شهرک دانشگاه شریف

شهرک دانشگاه شریف

در سال ۱۳۵۲ تعدادی از نخبگان و کارکنان و استادهای دانشگاه صنعتی شریف تصمیم گرفتند شهرک دانشگاه شریف را دور از هیاهو شهری را برای زندگی کارکنان و اساتید این دانشگاه احداث کنند.با مطالعات انجام شده در محدوده های جغرافیایی، آن ها تصمیم به احداث شهرک دانشگاه صنعتی شریف در محدوده وردآورد شمالی گرفتند.این شهرک یکی از املاک منطقه 22 بوده و در ناحیه ۳ منطقه ۲۲ تهران واقع شده است.

دسترسی ها به شهرک دانشگاه شریف:

این شهرک از شمال به بزرگراه همت و شهید خرازی و از غرب به تعاونی مسکن راه آهن و از جنوب به پروژه آتی ساز و از شرق به بلوار شهید اردستانی محدود شده است.هوای پاکیزه و مطلوب و دسترسی آسان به بزرگراه همت و ایستگاه مترو وردآورد در سال های اخیر باعث رشد چشمگیر ساخت و ساز و قیمت در این شهرک مسکونی شده است.

از جمله خیابان ها و کوچه های شهرک دانشگاه شریف می توان به خیابان تهران ، همدان ، بهار و گلستان اشاره داشت. از مکان های شناخته شده این شهرک می توان به مسجد امام حسین و پارک الغدیر اشاره کرد. ساکنین کوی بهار از قدیمی ترین ساکنان منطقه می باشند. میانگین میزان تحصیلات افراد ساکن در این شهرک لیسانس می باشد.

معماری و شهر سازی شهرک دانشگاه شریف:

با توجه به بافت فرهنگی دانشگاه و ماهیت علمی اساتید، شهرک داشنگاه صنعتی شریف از ابتدا به اساتید هنر و معماری و شهرسازی سپرده شد تا آن ها با توجه به هنر و خلاقیت خود شهرکی بسازند درخور و شایسته ملیت ایرانی که احترام به طبیعت و آرامش و لطافت اصول آن می باشد.

اساتید هنر دانشگاه شریف با دستان هنرمند خود و بر اساس دیدگاه های شهرسازی اساتید بین المللی چون برنارد چومی، لوئیس مامفورد، پی یر روپتکین، کلود لوی استروس و مانوئل کاستلز اسپانیایی طراحی شهرک دانشگاه را شکل دادند که هدف و شعار اصلی آن تامین نیازها و آسایش و هماهنگی است.

طراحی معماری خانه های ویلایی شهرک دانشگاه صنعتی شریف تلفیق هنر معماری ارمنستان، اسپانیا و ترکیه با ریشه های معماری ایرانی است.

تمام خانه هایی که در خیابان های اصلی و قدیمی ساخته شده اند بر مبنای این اصول سازگار و پابرجا هستند.

مهم ترین ویژگی معماری شهرک دانشگاه شریف که در نگاه اول چشم هر بیننده ای را به خود معطوف می کند هماهنگی با طبیعت کوهستانی منطقه است. استفاده ازعناصری که تجلی طبیعت، دامنه کوه و نمادی از لطافت و قدرت و روح مستحکم کوهستانی می باشد در هنرمعماری شهرک دانشگه صنعتی شریف مورد توجه قرار گرفته است.

همان گونه که پیشتر گفته شد شهرک مسکونی دانشگاه صنعتی شریف بین بزرگراه های اصلی تهران از جمله خرازی و همدانی و بلوار اردستانی واقع شده است.

محل قرارگیری شهرک دانشگاه شریف

امکانات شهرک دانشگاه شریف:

اگر بخواهیم از امکانات این شهرک نام ببریم می توان گفت مانند بسیاری از شهرک های منطقه 22، این شهرک نیز از امکاناتی نظیر نانوایی، بوستان (به نام غدیر خم)، فست فود (پیتزا ساندویچ شریف)، مراکز آموزشی و فرهنگی (مانند کتابخانه سیدالشهدا و مدرسه راهنمایی عدالت) قرار گرفته است.

این شهرک به دلیل دارا بودن آب و هوایی مطلوب، دسترسی آسان به بزرگراه همت، طراحی منحصر به فرد و رعایت کامل اصول شهرسازی در پروسه ساخت و احداث و مهم تر از همه دارا بودن ساکنینی اصیل و تحصیل کرده، در سال های اخیر شاهد رشد چشمگیر جمعیت و افزایش ساخت و ساز و در نهایت افزایش قیمت بوده است.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی، شهرک دانشگاه شریف در نزدیکی پایانه اتوبوسرانی و همچنین ایستگاه مترو وردآورد در محله شریف تهران و در آزاد راه تهران واقع شده است.

وجود ایستگاه مترو سبب گردیده تا تردد به کلیه نقاط شهری تهران به سهولت امکان پذیر گردد.

از جمله مراکز خدماتی این شهرک می توان به نمایندگی ۵۰۸۵ ایران خودرو اشاره کرد که از دیگر امکانات و مزایای این محدوده محسوب می گردد.

برج مسکونی همراه شهر و مجتمع مسکونی نگین غرب و مرکز شماره گذاری خودرو میثم نیز همجوار شهرک دانشگاه شریف قرار گرفته اند.

یکی از رستوران های خوب این شهرک، رستوران پردیس(غذای ایرانی) می باشد.در این رستوران کلیه غذاها با برنج ۱۰۰ درصد ایرانی پخت می شوند.

این شهرک به طور میانگین۸۰۰۰نفر جمعیت داشته و همانگونه که اشاره شد میانگین میزان تحصیلات افراد ساکن، لیسانس می باشد.

فاصله این شهرک با مراکز گردشگری منطقه 22 و همچنین مراکز تجاری منطقه 22 بسیار کم است.

شاید بتوان گفت با فاصله ای حدود7 دقیقه از دریاچه و 5 دقیقه از ایران مال قرارگرفته است. از طرفی می توان برای اوقات فراغت از این شهرک به آسانی به روستای وردیج رفت و در آن جا از آب و هوای مفرح و لذت بخش استفاده کرد.

البته در حال حاضر پس از گذشت چندین و چند سال از تاسیس شهرک دانشگاه شریف، مشکلاتی نیزگریبان اهالی فرهیخته این شهرک را گرفته است. از جمله مشکلاتی که می توان به آن اشاره کرد، ساخت و سازهایی است که در این محدوده در حال انجام است و موجب سلب آرامش ساکنین و اهالی این شهرک گردیده است.

همانطور که پیش از این هم اشاره شد انگیزه اصلی تاسیس این شهرک ایجاد مکانی دور از هیاهوشهری و دارای هوایی پاکیزه و مطلوب بود که اکنون با وجود ساخت و سازهای اخیر و عبور بزرگراه رسالت، ساکنین این شهرک نه تنها از محیطی آرام و سالم برخوردار نیستند بلکه با کاهش نسبی قیمت زمین در این منطقه نیز مواجه گردید است.

البته برخی از این ساخت و سازها مانند ادامه بزرگراه رسالت یا همان شهید همدانی قطعا در دراز مدت سبب تسهیل در رفت و آمدهای همین ناحیه خواهد شد.

به هرحال باید بپذیریم که منطقه 22 یک منطقه تقریباً تازه تاسیس بوده که جا برای رشد و پیشرفت زیاد دارد.

از آنجایی که این منطقه به عنوان قطب گردشگری پایتخت در نظر گرفته شده است پس می طلبد که مسیرهای عبور و مرور هم برای هر بازدیدکننده در دسترسی باشد و همین امر ساخت و سازهای شهری را ناگزیر ساخته است.

اگر تمایل دارید از قیمت ها و شرایط واحدهای آپارتمانی و یا املاک منطقه 22 مطلع شوید کافی است با مشاوران تخصصی ما تماس بگیرید.

دسترسی شهرک شریف به چه صورت است؟
این شهرک با بزرگراه شهید همت و شهید خرازی شروع میشود و از جنوب با پروژه آتی ساز پایان می یابد. در عین حال سمت شرق آن با بلوار شهید اردستانی و غرب آن با تعاونی مسکن راه آهن محدود میشود. این منطقه که تقریبا در حومه شهر و به دور از شلوغی خیابان های اصلی کلان شهر تهران قرار دارد، انتخاب بسیار مطلوبی برای یک زندگی آرام می باشد.
شهرک دانشگاه شریف شامل چه امکاناتی است
با توجه به ساختار این شهرک تمامی امکانات رفاهی در داخل خود شهرک موجود می باشد و در عین حال فضای منسجم و همسایگانی خونگرم و فهمیم از موارد قابل توجه در این شهرک است. فروشگاه های موجود در سطح شهرک، برای خرید انواع کالاها و گردش عصرگاهی نیاز شما را تامین خواهد کرد. از جهت نیاز خانواده های ساکن شهرک به مدارس، برای فرزندان خود، وجود مدارس مختلف با سطح عالی از دیگر موارد مطلوب برای سکونت در این شهرک می باشد.
قیمت خانه ها و آپارتمان ها در شهرک شریف چگونه است؟
به دلیل قشر تحصیل کرده و اصیل ساکن در این شهرک که طراحی ویژه آن بر اساس نیازهای همین قشر اتفاق افتاده است، رنج قیمتی نسبتا بالایی برای آپارتمان های آن در نظر گرفته میشود. آب و هوای بسیار خوب و دسترسی مناسب این شهرک به بزرگراهی مثل همت، از دیگر موارد افزایش قیمت مسکن در این منطقه است. با اینحال ویژگی های متمایز این شهرک، اشتیاق افراد را برای ساکن شدن در این منطقه زیاد کرده است و در نتیجه ساخت و ساز هم در این منطقه رشد چشمگیری دارد.