار مسکن آخر سال 1399

بازار مسکن آخر سال 1399

در این چند هفته اخیر و با تماس های سرمایه گذاران و یا خریداران ملک در منطقه 22، دو سوال اساسی و مهم ذهن متقاضیان مسکن را مشغول کرده است:

بازار مسکن در این ایام چگونه خواهد بود؟

آیا قیمت ها مجددا با جهش مواجه خواهد شد؟

برای اطلاع از قیمت های روز ملک در منطقه 22 کلیک کنید.

شرایط بازار مسکن در اواخر سال 99

بازار مسکن در بهمن ماه سال جاری و در این روزها در شرایط آرامی به سر می برد.

بر خلاف یکی دو ماه گذشته، طی روزهای اخیر شاهد افزایش تعداد متقاضیان ملک بوده ایم. از یک طرف گروهی از مالکان که قصد جدی برای تبدیل به احسن کردن ملک خود دارند و از طرف دیگر گروهی از سازندگان که نیاز به تامین منابع مالی برای آغاز پروژه های جدید خود دارند، در بازار حضور پیدا کرده اند.

هر چند در میان قیمت های آپارتمان ها و املاک عرضه شده، برخی قیمت های پیشنهادی نامتعارف و نامتناسب با شرایط فعلی بازار مسکن به چشم می خورد، اما تعدادی از فایل ها نیز با قیمتی مناسب پا به بازار گذاشته اند.

در این میان افرادی نیز وجود دارند که بسته به شرایط و نیاز مالی، حاضر به ارائه تخفیفات جزئی و تعدیل قیمت پیشنهادی خود هستند.

ذکر این نکته مهم است که در این چند ماه اخیر شاهد کاهش معاملات بوده ایم. اما شاید این کاهش معاملات بلند مدت نباشد.

همیشه شاهد بوده ایم که تقاضای مسکن بیش از تولید و ساخت و ساز آن بوده است. به همین دلیل و با احتمال خیلی زیاد سال آینده نیز مجدداً با رشد قیمت ها در حوزه مسکن مواجه خواهیم بود.

اگر نگاهی به اوایل امسال داشته باشیم، خواهیم دید که حتی با توجه به شرایط خاص کشور به دلیل فراگیری بیماری کرونا، قیمت های حوزه مسکن رشد چشمگیری داشته و حتی اگر اغراق نباشد می توان گفت به افزایش 100 درصدی هم منجر گردید.

با توجه با شرایط بیماری کرونا و برخی مسایل سیاسی پیش آمده در امسال، همانند درگیری ها و انتخابات ایالات متحده، اما باز هم شاهد افزایش معاملات مسکن نسبت به سال گذشته بوده ایم.

البته با توجه به شرایط اقتصادی امسال، به احتمال بسیار زیاد شاهد رونق اقتصادی و رونق کسب و کار در سال 1400 نسبت به امسال خواهیم بود.

از طرف دیگر بر خلاف آن دسته از افرادی که به علت نیاز مالی و یا چرخه اقتصادی خود، املاکشان را با تخفیف هم عرضه می کنند هستند بسیاری از مالکانی که به استقبال بهار و افزایش قیمت، رفته ‎اند.

وضعیت ملک در آخر سال 99

قیمت اجاره املاک در آخر سال

موجران بر اساس سنوات گذشته، افزایش قیمت ها در شب عید و پس از آن را پیش بینی می کنند. این امر سبب گردیده مخصوصاً در قسمت اجاره، شاهد افزایش قیمت ها باشیم. برخی مالکین هم حاضرند که برای اجاره واحد یا ملاک خود با نرخ های جدید، املاک خود را در این ایام خالی بگذارند.

البته این رشد قیمت ها بی تاثیر از افزایش قیمت ها در سایر بازارها مانند لبنیات، مرغ و گوشت و .... نیست.

برخی مالکین هستند که با اجاره منزل، آپارتمان و در کل ملک خود بخشی از هزینه های جاری زندگی خود را تامین می کنند و به همین علت و بر اساس افزایش قیمت کالاها، نسبت به قیمت گذاری املاک خود اقدام می کنند.

مثلا اگر مایجتاج خود مانند گوشت را تا دیروز با یک قیمت و از امروز با قیمت بالاتری خرید می کند، پس تصمیم می گیرد که میزان اجاره بهای ملک خود را نیز افزایش دهد.

در این شرایط و با توجه به این مسایل، در سال جاری بیشتر مستاجران تمایل به تمدید قراردادهایشان داشتند. حتی با افزایش 30 درصدی و یا حتی بیشتر و گاهی تا 50 درصد افزایش اجاره بها، اما باز هم مستاجران تمایل به تمدید اجاره داشتند.

مستاجران می دانند که در این شرایط، برای یک جابجایی ممکن است متحمل هزینه های سربار زیادی گردند. این هزینه ها ممکن است مانند هزینه هایی از قبیل هزینه اثاث کشی، نظافت و تعمیرات جزیی احتمالی ملک جدید، حق الزحمه دفاتر املاک باشد. پس با توجه به این شرایط ماندن و تمدید کردن قرارداد اجاره را ترجیح می دهند حتی اگر با افزایش قیمت مواجه باشند.

اگر نگاه دقیق تری بکنیم خواهیم دید که صنعت ساختمان یکی از صنایع بزرگ کشور است که بخش اعظمی از نقدینگی را به خود اختصاص داده است. بسیاری از افراد جامعه هستند که مستقیم و یا غیر مستقیم با این صنعت سرو کار دارند.

برای نظم و ثبات در این بازار، برنامه ریزی دقیق و بلندت لازم است و نباید راه های مقطعی و کوتاه مدت اجرا و امتحان گردد. یک انسجام و عزم ملی لازم است تا تعادل را در این بخش شاهد باشیم.

اگر شما یکی از متقاضیان املاک هستید، میتوانید با مشاوران مجموعه پلاکینو تماس بگیرید و از راهنمایی کادر تخصصی این مجموعه بهره مند گردید.

شما می توانید مقاله مربوط به پیش بینی قیمت بازار مسکن در نیمه دوم سال 1401 را در این صفحه دنبال کنید.