در مقالات قبلی به معرفی برخی از مراکز تفریحی و تجاری و گردشگری منطقه ۲۲ پرداختیم مانند: ایران مال و بام لند و دریاچه چیتگر و پارک جنگلی چیتگر و اکنون میخواهیم روستای وردیج و واریش را به عنوان محلی برای گردش در منطقه ۲۲ معرفی کنیم.

آخر هفته ها معمولا سوالی که به وجود می آید این است که به قصد تفریح کجا بریم؟
در این مقاله قصد دارم تا در رابطه با دو روستای وردیج و واریش صحبت کنیم. این دو روستا در غرب تهران و در منطقه ۲۲ واقع شده اند. برای دسترسی به این دو روستا می بایست از اتوبان خرازی به سمت غرب استفاده نمایید و خروجی شهرک مسکونی مهسان رو وارد شوید.

مسیر این دو روستا جاده ای پر پیج و خم و کوهستانی است که ساختار آن شبیه به جاده امام زاده داوود است. این مسیر زیبا در امتداد رودخانه ای که در دره ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می شود.

وقتی وارد جاده ی این دو روستا می شوید باید حداقل ۴۰ دقیقه با وسیله نقلیه در دل جاده کوهستانی حرکت کنید تا به آخر جاده برسید. در تمام طول مسیر همواره بر ارتفاع شما نسبت به دریا افزوده می شود و جاده با شیب زیاد را پیش رو دارید و واقعا اختلاف دما با شهر تهران در طول مسیر مشهود است.

آب و هوا

روستاهای وردیج و واریش از نظر آب و هوا در تابستان بسیار خوب است و منطقه ای ییلاقی محسوب می شود. در فصل زمستان نیز آب و هوای مه آلود و برفی در طول مسیر بر زیبایی ها و جذابیت های این منطقه می افزاید. به دلیل قرارگیری در منطقه ی کوهستانی آب و هوای این دو روستا در فصول گرم سال خنک و مطبوع و در فصول سرد ، سرد و خشک است.

روستای وردیج

با ورود به جاده فرعی و فاصله گرفتن از تهران زیبایی های زیادی چشم ها را خیره می کند. روستای وردیج در ارتفاع ۱۸۵۰ متر از سطح دریا قرار دارد و «خیابان شهید وردیجی» نشانه ورودی اولین روستای این مسیر یعنی روستای وردیج است. این روستا ۵۵۰ نفر سکنه دارد اما همیشه همه با هم در روستا نیستند. روستای وردیج بزرگ‌ترین روستای حریم شمال غرب تهران محسوب می شود و آب آن از چشمه سارهای متعددی خصوصا چشمه شاه و چشمه پااورزا و غیره تامين مي شود.

در میانه روستا باغ هایی نظیر باغ گردو، سیب، خرمالو، توت و… منظره زیبایی را به وجود آورده است.
در میان خانه های اهالی و بومیان، ویلاهای بزرگ و کوچک و رنگارنگی وجود دارند که محل تعطیلات آخر هفته صاحبانشان هستند.

وقتی به روستای وردیج نزدیک می شوید تابلویی با این مضمون وجود دارد که ورود افراد متفرقه به روستا و داخل شدن در باغ ها ممنوع می باشد.

اما مسئله ای که برای ما جذابیت دارد مسیر این روستا است نه خود آن. زیبایی های دیگری در این منطقه انتظار ما را می کشند. آبشار لت مال و دامنه ارواح سنگی دو جاذبه منحصر به فرد منطقه وردیج است که دنیایی تازه را برای ما به همراه دارند.

آبشار لت مال

آبشار لت مال-منطقه 22-روستای وردیج و واریش
آبشار لت مال-منطقه ۲۲-روستای وردیج و واریش

لت به معنای سنگ و مال به معنای مالیده شدن است. این نامِ آبشار تمثیلی از مالیده شدن آب روی سنگ و سنگ‌ها می باشد.

این آبشار از سه آبشار تشکیل شده که زیبایی خاصی را به وجود آورده اند. آبشار اول ۵ متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلند تر است اما آبشار سوم درواقع آبشار اصلی لت مال است که ۳۵ متر ارتفاع دارد و به صورت پله مانند به پایین میریزد. قبل از ورود به جاده اصلی و بعد از مجتمع معلم، پارک نموده و وارد دره میشوید. بعد از کمی پیاده روی به اولین آبشار می رسید که ۵ متر ارتفاع دارد.

شنیدن موسیقی آبشار و تماشای سنگ هایی که با نرمش آب صیقل خورده اند، آرامش خاصی را به وجود می آورد. طبیعت یکی از شاهکارهای خود را به نمایش گذاشته است و هر چشمی را خیره می کند.

کوه ارواح یا دامنه ارواح سنگی

منطقه 22-روستای وردیج و واریش
منطقه ۲۲-روستای وردیج و واریش

وقتی در جاده وردیج و واریش قرار می گیریم و وارد روستای وردیج نمی شویم و جاده را ادامه می دهیم به منطقه ای می رسیم که کوه ارواح سنگی نام دارد. علت این نامگذاری این است که این کوه از جنس سنگ است و سنگ ها با یکدیگر اشکال خاص و عجیبی را به نمایش می گذارند که شبیه به جمجمه ی انسان هستند.

افسانه های زیادی در رابطه با این کوه ها مطرح می شود که بیشتر البته به نظر شایعه می آیند. به عنوان مثال عده ای می گویند این سنگ ها بازمانده های یک قلعه قدیمی هستند و عده ای نیز بر این باورند که واقعا جاندارانی در این منطقه تبدیل به سنگ شده اند.

اما دلیل علمی آن بر اساس علم زمین شناسی فرسایش بادی یا هوازدگی است.
اما سوالی که برای خیلی از بازدید کنندگان به وجود می آید این است که چرا فقط منطقه و کوه های خاصی از این محل اینگونه شده اند؟

روستای واریش

روستای واریش در انتهای جاده کوهستانی و مسیر مدنظر ما واقع شده است. این روستا در ارتفاع ۲۲۵۰ متر از سطح دریا آب و هوای خنک تری نسبت به وردیج دارد به طوری که در زمستان بسیاری از سکنه آن جا را ترک می کنند.

این روستا دارای چشمه ای است که محل خوبی برای اطراق می باشد. این روستا بسیار سرسبزتر از وردیج است و باغات آن دارای محصولاتی همچون آلو، گیلاس، شاتوت و زردآلو می باشد.

ارتفاعات پهنه حصار در روستای واریش

رشته کوهی در منطقه البرز مرکزی وجود دارد که رودی از دامنه ی شرقی این کوه سرچشمه گرفته و در مسیر خود، آبشار سنگان را می‌سازد و در نهایت به رود کن می‌ریزد. بلندترین قله این رشته کوه “پهنه سار” است که”پهن حصار” و “پشته بند” و “گندم چال” هم نامیده می شود. این رشته کوه در جنوب شهرستانک واقع شده است.

جاده مسیح الله دین محمد

وقتی از روستای واریش می گذریم وارد مسیر کوهنوردی می شویم که از بالای روستا به سمت شمال شرق ادامه می یابد و پس از آن به ارتفاعات پهنه سار منتهی می گردد. این جاده را خیابان مسیح الله دین محمد نامیده اند.

اگر علاقه مند به پیاده روی یا کوهنوردی هستید می توانید از مسیر آبشار لت مال یا مسیر جاده مسیح الله دین محمد استفاده کنید. حتما در هنگام آمدن به روستای وردیج و واریش دوربین عکاسی با خود ببرید.

بهترین فصل بازدید از روستای وردیج و واریش فصل تابستان است. اما ورود به روستای وردیج برای ساکنانش خیلی خوشایند نیست و تعدادی از بازدید کنندگان تجربه بدی از برخورد نامناسب تعدادی از مردم این روستا با بازدیدکنندگان را دارند.

در مطالب زیر با ما همراه باشید!!!

“باغ گیاه شناسی”

“دریاچه چیتگر”