سهام چیتگر و مراحل خرید و فروش دفترچه سهام

سهام چیتگر و مراحل خرید و فروش دفترچه سهام

آشنایی با سهام چیتگر

در مقاله های قبلی به معرفی پهنه b در شهرک چیتگر و نکات انتخاب واحد در پهنه b را مطرح کردیم و در این مقاله سهام چیتگر میپردازیم.

جهت اطلاع از قیمت به روز سهام چیتگر روی لینک کلیک کنید.

در سنوات گذشته و به منظور کمک به معیشت کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران،طرحی به عنوان طرح توانمند سازی کارکنان آجا به مرحله ی اجرا گذاشته شد.

این طرح شامل سهام های ۳۳ و ۶۳ متری سهام چیتگر بود و همانگونه که در مقالات پیشین بیان گردید هر یک از کارکنان آجا می توانستند از این سهام چیتگر به هر تعداد خریداری نمایند. این سهام ها در قالب یک دفترچه قرارداد به کارکنان عرضه گردید که نمونه ای از آنان نیز قبلا در همین سایت منتشر گردیده است.

اگر از سهام های ۳۳ و ۶۳ متری شهرک چیتگر نمیدانید!!!روی لینک کلیک کنید و برج چیتگر و سهام های ۳۳ و ۶۳ متری را از دست ندید.

سهام چیتگر

نکته مهم و قابل توجه در این دفترچه قرارداد ها تاریخ سررسید آن ها می باشد. اهمیت سررسید قرارداد آن است که مبنای اولویت افراد بوده و دعوت جهت انتخاب واحد از روی همین اولویت بندی انجام می گردد.

شهرک چیتگر دارای پهنه های مختلفی می باشد و سهام چیتگر آن به دو صورت سهام چیتگر پهنه A و سهام پهنه B عرضه گردیده اند. یعنی با سهام چیتگر پهنه A می توان در بلوک های آن پهنه و با سهام چبتگر های۳۳ و ۶۳ متری پهنه B در بلوک های این پهنه انتخاب واحد کرد.

یکی دیگر از نکات مهم در خصوص سهام چیتگر های ۶۳ متری پهنه B توجه به نوع این سهام چیتگر ها می باشد. سهام چیتگر ۶۳ متری پهنه B دارای دو نوع عادی و ویژه می باشند.

در نوع عادی سهام چیتگر های۶۳ متری قیمت سهام به صورت عادی و بر مبنای متری ۱۷٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال از سوی تعاونی محاسبه می گردد و در نوع ویژه این قیمت بر مبنای متری ۱۸٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می‌ب‌اشد.

غیر از تفاوت در قیمت این دو نوع سهام،تفاوت دیگر محاسبه قیمت مشاعات این دو نوع سهام چیتگر نیز می باشد که به گفته ی تعاونی و بر اساس قرارداد ویژه این نوع سهم از پرداخت مشاعات معاف است.

لازم به ذکر است که سهام چیتگر ۶۳ متری ویژه مخصوص آن دسته از اعضایی بوده است که در گذشته با ۳۳ متر سهام چیتگر در پهنه A ثبت نام و بعد از فراخوان تعاونی قرارداد خود را از پهنه A به پهنه B تبدیل کرده اند. در این جا به جایی از ۱۷ متر هدیه رهبری استفاده و مابقی ۱۳ متر تا سقف ۳۰ متر را برابر قیمت کارشناسی آن روز و به صورت اقساط پرداخت نموده اند. به همین علت این سهان ها را ۶۳ متری ویژه می نامند. تعدادی از اعضا نیز وجود دارند که از همان ابتدا در پهنه B ثبت نام کرده اند که این سهام چیتگر ها از همان ابتدا ۶۳ متری بوده و عادی می باشند.

نکات مهم در هنگام نقل و انتقال سهام چیتگر

برای نقل و انتقال سهام چیتگر حتما باید به شرکت بتاجا واقع در بلوار پژوهش مراجعه نماییم و مراحل ذیل را انجام دهیم.

نقل و انتقال در شهرک چیتگر

نقل و انتقال متراژ سهام چیتگر سه حالت دارد

دنبال اطلاعات بیشتر در مورد شیوه و ریز نکات نقل و انتقال در شهرک چیتگر هستید؟ پس روی لینک کلیک کنید

حالت اول:

نقل و انتقال دفترچه سهام چیتگر ۳۳ یا ۶۳ متری

حالت دوم:

در صورت خرید یا فروش متراژ خرد با دفترچه اصلی (حالتی که بخواهیم متراژدفترچه اصلی خود را خرد نماییم)

حالت سوم:

در صورت خرید یا فروش متراژ خرد با برگه خود قرارداد(بدین منظور که با برگه ای که از قبل متراژ خرد تهیه نموده اند مجددا بخواهند متراژ را خرد تر نمایند)

از توضیح مراحل حالت اول شروع می کنیم:

مراحل سهام چیتگر

مرحله اول

به مسئول نقل و انتقال شرکت مراجعه نموده و یک فرم تاییدیه وکالت نامه را از او دریافت می نماییم.(این مرحله برای افرادی است که دفترچه را وکالتی تهیه نموده اند)

مرحله دوم

به مدیریت امور متقاضیان بتاجا مراجعه نموده و امضا تاییدیه وکالت را از مدیریت می گیریم.( این مرحله برای افرادی است که دفترچه را وکالتی تهیه نموده اند)

مرحله سوم

به آقای ناصریان در محل قبلی شرکت بتاجا (رو به روی شرکت فعلی) مراجعه نموده و تاییدیه وکالت را از سامانه دریافت می نماییم.( این مرحله برای افرادی است که دفترچه را وکالتی تهیه نموده اند)

در مرحله چهارم مجددا به مسئول نقل و انتقال مراجعه نموده و فرم نقل و انتقال را دریافت نموده و کارهای زیر را انجام می دهیم:

 • کنترل پرونده از نظر وام جانبازی و مانده بدهی آن
 • کنترل پرونده از نظر فرم سه برگی

فرم سه برگی چیست؟

دفترچه ها ی سهام چیتگر دارای دو قسط می باشند.

قیمت سهام چیتگر

قسط اول

قسط دفترچه ای است که باید با فیش بانکی پرداخت شود و تا زمانی که به طور کامل آن را پرداخت نکنند دفترچه را به آن ها تحویل نمی دهند. این نوع قسط احتیاجی به ضامن ندارد زیرا اگر بدهی داشته باشد دفترچه سهام چیتگر را تحویل نمی دهند. اما با این وجود دفترچه هایی هستند که با وجود تحویل دفترچه به عضو باز هم بدهی دارند.

نکته: اصل تمامی فیش های واریزی باید در پرونده موجود باشد. در صورت عدم وجود در پرونده شخص موظف به ارائه اصل فیش واریزی می باشد. در نتیجه تمامی فیش های واریزی را باید نزد خود نگه داریم. زیرا ممکن است در شرکت اصل فیش ها گم شوند و آن وقت از ما می خواهند فیش های واریزی خود را ارائه دهیم و در صورت نگاه نداشتن نزد خود مجبور به بازپرداخت مجدد فیش های گم شده می شویم.

قسط دوم

قسط وام سهام چیتگر است که از فیش حقوقی با کد ۶۲ تحت عنوان طرح حکمت کم می شود که این موضوع را با فرم سه برگی کنترل می کنند. در حقیقت به سهامداران یک وامی داده شده،که در اصل وامی در کار نبوده و از فیش حقوقی آنها کم می شده و مبلغ کل وام از بدهی سهامداران پهنه B به بتاجا کسر شده است. بعد از مدتی یک تعداد از سهامداران فراری می شدند یا اخراج می شدند و یا بازنشست می شوند.طبیعتا در این حالت حقوقشان حذف می شود و چیزی تحت عنوان فیش حقوقی نداشتند که از حقوقشان کم شود. شرکت برای جلوگیری از فروش سهام آن ها و تعیین تکلیف مبلغ آن وام از اینطور افراد که تعدادشان محدود است برای فروش دفترچه،ضامن خواست.

استعلام فرم سه برگی برای این منظور است که آن وام به طور کامل تسویه شود و ضامنی برای تسویه آن وجود داشته باشد.

نکته:در صورت وجود وام طرح حکمت باید کسورات از فیش حقوقی آن برقرار باشد و در صورت فراری شدن و یا اخراج و بازنشست شدن فرد که فیش حقوقی او قطع می شود،کسورات فیش حقوقی نیز قطع می شود.

 کنترل پرونده از نظر مهر آبی

تعدادی از سهامداران علاوه بر این پروژه،ممکن بود در پروژه دیگری در یک شهر دیگر نیز عضو باشند.از آنجا که در آن زمان سیستم بتاجا آنلاین نبوده و فرد را در هر دوجا ثبت نام کرده و بعدا متوجه شدند و از آنجا که طبق قانون ارتش جمهوری اسلامی هر فرد تنها یک بار می تواند از امتیازات ارتش استفاده کند،لذا افرادی که بیش از یک پروژه داشته اند مهر آبی ندارند و بالعکس حتی ممکن است مهر قرمز داشته باشند و این گونه سهام ها بعدا به مشکل می خورند. زیرا نداشتن مهر آبی عضویت فرد را زیر سوال می برد.

استعلام مهرآبی فقط از طریق شرکت بتاجا ممکن است و نشانه ای از آن در دفترچه نیست.

اگر فرد پرونده حقوقی باز نیز داشته باشد باز هم ممکن است دفترچه اش به جهت توقیف مهر آبی نداشته باشد.مثلا پرونده ی مهریه یا هر نوع موضوع حقوقی دیگر می تواند شامل این موضوع شود.

مرحله چهارم کنترل موجود بودن فیش های واریزی در پرونده که در بالا توضیح دادیم.

در مرحله پنجم نزد خانم رحیمی می رویم تا ایشان موارد فوق را تایید کنند.

در مرحله ششم نزد آقای سالاری در قسمت امورمالی می رویم تا ایشان نیز امور وام و فرم سه برگی سهام چیتگر را کنترل کنند.

در مورد امور وام اگر کسور برقرار باشد،آقای سالاری آن را تایید و امضا می نماید.

اگر کسور برقرار نباشد،ابتدا باید مبلغ بدهی را پرداخت نماییم و سپس آقای سالاری آن را تایید و امضا می نماید.

در مورد فرم سه برگی اگر موجود نباشد در پرونده، دو راه وجود دارد:

 • گرفتن فرم سه برگی و امضاهای مربوط به آن (مالک دفترچه)
 • گذاشتن چک ۱٫۵ برابر بدهی به عنوان تضمین

اگر فرم سه برگی موجود باشد که آقای سالاری آن را تایید و امضا می نماید.

در مرحله هفتم به مدیریت امور متقاضیان مراجعه و امضای ایشان را می گیریم.

در مرحله هشتم مجددا به مسئول امور نقل و انتقال مراجعه نموده و کارهای ذیل را انجام می دهیم:

 • تحویل برگه تاییدیه با امضاهای فوق
 • تحویل مدارک فروشنده
 • تحویل مدارک خریدار

در مرحله آخر نیز به قسمت ثبت نزد آقای سیدی مراجعه نموده و نقل و انتقال را ثبت می نماییم.

نکته :در انتهای فرم تاییدیه سهام چیتگر باید نام خریدار و نام فروشنده و امضاهای هر دو طرف موجود باشد.

حالت دوم:

در صورت خرید یا فروش متراژ خرد با دفترچه اصلی(حالتی که بخواهیم متراژدفترچه اصلی خود را خرد نماییم)

تمام مراحل فوق را باید سپری کنیم فقط در مرحله چهارم یک فرم الف و یک فرم ب از مسئول امور نقل و انتقال دریافت می نماییم و آن ها را تکمیل نموده و مراحل را مانند فوق سپری می کنیم.

فقط در مرحله هشتم فوق علاوه بر مدارک فوق مدارک ذیل را نیز به مسئول امور نقل و انتقال تحویل می دهیم:

 • فرم الف که باید توسط فروشنده تکمیل گردد.
 • فرم ب که باید توسط خریدار تکمیل گردد.
 • کپی از برگه انتخاب واحد خریدار

نکته: تعداد فرم الف و ب وابسته به نحوه تقسیم متراژ می باشد مثلا:

اگر ۶۳ متر به دو قسمت تقسیم شود دو فرم الف و دو فرم ب مورد نیاز است.

اگر ۶۳ متر به سه قسمت تقسیم شود سه فرم الف و سه فرم ب مورد نیاز است.

و الی آخر به همین ترتیب به هر تعداد که خواستیم تقسیم کنیم باید به همان تعداد فرم الف و ب تهیه نماییم. در ضمن برای تقسیم لزومی ندارد که به قسمت های مساوی تقسیم شوند و می توان به هر متراژی که خواستیم هر چند نامساوی تقسیم نماییم.

نکته: خرید متراژ خرد فقط برای کسی مقدور است که واحدی را انتخاب کرده باشد و برای تکمیل متراژ خرید انجام می دهد.

حالت سوم:

در صورت خرید یا فروش متراژ خرد با برگه خود قرارداد(بدین منظور که با برگه ای که از قبل متراژ خرد تهیه نموده اند مجددا بخواهند متراژ را خرد تر نمایند)

مراحل خرید و فروش دفترچه

مراحل انجام کار سهام

تمام مراحل فوق را باید سپری کنیم فقط در مرحله چهارم یک فرم الف و یک فرم ب از مسئول امور نقل و انتقال دریافت می نماییم و آن ها را تکمیل نموده و مراحل را مانند فوق سپری می کنیم.

فقط در مرحله هشتم فوق علاوه بر مدارک فوق مدارک ذیل را نیز به مسئول امور نقل و انتقال تحویل می دهیم:

 • تحویل مدارک فروشنده (کپی شناسنامه،وکالت در صورت وکالتی بودن)
 • تحویل مدارک خریدار(کپی شناسنامه،وکالت در صورت وکالتی بودن و کپی برگه رزرو واحد)
 • تحویل برگه خرد متراژ فرم الف
 • تحویل فرم الف فروشنده و فرم ب خریدار