ایران مال (ایرانمال)

ایران مال (ایرانمال)

ما بعنوان یک راهنمای کامل با اشراف کامل بر منطقه 22، ایران مال تهران را که با نام های ایرانمال، بازار بزرگ ایران و بزرگترین مال خاومیانه شناخته می شود از 0 تا 100 به شما معرفی می کنیم. این مقاله شامل بخش ها و پاراگراف هایی است که اطلاعات کاملی از ایرانمال را در اختیار شما قرار خواهد داد. سرتیتر این اطلاعات را می توانید از ستون سرفصل ها یا Table of Content مشاهده کنید. این پاراگراف ها شامل اطلاعاتی اصلی و کلیدی که مورد نیاز شما است می شود، اطلاعات از قبیل اینکه:

 • ایران مال کجاست؟
 • صاحب ایران مال کیست؟
 • pdf نقشه ایران مال
 • نقشه داخلی ایران مال
 • قیمت اجناس ایرانمال
 • راهنمای طبقات ایران مال
 • رییس ایران مال
 • تعداد مغازه ها و فروشگاه های ایران مال
 • جاهای دیدنی ایران مال
 • دیزنی لند ایران مال
 • شهربازی ایران مال
 • سینمای ایران مال
 • هتل و کافه های ایران مال
 • کتابخانه جندی شاپور ایران مال
 • مشخصات ایران مال شامل پلان و مساحت
 • راهنما و ظرفیت پارکینگ ایران مال
 • هزینه ورودی پارکینگ و ساعت کار ایران مال
 • مسیر مترو به ایران مال

و دیگر اطلاعات مفید و جامع در مورد پاساژ ایران مال.

و اما ایران مال تهران کجاست؟

ایران مال، جشنواره ای از فرهنگ و هنر ایران زمین است و اگر برای بازدید این مجموعه عظیم به بزرگراه شهید خرازی (ادامه اتوبان شهید همت تهران) و در مجاورت پارک جنگلی چیتگر و دریاچه شهدای خلیج فارس بروید، تلفیقی از سنت و مدرنیسم را می توانید در این عمارت باشکوه نظاره گر باشید که در هیچ یک از بازارهای قدیم و جدید ایران و حتی خاورمیانه، نمونه ای در تراز این بازار مجلل را نمی توان سراغ گرفت.

بازار بزرگ ایران ( ایران مال ) اولین مجتمع تجاری چند منظوره در ایران و جزو پنج مجموعه برتر و لوکس دنیا ( طبق اعلام مجموعه ایران مال ) می باشد. این مجموعه گران سنگ با تخصص کارشناسان داخلی و خارجی و به همت و تلاش کارگران در غرب شهر تهران و در منطقه ۲۲ و ضلع شمال شرقی شهرک چیتگر ( امام رضا ) افتتاح شده است. در هر طبقه از ایران مال رستوران وجود دارد که امکان استراحت فراهم شده؛ جهت راهنمای طبقات ایران مال در ادامه با ما همراه باشید.

بازار ایران مال

بازار ایران مال

بازار ایران مال در منطقه 22 تهران بر پایه فاکتورهایی چون فرهنگ و معماری ایرانی، اسلامی و نوین شکل گرفته که شما را به ضیافت آینه کاری ها و هشتی ها و طاق ضربی های شگفت انگیزی می برد تا حس قدم زدن در خانه بروجردی ها و طباطبایی ها در کاشان ، عمارت سعد آباد ، نیاوران وگلستان در تهران، باغ بسیار زیبای ماهان در کرمان، هنر زیبای اصفهان، بازار قدیمی و سنتی تبریز و …. را در عظیم ترین بازار فرهنگی و هنری ایرانیان تجربه کنید. در دنیا، معماری ایرانی را با مساجد، باغ و خانه های ایرانی می شناسند.

نمای داخلی ایران مال

نمای داخلی ایران مال با ترکیبی بی نظیر از سبک ایرانی سنتی و نوین آمیخته با فرهنگ پارسی و اسلامی و به شکلی نوین ساخته شده، فضای داخلی این بنا، تالارها، بازارچه ها و دیگر قسمت های آن به گونه ای طراحی که وقتی داخل ایران مال شدید و از آن خارج شدید کاملا حس خواهید که در این مدت چند هزارسال تمدن ایرانی و شهرهای مختلف آن را به یکباره تجربه کرده اید.

هنگامی که به انتهای بزرگراه شهید همت می رسید، آهسته آهسته از دور، سازه ایران مال نمایان می شود و هرچه به آن نزدیکتر می شوید، عظمت و بزرگی آن را بیشتر احساس می کنید.

با گذر از مسیر کندرو بزرگراه شهید خرازی بعد از بلوار پژوهش به سمت شرق، به درب اصلی ایران مال می رسید که در محوطه جلوی آن فضای سبز زیبایی همراه با آب نمای طراحی شده، خودنمایی کرده و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

پس از گذر از درب اصلی وارد راهروی اصلی شده که در سمت راست شما مسیر ورودی به باغ ایرانی ماهان قرارگرفته است و از این پس می توانید شاهد نمای داخلی ایران مال باشید.

باغ ماهان ایران مال

باغ ایرانی که در دل مجموعه واقع شده از باغ شازده ماهان کرمان الهام گرفته است. این باغ دارای ۵ سطح ارتفاعی مختلف به صورت پلکانی است که آبریز ها و آبنماهای آن در کنار گیاهان باغ فضای دلنشین همراه با آرامشی را ایجاد می کند و در مسیر باغ ۴ رستوران بین المللی و همچنین مغازه هایی برای خرید پوشاک وجود دارد؛ یکی از این فروشگاه ها، فروشگاه ورناس ایران مال است.

باغ ماهان ایران مال

بی گمان یکی از زیباترین جلوه ها و اماکن تاریخی ایرانیان با ۲۵ قرن قدمت، باغ ایرانی است.

باغ ایرانی ایران مال

«باغ ایرانی» با الهام از باغ شاهزاده ماهان و در کلام بومیان، باغ شازده ماهان در حوالی شهر کرمان قرار گرفته است که قدمت آن به اواخر دوره ی قاجار باز می گردد. این باغ به دستور حاکم وقت شهر کرمان، محمد حسن خان سردار ایروانی شروع به ساخت شد.

بعدها بنای این باغ توسط حاکم بعدی شهر یعنی عبدالحمید میرزا ناصرالدوله ادامه یافت، البته تزئینات و ظریف کاری های معمول بعد از فوت وی نیمه تمام باقی ماند. به صورت باغ تخت با پنج سطح (پلکانی) و آبریزها و آب نماهای خود، یادآور شکوه باغ های زیبای ایرانی ـ اسلامی است.

در سقف این باغ از پوشش های غشایی استفاده شده که از ورود اشعه های خورشید جلوگیری نموده و تنها نور را وارد مجموعه می کند و فضایی مناسب برای رشد گیاهان را فراهم می آورد. سقف این باغ برنده جایزه طراحی برتر سازه های فولادی کشور در سال ۹۶ گردید که به امضای دکتر رسول میرقادری نیز رسیده است.

این باغ دو ورودی با نمای فوق زیبای شیشه ای دارد که محوطه و لند اسکیپ شمالی را به دریاچه موزیکال جنوبی متصل می کند.

باغ ایرانی ایران مال

در فضایی به ارتفاع ۱۴ متر و مساحت ۳۰۰۰ متر مربع می باشد.

هدف از این باغ ایجاد محیطی مناسب برای گفت و گو است. سقف این باغ شیشه ای است و دارای آبنما و درخت های پالم کالیفرنیا می باشد. این باغ دارای کافی شاپ نیز می باشد.

وجود طیف گوناگونی از گیاهان و جریان آبی که در راستای شمالی-جنوبی باغ جاریست، فضای مطبوع و مطلوبی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند.

چهار رستوران بین المللی در مسیر باغ قرار داشته و در نیم طبقات آن امکان استراحت و استفاده ی مناسب تر از باغ ایرانی را فراهم می نماید.

ویژگی دیگری که باعث تمایز این باغ شده، سقف این بناست که از پوشش غشایی استفاده شده است که با کنترل تابش اشعه خورشید محل مناسبی برای رشد گیاهان و نور کافی برای محیط خواهد بود و نمای زیبایی به بام ایران مال می بخشد.

شربت خانه ایرانمال

شربت خانه که در ضلع جنوب شرقی بازار سنتی ایرانمال قرار دارد. مساحت این قسمت ۲۵۰ متر مربع است و هدف ایجاد فضایی آرام در کنار نوشیدن شربت برای بازدید کنندگان و مبادله ی اخبار و گفت و گو بین آن هاست.

تمامی نقاشی های روی دیوار آن را دانشجویان دانشگاه هنر تهران انجام داده اند. میز و صندلی های شربت خانه از کاخ سعد آباد آورده شده است.

ایرانمال شربت خانه

در زمان های قدیم، به جای کافی شاپ های امروزی، چای سراها و شربت خانه ها بودند که از مردم پذیرایی می کردند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ایرانیان در فضای آرام شربت خانه ها به تبادل اخبار و اطلاعات، شاهنامه خوانی و تبادل اندیشه می پرداختند و از اوضاع و احوال یکدیگر و اجتماع باخبر می شدند؛ هر چند از قدمت شکل گیری آنها اطلاعات درستی در دست نیست. لذا اغلب شهرها و روستاهای این دیار دارای فضاهای گردهمایی و تجمع نظیر شربت خانه ها و پس از آن چایخانه ها و قهوه خانه ها بوده است.

پیشینه شربت خانه

شربت خانه

انواع مختلفی از ساختار معماری ایران از سنت ها و تجربه های گذشتگان الهام گرفته است تا علاقه مندان بتوانند، تاریخ و فرهنگ کشورمان را بهتر بشناسند. فرهنگی که شفاهی و مبتنی بر انتقال سینه به سینه مفاهیم و اندیشه هاست که نقل به نقل گشته و امروزه در جای جای سرزمینمان ایران به معرض نمایش گذاشته می شود تا نسل های جدید با بهره مند شدن از شکوه این معماری زیبا، به داشتن مردمان هنرمند ایران زمین افتخار کنند.

نخستین شربت خانه ها پس از ظهور اسلام و به دنبال منع نوشیدن شراب در دوران تیموریان و در شهر سمرقند به وجود آمده است.

صفویان و به خصوص شاه اسماعیل، شربت خانه ها را در اقصی نقاط ایران رواج دادند، تا آنجا که پذیرایی از میهمانان با شربت های متنوع، در فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان ریشه دوانده است.

در ضلع جنوب شرقی بازار سنتی بازار بزرگ ایران، فضایی با مساحت ۲۵۰ مترمربع به شربت خانه اختصاص داده شده است که با الگوبرداری از کاشی کاری های معماری ایرانی- اسلامی، درصدد فراهم نمودن فضایی آرام برای بازدیدکنندگان و گردشگران است.

اگر می خواهید یکی از این زیباشناسی های معماری را ببینید، پیشنهاد می کنیم که از شربت خانه ایران مال دیدن کنید.

شربت خانه ایران مال

با قدم زدن در میان این شربت خانه می توانید کاشی هایی با نقش و نگارهای تماشایی را مشاهده کنید که معماری منحصربه فردی از شهر سنتی اصفهان را در معرض دید همگان قرار می دهد و توانسته نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند.

کف شربت خانه با کاشی های رنگارنگی پوشانده شده و روی این کاشی ها، طرح های برجسته بسیار زیبایی وجود دارد به طوری که حتی دلتان نمی آید روی آن ها پا بگذارید. ظرفیت شربت خانه حدودا ۶۰ نفر است

علاوه بر نقش و نگارهای رنگارنگ که تلفیقی از رنگ های فیروزه ای، زرد کهربایی، نارنجی، سفید و غیره است فضایی آرام بخش به همراه شنیدن موسیقی سنتی در این شربت خانه و نوشیدن عرقیات گیاهی معروف کاشان و بازارهای قدیم تهران خالی از لطف نیست.

هنگام قدم زدن به سمت شربت خانه، بد نیست برای آشنایی با صنایع دستی ایران سری هم به غرفه های سرای عقیق، سرای زمرد، سرای فیروزه، سرای الماس و سرای ابریشم ایران مال بزنید که در نزدیکی این شربت خانه قرارگرفته و فضایی جذاب برای هر گردشگری را بوجود آورده اند. تماشای زمرد و عقیق و فیروزه هر بیننده ای را محو شکوه، زیبایی و عظمت خلقت کرده و می توان هنر دست هنرمندان ایرانی را در تراشیدن آن ها به نظاره نشست.

ایران مال چهار سوق دارد که شامل فرش ایرانی، خشکبار ایرانی، وسایل آنتیک و قدیمی ایرانی و همچنین صنایع دستی ایرانی ایران مال می باشد.

از دیگر جذابیت های این سراها، وجود لباس های محلی و تنوعی از البسه ایرانی می باشد که فرهنگ و رسوم ایرانیان را به جهانیان معرفی می کند.

ایران مال کجاست

این بازار پیل پیکر در املاک منطقه 22 تهران واقع شده است و در ضلع جنوبی بزرگراه شهید خرازی که در امتداد بزرگراه همت غرب ساخته شده.

کروکی این مجموعه بر روی نقشه در ضلع شمال شرقی شهرک چیتگر و شمال غربی دریاچه چیتگر قرار گرفته که در آینده ای نزدیک بهترین محل برای خرید کردن و گذراندن اوقات فراغت ساکنان پهنه های چیتگر از جمله A,B,C,D,E و پهنه F چیتگر خواهد بود.

مسیر شرق به غرب بزرگراه خرازی و همچنین مسیر غرب به شرق آن از سمت کرج که می توان از طریق بلوار پژوهش، خیابان اردستانی و بلوار ایران خودرو وارد آن شد بهترین دسترسی به ایران مال را می توانند برای شما فراهم کنند.

البته شما از سمت دریاچه و بلوار طبیعت که درضلع غربی آن قرار دارد نیز می توانید به سمت این بنا بروید ولی به جهت اینکه محدوده دریاچه چیتگر همیشه دستخوش ترافیک می باشد بهتر آن است که از مسیر های اصلی استفاده کنید.

مترو ایران مال

برای افرادی که می خواهند بدون خودرو به ایرانمال بروند نیز نزدیک ترین وسایط حمل و نقل عمومی خط 5 مترو و ایستگاه ایران خودرو می باشد و پس از خروج از ایستگاه آن می توانید با تاکسی های در نظر گرفته شده به سمت این مال رهسپار شوید و از مراکز تجاری و مراکز فرهنگی آن بازدید کنید.

به طور خلاصه

دسترسی به ایران مال

آزادراه شهید فهمیده (تهران-كرج)

بزرگراه شهید خرازی (که در ادامه بزرگراه شهید همت قرارگرفته و دسترسی به بزرگراه تهران- شمال را فراهم می کند)

بزرگراه شهید همدانی که در ادامه بزرگراه شهید حکیم می باشد.

می بینیم که این دسترسی ها، مسیرهای اصلی و پرتردد شهری و بین شهری تهران بزرگ می باشند که امکان دسترسی به ایران مال را نیز فراهم کرده اند.

رفت و آمد شهروندان و مراجعات متعدد برای استفاده از خدمات عمومي موجود در سطح منطقه ۲۲، جمعيت شناور قابل توجهي را به این منطقه روانه مي‏نماید.

وجود چنين ظرفیت و توانمندي در منطقه، مي‏تواند اين موقعيت جغرافيايي را به قطب بزرگ اقتصادي تبديل نمايد.

نقشه ایران مال

با توجه به وسعت ایران مال و فضاهای مختلف آن بسیاری از بازدید کنندگان برای پیدا کردن دیگر فضاها و حتی مسیرهای رفت و برگشتی خود هم با مشکل مواجه شده اند. مخصوصا اینکه تقریبا تمامی فضاها سرپوشیده هستند و حتی نمی توان از جهت تابش خورشید چهت های جغرافیایی رو دنبال کرد.

حالا برخی هستند که از خیل عظیم جمیت و با تصور اینکه همه از پارکینگ می آیند و به سوی پارکینگ برمی گردند افرادی که در جهت مخالف می روند را دنبال می کنند، در ابتدای افتتاح ایران مال این روش جواب می دهد زیرا خیلی از فضاها هنوز کامل نشده و مردم صرفا از هر قسمت بازدیدی مختصر دارند و عبور می کنند و در انتها برمی گردند، ولی آیا در آینده نیز که از تمامی ظرفیت ایرانمال استفاده شد این راه جواب می دهد؟ قطعا خیر چون افراد ممکن است از مسیرهای ورودی مختلفی وارد شوند.

حال گروه املاک برتر منطقه22، پلاکینو که در کسب اطلاعات در مورد املاک منطقه 22 خبره هستند مجموعه ای از تصاویر را بعنوان نقشه ایران مال در اختیار شما قرار می دهند.

درمورد نقشه ایران مال، متاسفانه بدلیل عدم طراحی و انتشار نقشه های 3 بعدی توسط طراحان این سازه به ناچار با استفاده از عکس های هوایی از پلان ایران مال شما را راهنمایی می کنیم؛ جهت دیدن نقشه داخلی ایران مال با ما همراه باشید.

نقشه هتل ایران مال


تالار پذیرایی ایران مال


پلان تالار الماس ایران مال


نقشه آمفی تئاتر ایران مال


نقشه پاتیناژ ایران مال


محل قرار گیری شهربازی و فود کورت ایران مال


نقشه باغ ماهان ایران مال


سقف گالری خودرو ایران مال

پلان طراحی موزه خودروی ایرانمال


محل ایوان بلور در بازار بزرگ ایران مال تهران

پلان نقشه ایوان بلور


سینماهای بازار ایران مال


مرکز نمایشگاهی ایران مال


دریاچه ایران مال

هزینه ورودی ایران مال

مسیر ورودی ایران مال

در حال حاضر و جهت رفاه حال مراجعین و جلوگیری از ایجاد ترافیک در درب های ورودی و خروجی این مجموعه و در ادامه آن مسدود کردن بزرگراه های منتهی به ایران مال هزینه ورودی ای دریافت نخواهد شد.

و ما نیز امیدواریم که سیاست اعضای هیات مدیره ایران مال و مدیران اجرایی آن نیز به همین صورت باقی بماند.

نیاز سنجی

تهران مدرن با افزایش رو به رشد جمعیت، گسترش همه جانبه و حضور مستمر گردشگران داخلی و خارجی نیازمند خدماتی نوین است.

منطقه ۲۲ در شمال غرب تهران، در حاشیه پارک چیتگرو همجواری با دامنه های رشته کوه البرز و در نزدیکی در یاچه شهدای خلیج فارس واقع شده است. بازار بزرگ ایران ( ایران مال) مجموعه چند منظوره تجاری، تفریحی، فرهنگی و گردشگری در منطقه ۲۲ و در شمال غرب تهران می باشد.

مساحت ایران مال

بازار بزرگ ایران ( ایران مال) به لحاظ وسعت و مساحت، تنوع فعالیت ها و ارائه ی مجموعه ای بی نظیر از برندهای ملی و بین المللی جزو مراکز تجاری فرامنطقه ای محسوب می شود. طراحی این مجموعه توسط شرکت مشاور Norr که تجربیاتی موفق در زمینه طراحی اینگونه مراکز تجاری در نقاط مختلف دنیا را دارد، انجام گرفته است.

برای پی بردن به عظمت ایران مال چند مثال را با هم بررسی می نماییم:

-اگر بخواهید کل پروژه را بازدید نمایید و توقف نداشته باشید باید ۱۴٫۷ کیلومتر ساعت پیاده روی کنید. یعنی به اندازه مسافت خیابان ولیعصر از میدان منیریه تا میدان تجریش. این کار ۴ ساعت طول خواهد کشید.

اگر شرایط بالا باقی بماند با این تفاوت که شما برای بازدید از هر مغازه ۵ دقیقه توقف نمایید ۱۴٫۷ کیلومتر پیاده روی دارید اما این بار ۳ روز کاری زمان نیاز دارید.(۳۶ ساعت)

اگر شرایط بالا باقی بماند با این تفاوت که از هایپر مارکت مجموعه نیز بازدید نمایید و ۱۰ دقیقه برا هر مغازه توقف نمایید ۱۴٫۷ کیلومتر پیاده روی دارید اما این بار ۶ روز کاری زمان نیاز دارید.(۷۳ ساعت)

مساحت بازار بزرگ ایران( ایران مال) برابر ۱٫۹۵۰٫۰۰۰ متر مربع می باشد که تنها ۳۰ درصد از این فضا تجاری و قابل اجاره است و مابقی فضاها غیر تجاری است. پایین بودن این عدد به این معناست که بیشتر فضای مجموعه به کاربری تفریحی فرهنگی اختصاص یافته است.

نکته: همانطور که در بالا به آن اشاره شد نکته جالب توجه برای سرمایه گذاران در ایران مال این است که هیچ کدام از واحد های ایران مال در دسترس برای فروش نمی باشد و تمام واحدهای تجاری آن را می بایست اجاره نمایید یا در حالت دوم از درصد فروش خود به مجموعه سهم پرداخت نمایید.

پلان ایران مال

این مجموعه در زمینی به مساحت ۳۱۷ هزارمترمربع در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز احداث شده است. ایران مال در شمال شرقی شهرک چیتگر در منطقه ۲۲ تهران (انتهای اتوبان شهید همت و همچوار با اتوبان شهید خرازی) حاشیه پارک چیتگر و در نزدیکی دریاچه شهدای خلیج فارس قرارگرفته است.

از جمله محاسن این مجتمع، نزدیکی آن به ۳ فرودگاه مهرآباد، پیام و امام خمینی (ره) می باشد که امکان دسترسی آسان به آن را جهت بازدیدکنندگان خارجی و داخلی فراهم می آورد.

در نهایت ساخت این پروژه 4 سال به طول انجامید و فازهای مختلف آن کم کم در حال بهره برداری هستند.

حوادث در حین ساخت ایران مال

در زمان ساخت اسکلت ایران مال بیش از ۶۰ کارگر جان خود را از دست داده اند و همچنین این پروژه در قسمت انبار خود یک مرتبه دچار حریق شده است که با حضور به موقع آتش نشانان مهار شد.

پارکینگ ایران مال

طبقات پایین بازار بزرگ ایران (ایران مال) به پارکینگ اختصاص یافته که ظرفیت پارک بیش از ۲۰۰۰۰ خودرو را دارا می باشد که اختصاص این میزان پارکینگ در مجموعه های بزرگ دنیا بی نظیر است.

ازدیدکنندگان می توانند از بزرگراه همت با انتخاب خروجی مناسب وارد تونل یا پل روگذر شده و به طور مستقیم وارد طبقه مورد نظر شوند و خودرو خود را در همان طبقه پارک کنند. دو بزرگراه آزادگان و کرج نیز در همپوشانی این مجموعه امکان ارتباط آسان را از شهر کرج و همچنین فرودگاه مهرآباد و فرودگاه بین المللی امام خمینی به این مجموعه ایجاد می کنند.

شما میتوانید جهت مشاهده ی نحوه ی دسترسی به ایران مال ویدیو زیر را مشاهده کنید یا آنرا از طریق کلیک روی لینک در کانال آپارات و یوتیوب مجموعه پلاکینو مشاهده کنید.

نزدیکی سه ایستگاه مترو تهران کرج به بازار بزرگ ایران(ایران مال) و همچنین پنج پایانه حمل و نقل درون شهری در منطقه ۲۲ از دیگر امکانات منطقه ای مناسب جهت دسترسی به بازار بزرگ ایران(ایران مال) محسوب می شود.

مسیرهای پارکینگ ایران مال

مراکز تجاری داخل

در مورد تعداد مغازه های ایران مال میتوان گفت بیش از ۷۰۰ واحد تجاری دارد که مجموع متراژ آن ها بیش از ۳۰۰۰۰۰ متر مربع می باشد؛ یکی از ویژگی های قابل توجه مرکز خرید ایران مال در نحوه طبقه بندی مراکز تجاری آن است چراکه طبقه بندی فروشگاه ها بصورت نوع کالا می‌باشد. این فضاهای تجاری عبارتند از هایپر مارکت، ایوان الماس، ایوان بلور، ۴ مجموعه فودکورت و حدود ۲۰۰ رستوران ها و کافی شاپ که در ذیل به طور مختصر به توضیح هر کدام می پردازیم.

هایپرمارکت مجموعه با ۲۰۰۰۰ متر مربع مساحت محصولات متنوعی را در دسترس مراجعه کنندگان قرار می دهد.

مالک و صاحب ایران مال

معماری این سازه تمامی باورهای دینی و ملی و داشته های تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی و تمدنی را ترکیب نموده است که ایده آن مربوط به فعال تجاری و کارآفرین نام آشنای ایران، مهندس علی انصاری است که این کار بزرگ را با تمامی دشواری ها و تنگناها، در دوران تحریم به فرجامی نیک رسانده است.

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد صاحب ایران مال علی انصاری و ثروت او بدانید کلیک کنید.

«ایران مال» یک شرکت سهامی عام و متعلق به بانک آینده است. این شرکت با مجوز بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تاسیس شده است.

بخشی از سهام ایران مال واگذار شده و پس از بهره برداری از پروژه سهام در بورس عرضه می شود و بانک آینده در نهایت از مالکیت پروژه خارج می گردد.

ایده اولیه احداث این سازه تمدنی از معمار اقتصادی، فعال تجاری و کارآفرین نام آشنای ایران، مهندس علی انصاری است که در سکوت خبری و رسانه ای، این کار سترگ را با تمامی دشواری ها و تنگناها، در دوران تحریم به فرجامی نیک رسانده است و همچنان اشتیاقی برای مطرح شدن و گفتگو با رسانه ها ندارد و معتقد است مهم انجام یک کار است، نه توصیف آن.

سرمایه گذاری در بازار بزرگ ایران

بخشی از سهام، واگذار شده و بعد از بهره برداری از پروژه، سهام در بورس عرضه می شود و بانک آینده در نهایت از مالکیت پروژه خارج خواهد شد.

ایارن مال محوطه خارجی

طبق بررسی های مشاوران معمار و شهرساز و باتوجه به ظرفیت های منطقه ۲۲ شهرداري تهران، جمعیت ساکن این منطقه در افق ۱۴۰۰، ۵۰۰.۰۰۰ نفر و جمعیت شناور منطقه در روزهای تعطیل ۴۵۰.۰۰۰ نفر پیش بینی شده است. برنامه ریزی و مدیریت برای خدمات رسانی در این منطقه از سال ۱۳۹۰ در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت. منطقه ۲۲ مراکز علمی و پژوهشی متعدد دارد و به عنوان قطب علمی- تحقیقاتی غرب تهران مطرح است. دانشگاه های علامه طباطبایی، پیام نور و علوم انتظامی، پژوهشگاه فنی مهندسی زیست فناوری، پژوهشگاه پلیمر، دانشکده ژنتیک، داروسازی آترا، پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه صنعتی شریف شامل ده ها دانشکده از جمله دانشکده های گاز، نفت و پتروشیمی، باغ ملی گیاه شناسی از آن جمله اند. همین امر سبب انجام کارهای مطالعاتی جهت جانمایی احداث ایران مال شده است.

درب ورودی ایرانمال

جالب است بدانیم که جانمایی احداث این مجموعه پس از انجام مطالعات و امکان سنجی های لازم و با توجه به وجود دو کلان شهر تهران و کرج در نزدیکی یکدیگر، در نقطه مرکزی بین این دو شهر و در منطقه ۲۲ تهران جانمایی شد. این موضوع بدین معناست که اگر دایره ای به مرکزیت ایران مال و شعاع حدود ۲۵ کیلومتر رسم نماییم، این دایره از مراکز شهرهای تهران و کرج عبور خواهد کرد. روش مالکیت بازار بزرگ ایران مطابق با روش های مرسوم در دنیاست. براساس روش های مرسوم در مجتمع های مشابه در دنیا، یک شرکت، مالک است و واحدها به هیچ عنوان واگذار نمی شود. بلکه اجاره داده می شود یا سهم از فروش از آنها گرفته می شود.

اشتغال زایی ایران مال

شرکت مالک نیز سهامی عام است و یک شرکت بهره بردار هم در کنار آن فعال است. ایران مال، یک شرکت سهامی عام بوده که در کنار مالک پروژه مشغول فعالیت است و در زمان ساخت روزانه برای حدود ۲۰.۰۰۰ نفر طی ۶ سال به طور مستقیم و به عبارتی اشتغال پایدار به میزان ۴۳.۰۰۰.۰۰۰ نفر روز ایجاد نموده است. پس از بهره برداری، اشتغال مستقیم بیش از ۱۸۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و حدود ۱۰۰.۰۰۰ نفر به طور غیرمستقیم در این بازار بزرگ، تأثیر ویژه ای در رفع معضل بیکاری خواهد داشت و با کمک در ایجاد زیرساخت مناسب برای ورود سرمایه های بیشتر، سرآغازی بر حرکت یک اقتصاد مستحکم و پویا خواهد بود و با جلوگیری از خروج ارز و بازاری رو به رشد، همراه با جذب گردشگران از سراسر جهان، نویدبخش آینده ای درخشان برای ایران اسلامی خواهد بود. تمایز ایران مال نسبت به سایر مجتمع های مشابه جهان که با توجه به مساحت و کارکرد، اصطلاحاً مال نامیده می شوند، این است که ۷۰ درصد فضای آن کاربری تفریحی، فرهنگی، گردشگری، دینی، ورزشی، خدماتی، رفاهی، پارکینگ ومشاعات دارد.

مراکز گردشگری و تجاری اطراف

این منطقه در سال های اخیر به محلی برای اجرای طرح های گردشگری به خصوص گردشگری شهری تبدیل شده است. احداث دریاچه شهدای خلیج فارس، مرکز تجاری بام لند و سایر مراکز دیگر گواهی بر این ادعاست.

اجرای پروژه های بسیار مهم درمانی، آموزشی، اداری، تجاری، فرهنگی، ورزشی و سایر کاربری های ضروری و ارائه خدمات ویژه به شهروندان، اشتغال و به کارگیری توان و تخصص ها موجب توسعه این منطقه و تبدیل آن به قطب گردشگری شهر تهران شده است و فعالیت های متنوع و خدمات گسترده به تبع تأمین فضای مناسب و مطلوب برای تفریح و تفرّج شهروندان، رونق اقتصادی ویژه ای ایجاد می نماید.

تمایل سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی به سرمایه گزاری در منطقه ۲۲ مشهود و روزافزون است و این ویژگی می تواند به رونق منطقه بیانجامد.

دسترسی های آسان و متعدد، شبکه های بزرگراهی مختلف، موقعیت جغرافیایی منطقه به عنوان یکی از مبادی ورودی و خروجی شهر تهران و سایر امکانات و ویژگی های این منطقه دست در دست هم نهاده اند تا منطقه ۲۲ قطب توسعه اقتصادی شهر تهران شود.

برج مالی (IIFC (Iran International Financial Center

برج مالی در ضلع غربی ایران مال در ۴۰ طبقه و ابعاد و ارتفاعی متفاوت حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ متر با هدف تجمیع دفاتر اقتصادی، پولی و مالی در یک مکان و نیز فراهم نمودن زمینه اقامت و رفاه فعالان اقتصادی و فعالیت های شرکت ها، بانک ها و نهادهای پولی و مالی، صرافی ها، خدمات مسافرتی، مجتمع های تجاری-تفریحی احداث گردیده است. این برج دارای ۸ طبقه پارکینگ، ۱۰ طبقه با کاربری های تجاری، تفریحی، فرهنگی، ورزشی و خدماتی و طبقاتی با کاربری مالی بین المللی می باشد. با توجه به توسعه منطقه ۲۲ تهران و رشد پرشتاب پیش بینی شده برای بازار تجاری کشور، این برج با فراهم کردن امکانات رفاهی و دسترسی مطابق با استانداردهای بین المللی، قلب تجارت ایران و منطقه خاورمیانه پیش بینی می شود. طبق مذاکرات انجام شده با مدیران و مسئولان اقتصادی، این برج اداری به عنوان تالار اقتصادی بین المللی ایران در نظر گرفته شده است.

مسجد ایران مال

مسجدی باشکوه با ظرفیت ۱۵۰۰ نفر مسجد جامع محمد رسول الله (ص) با مساحت حدود ۱۲۰۰ مترمربع و دقیقا در مرکزیت ایران مال قرار دارد تا دسترسی به آن از هر نقطه ای از مجموعه آسان باشد. طرح گنبد مسجد با الهام از گنبد حافظیه شیراز ساخته شده و متشکل از ۵ گنبد است. همچنین در نقاط مختلف ایران مال نماز خانه هایی وجود دارد که جمعا تعداد آن ها به ۴۰ عدد می رسد.

مسجد ایران مال

یکی از اولین جاهای دیدنی ایران مال در طبقه همکف، مسجد حضرت محمد رسول الله (ص) است. این مسجد الهام گرفته از معماری استفاده شده در مسجد النبی بوده و دارای دو ورودی اصلی برای بانوان و آقایان است. وارد مسجد بازار بزرگ ایران که می شوید، در ابتدا یک فرش یک تکه ۸۰۰ متری دست باف خواهید دید، یکی از بزرگ ترین فرش های یک تکه جهان. چیزی که این منظره را جالب تر می کند، رنگ های سفید و فیروزه ای استفاده شده است که به نوعی سقف و فرش را به هم وصل می کند. در واقع با دیدن این مسجد، شاهد فرهنگ ایرانی اسلامی بوده و معماری زیبای اسلامی را خواهیم دید. اگر یک طبقه بالاتر بروید می توانید وارد فروشگاه مرکزی خرید یا همان هایپراستار مجموعه بازار بزرگ ایران (ایران مال) شویدو هر چه را لازم دارید بخرید و نگران اتلاف وقت در مسیر پرتردد و شلوغ تهران بزرگ برای تهیه مایحتاج خود نباشید؛ و از خرید از فروشگاه ایران مال لذت ببرید.ساعت کار این فروشگاه هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ شب است و مشتریان می توانند از خدمات این فروشگاه استفاده کنند

هایپراستار ایران مال

هایپراستار مجموعه ای از هایپرمارکت ها و سوپرمارکت های زنجیره ای با ۱۰ سال سابقه و ۱۵ شعبه در سراسر ایران می باشد. در حال حاضر ۷ هایپرمارکت هایپراستار در استان های تهران، فارس، اصفهان، یزد و کرج و ۸ هایپراستار مارکت در استان تهران فعال هستند. هدف هایپراستار ارائه محصولات باکیفیت از برند های متنوع و معتبر با قیمت مناسب به مصرف کنندگان است. هایپراستار تنها هایپرمارکتی است که در ایران با اطمینان از کیفیت و قیمت محصولات خود قانون تضمین ارزان ترین قیمت را به مشتریان خود می دهد. هایپر استار ایران مال با بیش از ۹۴۰۰ متر مربع فضای فروش و ۸۰۰ پرسنل، بزرگ ترین شعبه ی هاپیراستار می باشد. در همان ورودی هایپراستار ایران مال، بخش مجزایی برای کودکان در نظر گرفته شده است که در آن یک مربی، روی صورت کودکان نقاشی می کشد و به نوعی سرگرمی ایجاد می کند. فضای کودکان روی هم رفته کوچک اما جالب است. یکی دیگر از امکانات هایپر استار بازار بزرگ ایران (ایران مال) این است که در همان ورودی، پیشخوان خدمات مشتریان دیده می شود و اگر سوال یا مشکلی برایتان پیش آمده، می توانید به این عزیزان مراجعه کنید. در تابلوی خدمات مشتریان، قوانین هایپراستار و نیز مدیر شیفت هم اطلاع رسانی شده اند. اگر کیسه پلاستیکی قبل از ورود به هایپر استار با خودتان دارید، مسئول حراست شما را راهنمایی خواهد کرد تا پلاستیک را برای شما وکیوم کنند. تنوع کالایی هایپر استار بازار بزرگ ایران (ایران مال): تنوع کالایی بی نظیر هایپراستار گام بزرگی در آسان کردن خرید خانوار ایرانی است و دسته بندی زیر را شامل می شود:

مواد خوراکی شامل کالا های اساسی مصرفی مانند برنج و روغن، محصولات تازه و منجمد، لبنیات، شیرینی و تنقلات، خواروبار

مواد بهداشتی: محصولات شست وشو و نظافت و کالا های بهداشتی و آرایشی.

مواد غذایی شامل گوشت، مرغ، میوه و سبزیجات تازه

محصولات پروتئینی تازه و نان

غذا های متنوع ایرانی و خارجی پخت روز و انواع سالاد که به صورت روزانه تهیه شده و در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

کالا های غیرمصرفی شامل لوازم خانگی و آشپزخانه، ابزارآلات، لوازم آشپزخانه غیربرقی، لوازم تحریر، وسایل پیک نیک و باغبانی، لوازم خودرو، اسباب بازی، کتاب، لوازم ورزشی و چمدان.

لوازم برقی خانگی و دیجیتال : شامل لوازم برقی آشپزخانه، موبایل و لوازم جانبی، لوازم خانگی برقی، وسایل صوتی تصویری، لپ تاپ و تبلت.

پوشاک زنانه، مردانه، بچه گانه، لوازم مادر و کودک و لوازم خواب و حمام.

در حال حاضر سه روش برای خرید اینترنتی از هایپراستار ایران مال در اختیار مشتریان قرار دارد:

اگر در تهران هستید می توانید خرید سوپرمارکتی خود را از هایپراستار از طریق وب سایت یا اپلیکیشن اسنپ مارکت انجام دهید و ظرف چند ساعت درب منزل تحویل بگیرید.

اگر در شهرستان هستید هم می توانید از هایپراستار آنلاین خرید کنید. برای این کار کافی است به وب سایت یا اپلیکیشن بامیلو مراجعه و سفارش خود را ثبت کنید و خرید خود را در عرض دو روز در منزل تحویل بگیرید.

هایپراستار روزانه انواع غذا های ایرانی و فرنگی گرم و تازه را به مشتریان ارائه می کند. مشتریان برای سفارش آنلاین و دریافت سریع غذا های هایپراستار در تهران می توانند از وب سایت یا اپلیکیشن اسنپ فود استفاده کنند.

با عبور از طبقه اول و ورود به طبقه دوم شاهد تالارها و سوغات سراهای مختلفی به شرح زیر خواهیم بود:

باغ دیدار

حوض باغ دیدار

در وسط مجموعه، در کنار بناهای سنتی، باغ دیدار است که با معماری فوق العاده مدرن و زیبا، یکی از اصلی ترین جاذبه های ایران مال است. در دو طرف باغ دیدار، درخت های پالم کالیفرنیا قرار داده شده اند. همچنین یک آبشار در بین دو راسته درخت های پالم وجود دارد که از طبقه سوم شروع می شود و بعد از ریخته شدن از چهار سکوی مرمری، تا انتهای سالن به صورت یک رودخانه کوچک ادامه پیدا می کند.

باغ دیدار ایران مال

در ابتدای آبشار هم یک صفحه نمایش بسیار بزرگ گذاشته شده و عکس ها و فیلم های کوتاه با کیفیتی از طبیعت در آن در حال نمایش است.. در انتهای این آبشار، کافه ی زیبایی به اسم کافه دیدار است که می توانید آن جا نشسته و این منظره زیبا را با یک قهوه داغ تماشا کنید.

تیمچه حاج علی اکبر

پس از عبور از تالار دیدار و حرکت مستقیم به سمت جلو وارد راهرویی می شود که چندین سرا و تالار دارد و به تیمچه حاج علی اکبر معروف است. این بخش در واقع یک بازارچه سنتی است که با احیای معماری و فرهنگ ایرانی اصیل در درون یک مجموعه مدرن، مانند یک مروارید سفید می‎درخشد. تیمچه حاج علی اکبر در طبقه دوم ایران مال است.

تیمچه حاج علی اکبر

هنگام ورود به بازارچه سنتی ایران مال و در وسط ورودی بازارچه، یک فنجان نسبتا بزرگ از جنس سنگ ساخته شده که پر از آب است. یک سکه آماده کنید و یکی از آرزوهای مهم تان را به خاطر بیاورید و زمانی که وارد بازارچه شدید، سکه را در فنجان آرزوها انداخته و شما هم یک سکه به این «فنجان آرزوها» اضافه کنید. از کجا معلوم! شاید آرزویتان برآورده شد.

پس از ورود به بازارچه در سمت راست سرویس بهداشتی آقایان و در سمت چپ شما، سرویس بهداشتی بانوان است. دیوارهای سفید مجموعه با طرح های سنتی پوشانده شده اند و روی این طرح ها، با رنگ های آبی و قرمز رنگ آمیزی شده است.

نورپردازی مجموعه با لوسترهای بسیار بزرگ انجام شده است. بعضی از این لوسترها از سقف آویزان شده اند و چند لوستر زیبای دیگر که شبیه عتیقه هستند با پایه های تقریبا یک و نیم متری به صورت ایستاده در گوشه و کنار تیمچه دیده می شوند.

تالار آیینه ایران مال

کی از شاخص ترین بخش های بازار سنتی، تالار آیینه است که با الگوبرداری از تالار آیینه مجلس شورای ملی طراحی و اجرا شده است. این تالار به جهت میزبانی از مهمانان ویژه می باشد.

تالار آیینه ایران مال

از چوب است. در ساخت دیوارها و نمای تالار آیینه (که همگی از جنس شیشه هستند) بیش از ۴۰ میلیون قطعه شیشه ای استفاده شده و ساخت آن چیزی حدود دوسال و نیم طول کشیده است. این بخش هم یکی از شاهکارهای معماری اصیل ایرانی به حساب می آید.

در داخل سوق ایرانی حجره ای به نام خود حاج علی اکبر انصاری قرار دارد که فضای استراحت وی می باشد.

در کفِ تالار، یک فرش دستباف ۱۲۸ متری پهن شده که محصول هنرمندانِ زحمت کش نیشابوری است. در وسط تالار هم از اشیای عتیقه ای استفاده شده که اکثرا از فرانسه و ایتالیا خریداری شده اند. جنس برخی از این عتیقه ها نقره است و حتی چند اشیای قیمتی هم روکش طلا دارند.

سوغات سرای ایران

هنگامی که از تالار آیینه بیرون آمدید، اولین درب ورودی در سمت راست ورود به سوغات سرای ایران است. در این مجموعه می توانید از انواع تنقلات و خوراکی های ایرانی مانند آجیل، نبات، شکلات و میوه های خشک شده بازدید کرده و در صورت تمایل خریداری کنید.

سرای فیروزه ایران مال ( گالری فیروزه )

کی دیگر از بخش های دیدنی این طبقه، گالری فیروزه است. گالری فیروزه از جمله اماکنی است که در تیمچه حاج علی اکبر قرارگرفته است. در این گالری، آثار تزیینی و نمایشی ایرانی گذاشته شده اند. شاید با اولین ورود احساس کنید که داخل یک موزه هستید.

بازارچه ایران مال

در این گالری آثاری از گلیم، قلم زنی، تابلو فرش، خاتم کاری، میناکاری، فیروزه کاری، سفال همدان، شیشه های اصفهان، آیینه، شمعدان، و انواع و اقسام فنجان های چای خوری و قهوه خوری با طرح شاه عباس وجود دارند. خرید از گالری فیروزه برای عموم آزاد است. در ضمن اگر از اجناس بزرگ این سرا خرید کنید، نیازی به حمل آن نیست و فروشندگان آن را تا خودرو شما برایتان می آورند.

سرای ابریشم ایران مال

این واحد برای فروش انواع لباس محلی در نظر گرفته شده و تقریبا ۹۰ درصد اجناس آن، زنانه هستند. تفاوتی که لباس های محلی سرای ابریشم با سایر فروشگاه ها دارد این است که تمامی اجناس آن دست بافت بوده و از جنس ابریشم هستند.

فرش بافی ایران مال

البته چنین لباس هایی امروزه ممکن است چندان خریدار نداشته باشند و به همین دلیل، سرای ابریشم بیشتر حالت نمایشی دارد، ولی خرید برای عموم آزاد است.

سرای عقیق بازار

با ورود به سرای عقیق، عتیقه فروشی ایران مال احساس خواهید کرد که پا در یک موزه گذاشته اید. این مجموعه آثاری مانند مبلمان، میز، تندیس و مجسمه، آیینه، شمع دان و ده ها نوع مختلف اجناس تزئینی دارد که اکثرا از اروپا (مخصوصا فرانسه) وارد شده اند.

آثار موجود در سرای عقیق به نوعی عتیقه به حساب می آیند و قیمت اجناس آن واقعا در حد قیمت اجناس عتیقه و تاریخی است اما با این حال خرید برای عموم آزاد است.

سرای زمرد

سراهای ایران مال تمامی ندارند. در هر سرا با یک هنر دیگر از نزدیک آشنا می شوید. هر کدام از این هنرها زیبایی های خاص خودشان را دارند. این بار هم در سرای زمرد، با هنر فرش بافی قرار است آشنا شوید. درست است که در اکثر بخش های مجموعه(مانند مسجد، کتابخانه، تالار آیینه و…) فرش های دستباف زیبایی پهن شده اند، اما هیچ کدام به اندازه فرش های موجود در سرای زمرد زیبا نیستند. استفاده از رنگ های خاص و جذابی مانند بنفش و رنگ های دیگر در اینفرش های دستباف، واقعا جذبه خاصی به آن ها اضافه کرده است.

فرش ابریشم ایران مال

فرش فروشی ایران مال

وارد سرای زمرد که بشوید، خواهید دید که دور تا دور آن با فرش های بسیار زیبا پوشانده شده که هم برای نمایش و هم برای فروش هستند، البته خرید فرش ایران مال از سرای زمرد هم کار هر کسی نیست. قیمت بعضی از فرش ها تا ۴ میلیارد تومان می رسد. در وسط سرا، یک تخته فرش بافی وجود دارد و سه هنرمند زحمتکش با لباس محلی، مشغول بافتن یک فرش جدید هستند و شما می توانید آنجا نحوه بافتن فرش دستباف را به صورت زنده و از نزدیک ببینید. تمامی فرش های موجود در سرای زمرد، تولیدِ داخلی هستند و اکثرا از تبریز و قم آورده شده اند. در حال حاضر، بین ۳۰ تا ۴۰ قطعه فرش در سرا وجود دارد که ابعاد آن از دو متر و نیم شروع شده و تا ۷۰ مترمربع می رود.

تالار الماس ایران مال

ایوان الماس یا همان تالار الماس ایران مال فضایی خاص و متمایز برای عرضه ی تازه ترین محصولات صنعت پوشاک در مجموعه می باشد. ایوان بلور با نورپردازی بی نظیر و جذاب همچون کریستال های طلایی است که در زمین فرو رفته اند و فضایی فوق زیبا را برای ارائه ی نمایشگاه های چشمگیر و جذاب را فراهم می آورد. این کریستال ها همان طور که در عکس می بینید از بام مجموعه نورگیری می کنند و همانند پاسیو نور را به طبقات پایینی انتقال می دهند.

تالار الماس ایران مال

مجموعه رستوران های بازار بزرگ ایران (ایران مال) با مجموع مساحت ۴۰۰۰۰ متر مربع دستاورد اندیشه های نوین درباره تنوع امکانات غذایی در فضایی متمرکز، با انواع غذاهای سنتی و بین المللی می باشد. فود کورت به سبک ایرانی،یونانی و ترکیه ای و در سالنی خیابان طور و بسیار زیبا قرار دارد به گونه ای که وقتی در فضای فودکورت این مجموعه قدم می زنید گویی در خیابان های ترکیه و یونان قدم میزنید. معماری فودکورت ها سبک مدیترانه ای دارد و حتی چراغ خیابان ها را هم در سالن آن برای طبیعی تر شدن گذاشته اند.

 نمای داخلی ایران مال

نکته جالب توجه در فضاهای تجاری ایران مال این است که هر طبقه به یک گروه کالایی خاص اختصاص یافته است تا باعث هم افزایی بین بخش های مختلف گردد.

شهربازی ایران مال

شهربازی سرپوشیده در ۲ طبقه از ایران مال از ویژگی های انحصاری این شهربازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Indoor Roller Coaster (ترن هوایی در فضای بسته)
 • Laser Tag Area (فضای بازی های لیزری)
 • Kids Theater (سالن های نمایش مخصوص کودکان)
 • Electronic Games Championship (مسابقات قهرمانی بازی های الکترونیک)
 • Bumper Boat (پیست قایق های ضربه ای)

دیزنی لند ایران مال

در کنار مراکز تفریحی این مجموعه همچون شهربازی، سالن های سینمایی و ورزشی، دیزنی لند ایران مال نیز در حال تکمیل است، تا کودکان علاوه بر بازی های سرگرم کننده بتوانند با شخصیت های کارتونی و نمایشی خود نیز دیدن کنند، حتما برای شما این خبر می تواند جالب باشند که مدیران این قسمت در کنار شخصیت های کارتونی اروپایی و خارجی، شخصیت های ایرانی و اسطوره ای خودمان را نیز قرار است ارائه دهند، حتی فضاهایی برای پرده خوانی و شاهنمامه خوانی نیز با حضور هنرمندان این عرصه قرار است ارائه شود.

مجموعه ورزشی

پیست اسکیت روی یخ (پاتیناژ) این مجموعه که در ایران یگانه و بی بدیل است امکان ورزش و تفریح را یکجا فراهم می آورد.

وجود چندین زمین تنیس در فضای بام مجموعه فضایی متفاوت را برای ورزش ایجاد کرده است.

مجموعه سینمایی و سالن آمفی تئاتر ایران مال

سینما ایران مال

مجموعه سینمایی در طبقه سوم با ۱۲ سالن و ظرفیت بیش از ۱۸۰۰ نفر و جدیدترین امکانات نمایش فیلم پذیرای علاقه مندان به سینما است. این مجموعه شامل سینما IMAX ، سینما ULTRAAVX ، سینما VIP ، سینما DBAX ، سینما ATOMS.DOLBY و سینما کودک است.هرکدام از این سالن ها دارای ویژگی های متفاوت و جدیدی درزمینهٔ ی کیفیت صوتی و تصویری و امکانات لوکس هستند. سالن همایش با گنجایش ۳۰۰۰ صندلی که به لحاظ ظرفیت و طراحی در ایران یگانه است.

هتل ایرانمال

جموعه بازار بزرگ ایران دارای دو هتل ۴ و ۵ ستاره می باشد. هتل ایران مال با مساحت کل حدود ۱۲۳.۰۰۰ مترمربع و ۳۵۹ اتاق در مجموع ۱۸ طبقه است. اتاق جلسات، آمفی تئاتر و سالن ضیافت مجموعه هتل، ۲ استخر برای بانوان و آقایان به صورت مجزا و ۲ رستوران ایتالیایی و آرژانتینی برای رفاه گردشگران داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است. ۲ رستوران شرقی و ایرانی نیز در این هتل ۵ ستاره تعبیه شده است.

ورودی های ایران مال

همچنین اتاق جلسات، رستوران های ارائه دهنده منوهای سنتی ایرانی و بین المللی، کافی شاپ های مدرن و به روز، سالن های ماساژ و زیبایی، مراکز آب درمانی به همراه حمام ترکی، سونا و جکوزی، استخرهای مجزا، سالن های ورزشی، سالن های آمفی تئاتر و کنفرانس، سالن های مجهز برای برگزاری انواع مراسم و میهمانی ها و سایر خدمات، از امکانات هتل بازار بزرگ ایران است. ویدیو از هتل های ایران مال را میتوانید بر روی کانال آپارات و یوتیوب مجموعه پلاکینو مشاهده فرمایید. این هتل ها برای سرویس دهی بهتر به مشتریان از نرم افزار ویژه ای به شرح ذیل بهره می برند: اپلیکیشن هوشمند ایران مال با دارا بودن هوش مصنوعی و بهره مندی از تکنولوژی روز اروپا قادر خواهد بود تا تمام رویدادهای جاری را ثبت و آنالیز کرده، دستورات مدیریتی مناسب و بهینه را صادر کرده و پرسنل اجرایی مربوطه را در جریان امور قرار می دهد. عملکرد هوشمند سیستم را می توان به سه بخش مهم و حیاتی تقسیم کرد:

پرسنل هتل ها

در این بخش علاوه بر مدیریت هوشمند لحظه به لحظه پرسنل،تمامی اطلاعات پرسنل اعم از اطلاعات فردی و پرونده کامل کاری که شامل فعالیت ها و تیکت های ارسالی و دریافتی است در دسترس خواهد بود.

بخش مهمان

در این بخش سعی بر آن است که تمام نیازمندی های مهمان هتل در کمترین زمان ممکن برآورده شود تا اقامتی هوشمند و سرشار از لذت را تجربه کنند.

بخش مدیریت

در این بخش سیستم مدیریتی مجموعه ایرنمال قادر خواهد بود تا در هر زمان و هر مکان امور جاری هتل را به صورت دستی مدیریت و تمامی دستورات خود را در کمترین زمان ممکن برای پرسنل مورد نظر ارسال کند.همچنین نظارت کامل و دقیق بر تمامی امور جاری مجموعه را داشته باشد.

تراس هتل ایران مال

با توجه به کارایی هوش مصنوعی سیستم، نرم افزار راندمان و سطح فعالیت تک تک پرسنل را به صورت اتوماتیک آنالیز کرده و برنامه کاری هر شخص را به صورت دقیق و مجزا برای وی ارسال می کند. این عملکرد پتانسیل فعالیت مفید پرسنل را افزایش خواهد داد و علاوه بر به حداکثر رساندن راندمان کاری پرسنل، مدیریت هوشمند و کارآمدی را برای سیستم مدیریتی مجموعه به ارمغان می آورد.

نقدی بر طراحی این هتل

این هتل همانند دیواری طراحی شده است که مانند دیواره ی یک سد در مسیر باد تهران که غربی-شرقی است قرار دارد. علاوه بر بحث طراحی سازه ای آن که بار باد اهمیت زیادی دارد، می تواند تاثیری بر جلوگیری از وزش باد تهران نیز داشته باشد.

هتل ایران مال

فضای نمایشگاهی ایرانمال

در این مجموعه بین المللی فضایی به مساحت ۳۶۰۰۰ متر مربع به برگزاری نمایشگاه های داخلی و خارجی اختصاص داده شده است. از جمله نمایشگاه های برگزار شده تا به حال می توان به نمایشگاه بین المللی اقتصاد و سرمایه گذاری گردشگری و همچنین نمایشگاه توسعه صنعت ساختمان (Cidex 2018) اشاره کرد.

سالن های نمایشگاه در دو طبقه احداث شده است. طبقه اول محل تجمع افراد و برگزاری ملاقات ها و جلسات ارائه مشخصات محصول و طبقه دوم محل سالن اصلی با ارتفاع ۲۳ متر احداث شده است. قابلیت و ویژگی های این فضا، امکان حضور و مذاکره برای شرکت کنندگان و طرف های تجاری حاضر در نمایشگاه را در محیطی دلپسند فراهم می کند.

در ضلع غربی این نمایشگاه تراسی عظیم با چشم اندازی زیبا وجود دارد که در این تراس ۱۲ سایبان چادری برای استراحت بازدید کنندگان توسط شرکت دیبا ساخته شده است.

سفره خانه سنتی ایران مال

سفره خانه سنتی بازار بزرگ ایران( ایرانمال)، با مساحت حدود ۱۳۰۰ مترمربع در ضلع جنوبی پروژه و در طبقه اول تجاری قرار گرفته است.

تصفیه خانه ایران مال

ایران مال با طراحی تصفیه خانه ای پیشرفته و حرفه ای، زیرساخت مناسبی جهت تصفیه آب مصرفی و بازگشت مجدد آن به چرخه مصرف فراهم کرده است پس از بازگشایی مجموعه، این تصفیه خانه با ظرفیت ۶۰۰۰ مترمکعب (در دو مرحله)، روزانه بیش از ۳۰ درصد از آب مصرفی ایران مال را از این طریق تامین خواهد کرد که این فرآیند، سبب صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب تصفیه شده شهری می باشد.

موزه ایران مال

موزه ایران مال نیز با نام موزه تاریخ تجارت یا موزه داد و ستد، دارای ابزارهایی است که در گذشته برای داد و ستد کالاها استفاده می شده است. از نمونه ای ابزارها می توان به ایزارهای اندازه گیری وزن و طول اشاره کزد. این موزه با مساحت ۱۵۰۰ متر مربع در طبقه دوم و در ضلع شمال غربی قرار دارد.

نمایشگاه خودرو ایران مال

نمایشگاه خودرو ایران مال

تالار خودروهای لوکس از جذاب ترین قسمت های بازار بزرگ ایران( ایران مال) می باشد. این تالار، تالاری مدرن و زیبا برای نمایش آخرین دستاوردهای صنعت خودرویی دنیا و ارائه ی خودروهای مجلل می باشد. نمای داخلی تالار خودرو Car Showroom ایران مال در سه طبقه و پنج هزار متر مربع به گونه ای قرار گرفته است که طبقات در توالی یکدیگر ایجاد فرم هندسی خاصی را می کنند. سازه فولادی نما یه صورت Polygonal در پلان و Curved در مقطع طراحی گردیده است و پانل های آلومینیومی بر روی آن قرار می گیرند.

تالار خودرو ایران مال

سقف این تالار خودرو لوکس نیز شکل هندسی خاص و نیمه گنیدی زیبایی دارد که تمام شیشه با سازه های فولادی است.

افتخارات مجتمع ایران مال

شرکت تجارت بازار بزرگ ایران ( ایران مال ) به عنوان بهره بردار پروژه وظیفه مدیریت مذاکرات با برندهای سرشناس داخلی و خارجی و ادامه ی فرآیند جذب آن ها را بر عهده دارد که یکی از راه های نیل به چنین وظیفه ای ۳ سال حضور متوالی در نمایشگاه معتبر و بین المللی MAPIC است. این نمایشگاه همه ساله در شهر CANNES فرانسه برگزار شده و عرضه کنندگان و صاحبان تقاضا در صنعت ساخت مراکز تجاری را گرد هم می آورد.

مجتمع ایران مال

اخذ جوایز معتبر بین المللی از سایر دستاوردهای این مجموعه عظیم است که از جمله آن ها می توان به شاخص ترین مجتمع تجاری و چند منظوره منطقه خاورمیانه از سوی ارزیابی کننده مجموعه های تجاری جهان از جمله RLI طی سه سال متوالی و همچنین جایزه برتزین مال در حال افتتاح Most Anticipated Opening در سال ۲۰۱۷ از RLI اشاره کرد.

علاوه بر خدمات و امکانات مورد اشاره در بازار بزرگ ایران( ایران مال) مدیریت این مجموعه به منظور ارائه ی بهترین خدمات اقدام به تاسیس دانشگاه DMIT نمود و با همکاری سازمان های بین المللی نظیر ICSC نیروی انسانی مورد نیاز خود را در کلاس های آموزشی-دانشگاهی تحت آموزش قرار داده است تا بازار بزرگ ایران( ایران مال) در ارتقای سطح دانش در این صنعت نیز پیشگام باشد.

پروژه ایران مال

پروژه ایران مال در مرحله ی ساخت اشتغال زایی بیش از ۲۰۰۰۰ نفر را به طور مستقیم و ۱۰۰۰۰۰ نفر به طور غیر مستقیم در بر داشته است.

بازار بزرگ ایران افتخاری است برای تمام دست اندرکاران این مجموعه که با هدف توسعه اقتصادی و ایجاد گردش مالی در کشور دست همبستگی به هم فشردند تا شاهد راه اندازی مجموعه ای باشیم که چشم انداز مراکز تجاری در ایران را دگرگون خواهد کرد.

نکته ای که وجود دارد این است که این پروژه در قسمت های مختلف خود بارها تخریب شده و از نو ساخته شده و دیلی آن هم حساسیت بیش از حد ابوالفضل انصاری در خاص بودن و زیبا بودن پروژه می باشد.

کنترل کیفیت این پروژه با شرکت کیسون بوده که شرکتی به نام در عرصه عمران می باشد و پروژه ی باغ کتاب تهران را نیز در دست اشته است. از دیگر شرکت های فعال در این پروژه شرکت آمودراه( در قسمت راهسازی) و شرکت دیبا و… می باشند.

نظر سلبریتی ها درباره ایران مال

برانکو ایوانکوویچ: به نظرم هیچ مالی در خاور میانه همچنین عظمتی ندارد. با توجه به اینکه مکان این مجموعه بین تهران و کرج هست و جمعیتی بالغ بر ۲۵ میلیون نفر در حوالی آن زندگی می کنند و با توجه به اینکه می تواند روزی ۲۰۰ هزار نفر را بپذیرد، بسیار مهم و برجسته است.

سالار عقیلی: عظمت ایران مال مثال زدنی است.

مهران مدیری: من هنوز شگفت زده ام از کاری که اینجا شده. اینجا علاوه بر کارآفرینی به شدت میتونه از خروج ارز از کشور جلوگیری کند.

علی پروین: سفره خانه بسیار عالیی دارد و من هر هفته میام سفره خانه ایران مال.

امین زندگانی و الیکا عبدالرزاقی، امیر مهدی ژوله، بهنوش بختیاری، الهام حمیدی، مریم سلطانی، فاطمه گودرزی، احمد مهرانفر، بابک حمیدیان، شقایق دهقان و محراب قاسم خانی، محمد بنا، بهداد سلیمی همگی از این مجموعه بازدید کردند و شگفت زده شدند.

کتابخانه ایران مال

کتابخانه ایران مال ، جندی شاپور نام گرفته که بعد از کتابخانه ملی، بزرگترین کتابخانه ایران است. جندی شاپور یا گندی شاپور، شهری کهن در شمال استان خوزستان، شهری است که امروز ویرانه هایی از آن باقی مانده است. هنگامي که امپراطور روم(زنو) مرکز علمي بزرگ شهر رها را تعطيل کرد، دانشمندان و پزشکان آن را به گندی شاپور فرستادند. اين مهاجرت در انتقال ميراث فرهنگی يونان به گندی شاپور اهميت به سزايی داشت. این کتابخانه در تالاری به مساحت ۳۳۰۰ مترمربع قرارگرفته و با الهام از کتابخانه موجود در دانشگاه آکسفورد انگلستان بناشده است. قرار است در آن ۷۰ هزار جلد کتاب ارائه شود که تاکنون در حدود ۵۰ هزار جلد کتاب جمع آوری گردیده است. همچنین قرار است کتاب های این کتابخانه از سوی ۱۶ کتابدار فهرست نویسی شوند تا مراجعان بتوانند کتاب مورد نیاز خود را از میان انبوه کتاب ها پیدا کنند.

کتابخانه ایران مال

این کتابخانه فعلا برای عموم آزاد است و به راحتی می توانید هر کتابی که می خواهید را برداشته و مطالعه کنید، اما حق بردنِ کتاب به بیرون از کتابخانه را ندارید. در آینده قرار است که با نصب تجهیزات در ورودی کتابخانه، نیاز به عضویت در آن باشد. مجموعه کتاب های باغ کتاب ایران مال دارای زمینه های تاریخ، ادبیات، آیین و مذهب، هنر، روانشناسی و… بوده و در بعضی بخش ها، کتاب کودکان هم وجود دارد. کتابخانه ایران مال در سه طبقه طراحی شده است که طبقه اول کتابخانه عمومی، طبقه دوم آرشیو مجلات، و طبقه سوم هم بخش عمومی است.

کتابخانه هری پاتر ایران مال

هنوز فهرست نویسی و چیدمان مشخصی در این کتابخانه صورت نگرفته و به تبع آن امکان جستجو و دسترسی به کتاب میسر نمی باشد؛ هرچند کتابداران سعی می کنند بر اساس چینش های اولیه موضوعی، به مراجعان خود راهنمایی بدهند.

البته به گفته یکی از نیروهای فعال در این کتابخانه، حضور آزادانه مراجعان در ایام پر رفت وآمد نوروز، موجب شده بخشی از کتاب ها نیز جابه جا شود.

در سرتاسر کتابخانه، قفسه های چوبی بلند و زیبایی وجود دارند و میز و صندلی های راحتی برای مطالعه کتاب ها گذاشته شده اند.

در کف کتابخانه، یک فرش ۳۵۰ متری زیبا پهن شده که دست باف است و از کاشان آورده شده است.

کتابخانه ایرانمال

در حال حاضر بخش کافه را می توان پرکارترین بخش کتابخانه خواند؛ محل شیکی که فضای مناسبی برای قرارهای ملاقات فراهم کرده و البته با توجه به قیمت خوراکی ها و نوشیدنی ها، هرکسی نمی تواند از آن خدمات بگیرد. در معماری کتابخانه برای این که تداعی گر بافت متنوع و دانش جهانی باشد ترکیبی از معماری گوتیک و ایرانی به کار گرفته شده است که در کنار پلکان مجلل بخش شرقی، آسانسورهای پانوراما، سرکتیبه ستون ها و قفسه ها و… فضایی را برای این کتابخانه ساخته اند که نمونه آن در کتابخانه های ایران نیست؛ فضایی که شاید بتواند برخی را به کتابخانه بکشاند. ۳۰ درصد ایران مال را بخش فرهنگی تشکیل می د هد. این فضا متشکل از سالن های سینما، گالری آثار تجسمی و کتابخانه است که دلیل این مساله ترویج فرهنگ و در دسترس بودن کتاب عنوان می شود؛ عملی برای ساده کردن دسترسی مردم به کتاب تا حتی در یک مرکز تجاری هم بتوانند به مطالعه بپردازند! به راستی چنین روندی را چه گروهی برای مردم تصمیم می گیرند؟ آیا این سهولت دسترسی به سود انسان است؟ آیا می توان گفت که سرانه مطالعه در ایران پایین است؛ به این علت که مردم نمی توانند به کتاب دسترسی داشته باشند؟

فود کورت ایران مال

در مجموعه ایران مال، دو فودکورت وجود دارد که یکی در طبقه اول و دیگر در طبقه سوم است. بهتر است بدانید که فودکورت طبقه اول هنوز افتتاح نشده، اما در فودکورت طبقه سوم می توانید غذاهای متنوعی از فست فود گرفته تا غذای سنتی ایرانی و غذای دریایی سفارش دهید.

رستوران قریشی

اولین رستوران در فودکورت طبقه سوم، رستوران قریشی است که کیفیت غذای آن را می توان از بوی مطبوع پیچیده در سالن حدس زد.

این رستوران فقط غذاهای ایرانی سرو می کند که اولین رستوران سنتی ایران مال 
می‌باشد.

فود کورت ساج

فودکورت دیگر در طبقه سوم، مجموعه ساج است که غذای دریایی سرو می کند. منوی رستوران ساج تنوع خوبی دارد (حدودا ۱۰ آیتم) و غذاهایی مانند انواع ماهی، میگو، استیک، سالاد و بشقاب های ترکیبی در آن هستند.

اکسپرس فود

آخرین فودکورت فعال در طبقه سوم، اکسپرس فود است و همانطور که از اسمش هم پیداست، فست فود سرو می کند.

از آنجایی که غذای سرو شده اکسپرس فود زودتر آماده می شود، صف آن هم نسبتا طولانی تر است.

کافه ایران مال

کافه سینما

اولین کافه ای که در مجموعه ایران مال خواهید دید، کافه سینما درطبقه دوم است که محیطی نسبتا باز دارد و ظرفیت آن بین ۴۰ تا ۵۰ نفر است. در یکی از دیوارهای کافه سینما، حدود ۲۰ صفحه نمایش مربعی وجود دارد که تا بالا ادامه دارند و در آن ها، عکس بازیگران ایرانی و خارجی به عنوان دکوراسیون نمایش داده می شوند.

کافه کتاب

کافه کتاب یکی از کافه های محبوب ایران مال تهران است چرا که داخل باغ کتاب (کتابخانه جندی شاپور) قرار دارد و می توانید در حین میل کردن نوشیدنی خود، از کتاب های کتابخانه هم استفاده کنید.

ظرفیت کافه کتاب حدودا ۴۰ الی ۵۰ نفر است و جالب است بدانید در این کافه فقط نوشیدنی های گرم سرو می شود.

کافه دیدار

اگر از گردش در مجموعه بزرگ ایران مال کمی خسته شدید و یا دوست دارید از زیبایی های باغ دیدار بیشتر استفاده کنید، کافه دیدار بهترین مکان برای شماست.

این کافه دقیقا در انتهای باغ دیدار ساخته شده است.

فضای کافه به دو بخش تقسیم شده: بخشی از میزها در داخل کافه و بخش دیگر بیرون از کافه (در انتهای باغ دیدار) هستند. ظرفیت بخش داخلی حدودا ۳۰ نفر و ظرفیت بخش بیرونی تقریبا ۲۰ نفر است. همچنین امکان سیگار کشیدن هم وجود ندارد.

کافه لانژ

این کافه دقیقا در کنار ورودی های سالن های سینمایی ساخته شده و اگر تا شروع فیلم تان زمان زیادی مانده، می توانید کمی در این کافه استراحت کرده و یک نوشیدنی میل کنید. محیط این کافه نسبت به سایر کافه های ایران مال کمی دنج تر و خلوت تر بوده و حدود ۴۰ نفر ظرفیت دارد.

پاتیناژ ایران مال

گر به دنبال مکانی مهیج برای پاتیناژ(اسکیت روی یخ)هستید، ما شما را به پیست یخ ایران مال دعوت می کنیم. اینجا مکانی پر شور و هیجان در مجموعه تفریحی تجاری ایران مال است و در مدت زمان کوتاهی که افتتاح شده مورد توجه بسیاری از جوانان و نوجوانان زیادی که شیفته اسکیت هستند قرار گرفته است.

خوب است بدانید که ایران مال تهران از معدود مکان هایی است که این امکان را برای علاقه مندان فراهم آورده است. پیست یخ بازار بزرگ ایران در ضلع شرقی مجموعه با مساحت ۳۶۰۰ مترمربع (منطبق با استانداردهای جهانی)، فضایی فراهم می نماید تا ضمن فراگیری رشته های ورزشی مرتبط نظیر پاتیناژ و هاکی روی یخ به همراه دوستان و خانواده از آن لذت ببرند در پیست یخ ایران مال با پوشیدن کفش های مخصوص بر روی زمینی همچون یخ سفید و سرد به اسکیت کردن می پردازید و همچون پروانه ای آزاد و رها به گردش مشغول می شوید.

پاتیناژ ایران مال

لذا اگر شما نیز جز طرفداران ورزش اسکیت هستید پیشنهاد می کنیم حتما این بازی را امتحان کرده و از انجام آن لذت ببرید.

بی شک تفریح در پیست یخ ایران مال به یکی از خاطره انگیزترین تجربیات شما تبدیل خواهد شد، پس خود را از آن بی بهره نکنید. فراموش نکنید تا در ایران مال تهران از دیگر دیدنی های این مجموعه مانند جاده تندرستی، سینما، سالن بولینگ و ده ها جاذبه ی دیگر بازدید کنید و خوش بگذرانید.

پاتیناژ به علت جذابیت ناشی از تلفیق ورزش و هنر، هر روز طرفداران بیشتری در میان کودکان، نوجوانان و جوانان پیدا می کند. علی رغم آن که این ورزش جزو سرگرمی های مفرّح و هیجان انگیز است، تاکنون کمتر در ایران شاهد رونق آن بوده ایم که دلایل آن طبیعت کشور، دشواری طراحی و ساخت و ساز و دشواری تجهیز و نگهداری تجهیزات است.

امکانات پیست یخ و اسکیت

 • برخی امکانات و ویژگی های این مجموعه به شرح زیر است:
 • پیست اسکیت روی یخ به متراژ ۱۸۰۰ مترمربع
 • فضای استقرار تماشاگران با ظرفیت ۴۰۰ نفر
 • جایگاه VIP و V.VIP با ظرفیت ۳۰ نفر
 • امکان بهره مندی از کافی شاپ و رستوران های محوطه
 • امکان اجاره کفش های حرفه ای و سایر تجهیزات پاتیناژ در اندازه های مختلف
 • برگزاری دوره های آموزشی در سطوح و رده های سنی مختلف به صورت خصوصی و گروهی

بولینگ گلکسی ایران مال

بولینگ یکی از تفریحاتی است که در ایران طرفداران زیادی دارد و بسیار مناسب برای جمع های دوستانه و خانوادگی در روزهای تعطیل می‌باشد. در سطح شهر تهران تعداد زیادی باشگاه بولینگ وجود دارد که یکی از مدرن‌ترین ها، بولینگ گلکسی ایران مال است. همانطور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، امکانات مناسب، تجهیزات مدرن و تمیز بودن بولینگ ایران مال جزو بزرگترین مزایای آن است.

باشگاه بولینگ ایران مال

سایت ایران مال

آدرس سایت ایران مال به شرح زیر است.

www.iranmall.com

اما طبق آخرین بررسی این سایت که با سیستم مدیرت محتوا (CMS) دروپال فعال شده بود به دلایلی دچار مشکل شده و هم اکنون در دسترس نمی باشد.

فروش سهام ایران مال

سهام ایران مال برای فروش عرضه شد

بانک آینده ایران مال را با قیمت پایه 85 هزار میلیارد تومان برای فروش آگهی کرد.

در این آگهی بانک آینده در نظر دارد ۱۰۰ درصد سهام شرکت ایران مال (مالک پروژه بازار بزرگ ایران) را از طریق مزایده به شکل نقد و اقساط واگذار نماید.

البته شاید این تصمیم بر اساس "دستور العمل نحوه واگذاری اموال مازاد موسسات اعتباری" گرفته شده است.

یکی از بندهای این دستورالعمل "الزام به واگذاری اموال مازاد موسسات اعتباری، صرفاً از طریق برگزاری مزایده" است.

بانک آینده نیز بر همین اساس اقدام به درج بیست و سومین آگهی مزایده فروش سهام ایرانمال کرد که در آن، فروش صددرصد سهام شرکت توسعه بین الملل ایران مال، اطلاع رسانی شده است.

تصویر این آگهی (که آن را بورس نیوز منتشر کرده است) در زیر آمده است. البته این تصمیم در حالی اطلاع رسانی شده است که قبل از آن بحث عرضه سهام بازار بزرگ ایران در بورس مطرح بود.

آگهی مزایده ایران مال

مدیرعامل بانک آینده در تابستان امسال در خصوص اصلاح ساختار مالی شرکت توسعه بین الملل ایران مال صحبت کرده بود.

محمد فطانت فرد اعلام کرده بود: اصلاح ساختار مالی و نسبت های نظارتی به ویژه نسبت کفایت سرمایه و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و سایر روش ها و ثبت شرکت توسعه بین الملل ایران مال نزد سازمان بورس و دستور کار هیات مدیره بانک آینده می باشد.

پیش بینی قیمت پایه برای فروش ‎ایران مال مبلغ ۸۵هزار میلیارد تومان، معادل حدود ۳.۴ میلیارد دلار می باشد.

سالن مطالعه ایران مال

سهام ایران مال

با این حال بانک آینده تصمیم گرفته به جای عرضه اولیه سهام ایران مال، 100 درصد آن را به شکل مزایده واگذار کند.

با توجه به این تصمیم و بازتاب گسترده آن در فضای رسانه ای، ابهامات، شبهات و سوالات متعددی پیش آمد.

به همین دلیل روابط عمومی بانک آینده اقدام به صدور اطلاعیه ای نمود.

روابط عمومی بانک آینده با صدور اطلاعیه ای در خصوص چگونگی مزایده فروش سهام شرکت توسعه بین الملل ایران مال اعلام کرد.

به منظور رفع ابهامات و شفاف سازی و چگونگی اتخاذ این تصمیم، اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرده است: (برگرفته از سایت بانک آینده)

بانک آینده موارد مشروحه زیر را برای تنویر افکار عمومی، شفاف سازی و تبین چگونگی اتخاذ این تصمیم به اطلاع هموطنان عزیز می رساند:

 1. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که در بندهای ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید، همه بانک های کشور را ملزم به واگذاری برخی اموال کرده است. بنابراین، این تصمیم در راستای سیاست های نظام بانکی برای تمرکز بیشتر بر بانکداری حرفه ای است که منجر به تضمین بیشترحقوق سپرده گذاران می شود.
 2. آگهی مزایده مندرج در رسانه ها، به هیچ وجه به معنای توقف تلاش برای عرضه ایران مال در بازار بورس نخواهد بود بلکه اقدامات این بانک برای عرضه ایران مال در بازار بورس، طی روال قانونی ادامه خواهد داشت.
 3. با وجود ایراد برخی شبهات از سوی افراد ناآگاه، بانک آینده با افتخار به اطلاع عموم می رساند که این بانک نه تنها ایران مال را یکی از پروژه های موفق در مسیر ارتقای ارزش افزوده می داند بلکه دارایی های ارزنده دیگری را در اختیار دارد که پشتوانه محکمی برای تضمین سود سپرده گذاران و حفظ اعتماد مردم خواهد بود.
 4. روند افزایشی افتتاح حساب در این بانک -بیش از هفت میلیون نشان دهنده اعتماد فزاینده سپرده گذاران و مردم است که در صدر سرمایه های بانک آینده قرار دارد و گواهی بر سستی شبهات القاء شده در فضای رسانه ای دارد.
 5. عملکرد حرفه ای این بانک در امر بانکداری و اجرای مسئولیت های اجتماعی، ایجاد هزاران شغل و تاسیس نقاهتگاه بیماران کرونایی در ایران مال چنان برجسته بوده است که اخیرا نیز همچون سه سال گذشته از سوی موسسه بین المللی بنکر بعنوان بانک سال ج اا معرفی شده است و این امر به نوبه خود پشتوانه معنوی ما در جلب و پایداری اعتماد بیشتر مردم خواهد بود.

اعضای هیات مدیره ایران مال

ایران مال هم اکنون متعلق به شرکت توسعه بین الملل ایران مال است و تعداد اعضای هیات مدیره ایران مال 40 نفر می باشند که اسامی برخی از آن ها به شرح زیر می باشد:

یاشار فروهر

رییس هیات مدیره از 1399/9/16

سیدعیسی احمدی

رییس هیات مدیره از 1398/12/12

ناصر قلندری

نایب رییس هیات مدیره از 1398/12/12

علی درستکار

عضو هیات مدیره از 1398/12/12

علی همتی

عضو هیات مدیره از 1398/12/12

استان تهران - شهرستان تهران - بخش مرکزی - شهر تهران-شهید بهشتی-خیابان شهید احمد قصیر-خیابان هشتم-پلاک 12-طبقه پنجم کدپستی 1514716116

تاریخ تأسیس: 1383/11/1

نوع شخصیت حقوقی: شرکت سهامی عام

شماره ثبت: 239411

شناسه ملی: 10102801995

اشخاص: 40

آگهی ها: 40

ساعت کار ایران مال به چه شکل است؟
در طول هفته از ساعت 10 صبح الی 11 شب و آخر هفته تا 12 شب باز است.
هزینه ورودی ایران مال چقدر است؟
ایران مال هزینه ورودی ندارد و رایگان است.
شماره تلفن ایران مال چند است؟
شماره تلفن ایران مال ۴-۴۷۶۷۰۰۰۱-۰۲۱ می‌باشد.