پنج منطقه برتر تهران برای زندگی

پنج منطقه برتر تهران برای زندگی

خانه، ارزشمندترین دارایی ایرانی ها

۷۵ درصد از افرادی که خانه خریده اند می گویند؛ خانه ارزشمندترین دارایی آنهاست. ملک یک کالای سرمایه ای است و بسیاری از افراد تلاش می کنند تا به هر قیمتی شده صاحب خانه شوند. طبق آمار بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۹۲ حدود ۶۴ درصد از خانوارها در مسکن شخصی و ۲۵.۸ درصد در مسکن استیجاری زندگی می کنند. مابقی نیز در مسکن درحال خدمت یا رایگان ساکن هستند. این آمار نشان می دهد خرید خانه و داشتن ملک برای ایرانیان بسیار مهم است. در ادامه این مقاله از املاک برتر منطقه 22 به معرفی مختصری از مناطق تهران می پردازیم.

راهنمای خرید خانه در تهران

برای خرید خانه به ویژه در شهر گرانی چون تهران چطور باید محله مناسب را انتخاب کرد؟ طبق یک تحقیق دانشگاهی، مناطق سه، شش، یک، دو و پنج توسعه یافته ترین مناطق تهران برای سکونت هستند. در این تحقیق شاخص های توسعه یافتگی شامل سن و نوع بنا، درصد باسوادی جمعیت ساکن و افراد دارای تحصیلات عالی، سرانه کاربری در بخش آموزش، تراکم پایین جمعیت، کم بودن بیکاری، میزان استفاده از رایانه و اینترنت، عوامل زیست محیطی و دسترسی به زیرساخت های شهری در نظر گرفته شده است. شما می توانید نکات مهم خرید خانه را از این مقاله دنبال کنید.

این پنج منطقه جزو گران ترین مناطق تهران نیز هستند. اگر جزو آن دسته از افراد هستید که مایل هستید خانه ای گران تر اما با دردسر کمتر داشته باشید. محله هایی چون دروس، قلهک، دولت، ونک، سیدخندان و میرداماد را به شما پیشنهاد می کنیم. این محله ها علاوه بر اینکه زنده و شلوغ هستند دارای دسترسی آسان به همه امکانات شهری اند.

محله هایی چون پارک لاله، ایرانشهر، دانشگاه تهران، بهجت آباد، فاطمی، میدان جهاد، گاندی، شیراز، قزل قلعه در منطقه شش تهران قرار دارد. این محلات نیز از نظر توسعه یافتگی در رتبه خوبی در این پژوهش دارد. معمولا دانشگاهیان و افراد تحصیل کرده در این مناطق زندگی می کنند و امکانات شهری مناسبی در این مناطق وجود دارد.

منطقه هایی چون نیاوران، فرمانیه، زعفرانیه، فرشته، امانیه، محمودیه نیز از مناطق رشد یافته تهران هستند که دارای امکانات خوب شهری مثل بیمارستان، مدارس، آموزشگاه های مختلف، فروشگاه های متعدد، رستوران های با کیفیت و هستند. البته این مناطق به واسطه تراکم زیاد جمعیت، اتومبیل و خیابان های باریک و قدیمی بسیار شلوغ هستند و آب و هوای چندان مطلوبی هم ندارند اما باز هم برای زندگی دارای مطلوبیت هستند.

شهرک غرب ، سعادت آباد و بخشی از پونک به عنوان مناطق رشد یافته غرب تهران، نیز تاحدی دارای شاخص های توسعه یافتگی است. دسترسی خوب به بزرگراه ها، خیابان های عریض و ترافیک روان و امکانات شهری مناسب از جمله ویژگی های این منطقه است.

پونک، جنت آباد، سازمان برنامه، شهران و بخشی از کن جزو منطقه پنج محسوب می شود. این منطقه نیز به واسطه نوساز بودن در بسیاری از شاخص های شهری توسعه یافته است و بسیاری از خانواده های جوان در این منطقه زندگی می کنند.

سرمایه گذاری و خرید ملک در این مناطق رشد یافته، برای بسیاری از خانواده ها انتخاب مطمئنی است و سرمایه گذاری در این مناطق معمولا با سود فراوان و ریسک پایین همراه است. البته مناطقی که در حال رشد کردن هستند و آینده دارند نیز انتخاب بسیار خوبی هستندبه همین دلیل خیلی از افراد تمایل به خرید آپارتمان نوساز در چیتگر دارند.

بهترین مناطق تهران برای خرید خانه و یا آپارتمان کدام منطقه است؟
به طور قطعی نمیتوانیم منطقه ای را از منطقه دیگر بهتر بدانیم. به لحاظ قیمتی هم بین مناطق تفاوت چندانی نیست و بیشتر مربوط به نوع بنا و مصالح به کار رفته در آن است. بودجه متقاضیان برای خرید خانه از مهم ترین نکته ها است. به عنوان مثال در فرمانیه هزینه سنگینتری نسبت به قیطریه برای خرید آپارتمان وجود دارد.
امن ترین مناطق تهران برای سکونت و زندگی کدام محله است؟
در بین محلات شهر تهران، بیشترین احساس امنیت در محله نیاوران و نفت در منطقه یک، امام خمینی در منطقه ۱۸، ایران در منطقه ۱۲ و چیذر در منطقه یک اختصاص دارد. در مقابل محله‌های صفا در منطقه ۱۳، هلال احمر در منطقه ۱۱، علی آباد جنوبی در منطقه ۱۶، سرآسیاب دولاب در منطقه ۱۴ و سلیمانی- تیموری در منطقه ۱۰ کمترین نمره را به دست آورده‌اند.
بهترین منطقه تهران برای سرمایه گذاری مسکن کدام منطقه است؟
بیشترین میزان تقاضا برای خرید خانه و ملک در منطقه‌‌های 2، 4 و 5 است. خرید خانه و ملک در منطقه یک تهران، که شمالی‌ترین منطقه پایتخت به حساب می‌آید نیز زیاد است. اما از آنجایی که قیمت خرید زمین و خانه در این منطقه بسیار زیاد است، مسئله محدودیت مالی مطرح می‌شود. اما در میان 22 منطقه تهران، سه منطقه‌ی ذکر شده به تنهایی 35 درصد معامله‌های خانه و ملک در تهران را شامل می‌شوند.