منطقه 22 تهران

منطقه 22 تهران

آشنایی با منطقه ۲۲ تهران

منطقه 22 تهران بعنوان بزرگترین و البته سبزترین منطقه پایتخت محسوب می شود. در این مقاله ضمن ارائه نقشه منطقه 22 تهران و محلات آن، توضیح خواهیم داد که منطقه 22 تهران کجاست، محله ها و شهرک های منطقه 22 کدامند، بهترین محله های منطقه 22 برای زندگی، فرصتهای سرمایه گذاری در منطقه 22 و پارک های و بوستان های آن شامل چه مواردی می شوند.

منطقه 22 تهران کجاست؟

منطقه 22 تهران در قسمت شمال غربی شهر تهران و در پایین دست رودخانه کن واقع شده است.

بطور کلی محدوده منطقه 22 بر روی نقشه تهران، در ضلع شمالی اتوبان تهران کرج و از غرب رودخانه کن و بلوار شیشه مینا آغاز شده و تا مترو گرمدره ادامه دارد. انتهای محدوده منطقه بیست و دو آخرین محدوده غربی تهران محسوب شده و با استان البرز و شهر کرج هم مرز است.

منطقه 22 از چه از لحاظ زیست محیطی و چه از جهت ساخت و ساز املاک مدرن نظیر برج های چند ده طبقه، پیشرفته ترین مناطق تهران محسوب می شود. ما در سابت پلاکینو اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه املاک منطقه 22 و امکانات شهرک های مدرن آن نظیر، شهرک چیتگر، شهرک خرازی، شهرک صیاد شیرازی، مروارید شهر و ... منتشر کرده ایم و از بابت اطلاعاتی درباره خرید و فروش و قیمت آن ها نیز می توانید از صفحه آگهی های خرید و فروش آپارتمان در منطقه 22 دیدن نمایید.

سال تاسیس منطقه 22

در جریان تفکیک ارازی تهران، منطقه 22 در سال 1379 تاسیس شده و بخش فعلی از شهرداری منطقه 5 جدا شد. البته تفکیک 22 گانه صرفا از جهت مناطق شهرداری انجام شده، اما مدارس این منطقه همچنان تحت پوشش آموزش و پرورش منطقه 5 هستند.

شهرداری منطقه 22

شهردرای منطقه 22 تهران از با ساختمانی مدرن از جدیدترین ساختمان های شهرداری مناطق و محلات تهران محسوب می شود. در ادامه درباره سال تاسیس منطقه بیست و دو و شهرداری آن، اینکه شهردار منطقه 22 کیست و دیگر موارد پیرامون غربی ترین منطقه پایتخت صحبت خواهیم کرد.

شهرداری منطقه 22 کیست؟

جدا از ادعای مدرنیزه بودن منطقه 22، بنظر می رسد که فروش زمین ها جهت برجسازی صرفا جهت پر کردن جیب شهرداری تهران و شهردار وقت بوده است.

در حال حاضر دکتر مسعود نصرتی شهردار منطقه 22 می باشد، اما برای ساکنین این منطقه دیگر فرقی نمی کند که شهردار این منطقه کیست و صرفا وضعیت افتضاح آسفالت ها، نحوه خیابان کشی و ترافیک های محلی را تحمل می کنند.

آدرس و تلفن شهرداری منطقه 22

آدرس شهرداری منطقه 22:  شهرک شهید باقری، خیابان بهارستان، جنب پایانه اتوبوسرانی شهرک باقری (روبروی پارک آلاله)

تلفن شهرداری منطقه 22: 02144708290 و 02196022000

نکته ای که درباره محدوده ساختمان شهرداری منطقه بیست و دو حائز اهمیت است، عدم آنتندهی مناسب خطوط موبایل در محدوده شهرک شهید باقری می باشد.

نحواهی شهردرای منطقه 22

منطقه 22 تهران شامل چه محله هایی می شود؟ درمورد نواحی منطقه 22 باید گفت، کل منطقه به ٦ ناحیه تقسیم شده است که ناحیه یک ٧ محله، ناحیه دو ٨ محله، ناحیه سه ٢ محله، ناحیه چهار ٧ محله ، ناحیه پنج ٦ محله و ناحیه شش ٧ محله را دارا هستند.

از نظر تقسیمات شهری، طرح تفصیلی پیشنهادی، هر منطقه را به ٦ ناحیه و هر ناحیه را به ٦ تا ٨ محله تقسیم نموده است. اما آنچه باید اذعان داشت، تقسیمات اینگونه طرحهای مصوب فقط از نظر اداری برای ارگان هایی مانند شهرداری و سازمانهای مربوط به تاسیسات زیر بنایی منطقه، کارآیی و رسمیت دارند و آنچه معیار واقعی تشخیص هویت نواحی و محلات منطقه است.

همان مرز و حدود زمینهای تحت مالکیت هر شهرک می باشد بطوریکه اهالی، خود را متعلق به ناحیه ١و ٢ و یا محله ١و ٢ … نمی دانند بلکه عناوینی مانند اهالی شهرک راه آهن، امیرکبیر، شهرک چشمه و نظایر اینها گروههای جمعیتی ساکن را از هم متمایز می سازد.

نکته: در طرح های بالادست مقرر شده است که پوشش خدماتی چهار منطقه ٥ و ٩ و ٢١ و ٢٢ تهران، برعهده منطقه ٢٢ باشد.

منطقه 22 کجاست؟

تاریخچه منطقه ۲۲

در طول جنگ ایران و عراقئ به علت در دسترس بودن اراضی این منطقه ۲۵ درصد از اراضی توسط نیروهای مسلح جهت ساخت و ساز پادگان های نظامی مورد استفاده قرار گرفت و در قسمتی از این اراضی نیز تعاونی های مسکن شروع به شهرک سازی کردند.

پس از مواجه شدن مسئولین با مشکلات شهر تهران و دستیابی به این نتیجه که می توان این منطقه از شهر را به منطقه ای مطابق با الگوهای شهرنشینی نوین تبدیل نمود و با توجه به امکان گسترش شهر تهران در منطقه ۲۲ که در طرح جامع تهران نیز پیش بینی شده بود، شهرداری تهران بر آن شد تا اراضی شمال غرب تهران را به محدوده خدماتی شهر الحاق نماید.

لذا بر همین اساس طی سال های ۶۹ تا ۷۳ طرح تفصیلی این منطقه توسط مهندسین مشاور باوند تهیه و سپس در سال ۷۳ تصویب گردید.

سوانح طبیعی در منطقه 22

باید توجه داشت که استعداد ناپایداری در دامنه های طبیعی منطقه 22 وجود دارد. بدیهی است در اثر بارندگی و باربرداریهای ناشی از تاثیر زلزله و یا وقوع بارانهای طولانی مدت و اشباع شدن خاک دامنه ها، ممکن است در مناطق مستعد ناپایداری، این پدیده از قوه به فعل درآید.

بخش اعظم منطقه ۲۲ وضعیت پایداری دارد و در سایر مناطق درجه خطر زمین لغزش، رانش و جابجایی مواد خاکی و خرده سنگی کم و متوسط است و پهنه خطر بحرانی در منطقه ۲۲ وجود ندارد. پیشنهاد می شود در این زمینه اقدامات حفاظتی صورت گیرد.

سابقه طغیان رودخانه و سیل

بواسطه شرایط خاص منطقه ۲۲، وقوع سیلاب های خطرناک نظیر آنچه در سوم و چهاردهم اردیبهشت ١٣٧٤ در رودخانه کن رخ داد و خسارت قابل ملاحظه ای را ایجاد کرد، امکان پذیر است.

مساحت منطقه ۲۲

مساحت این منطقه حدود ۶۲۰۰ هکتار است. حدود ۱۳۰۰ هکتار متعلق به فضای سبز بوده و میانگین ارتفاع این منطقه از سطح دریا ۱۳۴۰ متر می باشد.

مسیر رودخانه کن در شرق منطقه 22 و از شمال به جنوب جریان دارد. رودخانه وردآورد نیز در امتداد شمالی جنوبی و به موازات رودخانه کن جریان دارد و در قسمت شمالی در غرب منطقه میانی امتداد یافته که در پایین دست، حد غربی محدوده طرح را تشکیل می دهد.

فاصله متوسط این دو رودخانه از یکدیگر در حدود ۱۰ کیلومتر است.

اهمیت منطقه 22 بعنوان قطب گردشگری پایتخت

این منطقه در طراحی شهر تهران به عنوان قطب گردشگری پایتخت ایران مطرح شده است تا نیازهای رفاهی کلان شهر تهران را برطرف سازد و همین امر سبب گردیده توجه بسیاری از اقشار جامعه چه سرمایه گذار و چه متقاضی مسکن به تهران منطقه ۲۲ جلب شود. قطعاً وجود چنین پتانسیل و توانمندی در منطقه، این موقعیت جغرافیایی را به قطب بزرگ اقتصادی تبدیل می نماید و جمعیت قابل توجهی را به منطقه ۲۲ گسیل داشته است.

تمایل سرمایه گذاران بخش خصوصی و بخش دولتی به سرمایه گذاری در منطقه ۲۲ مشهود و روزافزون است و این ویژگی خاص می تواند رونق روزافزون منطقه را دو چندان نماید و به این مهم دسترسی های آسان و متعدد (که امکان ترددهای پر حجم روزانه بین شهری و بین استانی را فراهم می کنند)، شبکه های بزرگراهی مختلف و موقعیت جغرافیایی مناسب (به عنوان یکی از مبادی ورودی و خروجی شهر تهران) نیز اضافه می گردد. مجموع کلیه امکانات و ویژگی های این منطقه دست در دست هم نهاده اند تا منطقه ۲۲ قطب توسعه اقتصادی شهر تهران گردد.

هدف از طرح ریزی منطقه ۲۲

نکته: منطقه بیست و دو برای اسکان سرریز جمعیت مناطق مرکزی شهر و ارائه خدمات در سطح حوزه غرب تهران پیشنهاد شده است. خالی و بکر بودن اغلب زمین های منطقه، شیب ملایم، طبیعت غنی و چشم اندازهای مناسب ازجمله این دلایل می باشند.

نکته: منطقه ۲۲ آخرین امید شهر تهران برای ایجاد الگوی مناسب وبهینه زندگی شهری است.

لوکیشن و نقشه منطقه 22 تهران

منطقه ۲۲ شهرداری، واقع در شمال غرب تهران با وسعتی حدود ده هزار هکتار ( بیش از ۶۰۰۰ هکتار آن جزو محدوده خدماتی است) معادل دو برابر بزرگترین منطقه شهر تهران، به عبارتی یک هفتم مساحت شهر را تشکیل می دهید.

منطقه 22 تهران با شرایط ویژه اقلیمی و جغرافیایی از شمال به ارتفاعات ۱۴۰۰-۱۸۰۰ متر کوهپایه های البرز، از جنوب به آزاد راه تهران-کرج، از شرق به رودخانه کن و از غرب و محدوده گرمدره شهرستان کرج محدود می گردد. در ادامه نقشه منطقه 22 تهران را مشاهده می کنید.

منطقه 22 تهران بر روی نقشه

تقسیم بندی املاک در منطقه ۲۲

در حال حاضر املاک منطقه 22 را می توان کلا به سه بخش متمایز تفکیک نمود:

 1. بافت سامان یافته شامل: شهرک های منطقه 22 و بافت مسکونی آن، عناصر کالبدی اصلی دارای کاربری های شهری، فراشهری و فرا ملی.
 2. شبکه ارتباطی
 3. زمینهای زراعی، سبز و بایر (تحت تملک نهادها و ارگانهای مختلف.

شهرک های قدیمی و بافت مسکونی منطقه ۲۲

این بخشها متشکل از شهرک های کوچک و بزرگ و محلات منطقه 22 که بطور غالب ناپیوسته و منفصلی بوده، و هریک بنا به علل و عوامل به نسبت متفاوتی بوجود آمده و در برخی موارد در گسترش خود منجر به ایجاد بافت متراکمی در بعضی نواحی منطقه شده اند.

این شهرک ها تا قبل از تصویب طرح جامع دوم تهران جزو محدوده منطقه ٥ شهرداری محسوب می شدند که پس از آزادشدن محدوده ٥ ساله تهران و ایجاد مناطق ۲۱ و ۲۲ ، تحت اداره منطقه ۲۲ قرار گرفتند.

قدیمی ترین محله های مسکونی منطقه ۲۲ مربوط به شهرک دهکده المپیک است که بنای آن به حدود ۴٥ سال پیش بر می گردد و در آن زمان به اقامت ورزشکاران کشورهای آسیایی اختصاص داده شده بود.

شهرک دهکده المپیک، شهرک راه آهن (گلستان) ، شهرک چشمه (دراوایل دهه ٥٠ ) ، محله زیبادشت، شهرک صدرا و سایر شهرک هایی که متعاقبا و با فواصل نسبتا زیاد مکانی نسبت به هم در سطح منطقه ۲۲ احداث شده اند، بصورت عمده به منظور تامین مسکن اقشار کارمند و حقوق بگیران دولتی برنامه ریزی شده بود.

برج ها و مجتمع های مسکونی منطقه 22

منطقه ۲۲ با بالاترین میزان برج سازی منطقه پیش گام تهران است. ارتفاع برج ها در این محدوده بین ۱۰ تا ۴۲ طبقه است. البته نواحی و شهرک هایی هم وجود دارند که به صورت ویلایی نشین بوده و تعداد طبقات از ۳ طبقه تجاوز نمی کند.

ما اسامی برخی از این برج ها را برای شما آورده ایم، اما جهت آشنایی بیشتر و کامل تر با برج های منطقه 22 می توانید مقاله مرتبط آن را نیز مطالعه کنید.

نقشه اراضی منطقه 22

 • برج های مروارید شهر
 • مجتمع مسکونی مهسان در شمال اتوبان خرازی
 • برج آبشار
 • برج پارسیا
 • برج های مسکونی پاریز
 • مجتمع امین
 • مجتمع صدف
 • برج های بیمه
 • برج های نگین الماس
 • برج برلیان
 • برج نرگس
 • برج لبخند ۱ و ۲
 • مجتمع شهید صیاد شیرازی فاز ۱و۲
 • برج های احرار زمان
 • برج های عرفان
 • مجتمع آسمان
 • برج افرا
 • برج پاسارگاد ۱ و ۲
 • برج ساحل (سپانیر)
 • مجتمع مسکونی فرهنگیان
 • برج های ایزدیار فاز ۱ و ۲ و ۳
 • مجتمع ۱۲ فروردین
 • مجتمع امام حسن مجتبی (ع)
 • برج پارمیس
 • برج های قائم ۱ و ۲
 • برج های سروناز
 • مجتمع مسکونی دانشگاه تهران
 • برج های بلوار کوهک

دانستن نکته ای که بسیار مهم می باشد، این است که تعداد زیادی از برج های فوق در نزدیکی و اطراف دریاچه واقع شده اند که آگهی های آن را می توانید در صفحه خرید آپارتمان در دریاچه چیتگر مشاهده نمایید.

جنوب این محل که پارک چیتگر قرار دارد، پس محل مد نظر ما شرق، غرب و شمال آن می باشد. پس با این اوصاف جهت مشاهده آگهی های متنوع و فایلینگ قوی ما که حاوی قیمت پیش فروش آپارتمان های دریاچه چیتگر است را مشاهده کنید.

عناصر کالبدی اصلی دارای کاربریهای شهری، فراشهری و فراملی هستند.

پژوهشگاه های منطقه 22 و موسسات آموزش عالی

عکس تفکیک ارازی منطقه 22

 • مرکز تحقیقات سازمان جنگل ها و مراتع کشور(وابسته به وزارت کشور)
 • مرکز تحقیقات ژنتیک ایران
 • مرکز تحقیقات جهاد سازندگی منطقه ۲۲
 • مرکز تحقیقات و توسعه علوم و تکنولوژی پلیمری ایران
 • شبکه دامپزشکی استان تهران( باغ گیاه شناسی)
 • پژوهشگاه صنعت نفت
 • مرکز تحقیقات هواشناسی و…
 • دانشکده های نظامی ( ناجا-علوم و فنون پیاده-دانشکده افسری امام علی)

مراکز نظامی منطقه

ازگذشته ای نسبتًا دور، میدان تیر چیتگر منطقه 22 یکی از تاسیسات عمده نظامی اطراف شهر تهران بود. بعدها برخی تاسیسات دیگر هم در آن نزدیکی بوجود آمد. دردوره هشت ساله جنگ ایران و عراق، بسیاری از بخش هایی که امروزه جز منطقه ۲۲ است از سوی نیروهای مسلح (عمدتًا سپاه پاسداران) بکار گرفته شد. پس از جنگ، این اراضی همچنان در تصرف نیروهای یاد شده باقی ماند و در آنها علاوه بر پادگان، موسساتی از قبیل دانشکده های نظامی، کارخانه ها و مسکن (برخی مجاز و برخی غیرقانونی) بوجود آمد، بطوریکه امروزه ١٩ % منطقه را باید دارای کاربری نظامی انتظامی دانست. این متصرفات عبارتند از:

 • پادگان امیرالمومنین در غرب مسیل وردآورد منطقه ۲۲ تهران
 • پادگان مهندسی سپاه پاسداران ( خاتم الانبیا)
 • پادگان شهید خرازی ( متعلق به ارتش) در منطقه ۲۲
 • میدان تیر چیتگر و کارخانه های هلیکوپتر سازی متعلق به نیروی زمینی ارتش
 • منطقه نظامی و پادگان شهید سرتیپ نامجو
 • پادگان لجستیکی حاج ناصر محمدی
 • پادگان شهید باقری در منطقه ۲۲

نکته: عده ای از ارگان های نظامی اقدام به ساخت و سازهای غیر مجاز در داخل پادگان های خود کرده اند. ممنوعیت ورود به پادگان ها و غیر قابل دید بودن محوطه آن ها امکان هرگونه پیش گیری از تخلفات و طرح شکایات با ایشان را از شهرداری منطقه گرفته است (شهرداری منطقه 22 تهران واقع شده در شمال شهرک باقری میباشد). اما پیگیری این مشکل منجر به آن شد که این ارگان های نظامی با هدف رفع این تخلف دست به توافق هایی با شهرداری به منظور ساخت و ساز بر مبنای طرح تفصیلی در عین حفظ منابع نیروهای مسلح در امر ساختمان سازی بزنند. از اثرات این توافق تصمیمات برای آماده سازی ۷۰۰ هکتار از زمین های میدان تیر چیتگر جهت مجتمع مسکونی پرسنل نیروی زمینی ارتش می باشد، که به دنبال توافق با شهرداری پیش بینی شده است.

جهت اطلاع از قیمت خانه در منطقه ۲۲ روی لینک کلیک کنید !!!

شهرک ها و محلات منطقه ۲۲

نمای شهرک چیتگر

در جواب سوال منطقه 22 شامل چه محله هایی می شود؟ اسامس تمامی شهرک ها و محله های منطقه 22 تهران را برای شما لیست کرده ایم:

شهرک پیکان شهر

شهرک دهکده المپیک

شهرک راه آهن (شهرک گلستان)

شهرک چشمه

شهرک چیتگر با ۵ پهنه به نام های: پهنه A و پهنه B و پهنه C و پهنه D و پهنه E

شهرک صدرا (جهاد گران)

شهرک لاله

زیبادشت بالا

زیبادشت پایین

شهرک امید دژبان

شهرک نمونه سپاه

شهرک شهاب شهر

شهرک روغن نباتی

شهرک صدف

شهرک اسکان سبز

شهرک امیرکبیر

شهرک هوانیروز

شهرک شهید باقری

شهرک کوثر

شهرک یاس

شهرک دستواره

شهرک ساحل

شهرک صیاد

شهرک آزاد شهر (سرو آزاد)

شهرک آتی شهر (وردآورد)

شهرک دانشگاه صنعتی شریف (وردآورد شمالی)

شهرک کوهستان

شهرک نسیم

شهرک نگین غرب

شهرک آسمان سپاه

شهرک شهید خرازی

شهرک اسکان سبز

شهرک الهیه غرب

مراکز ورزشی منطقه ۲۲

 • مجموعه ورزشی آزادی
 • استادیوم آزادی
 • مجموعه ورزشی ایران خودرو
 • باشگاه های سوارکاری پارک چیتگر
 • پیست های دوچرخه سواری پارک جنگلی چیتگر
 • پیست دوچرخه سواری دور دریاچه چیتگر
 • پیست اسکیت بوستان جوانمردان
 • مجموعه ورزشی و استخر الغدیر

تعداد زیادی مراکز ورزشی مجهز نیز در منطقه ۲۲ ساخته شده از جمله مجموعه ورزشی امام رضا در بلوار کوهک و… که چون در مقیاس کوچکتر هستند مطرح نمی کنیم.

مراکز تفریحی و گردشگری منطقه ۲۲

پیست دوچرخه سواری پارک چیتگر

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر با 1400 هکتار مساحت هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده است. از مهم ترین شاخصه های پارک چیتگر که در مقاله ای جداگانه به معرفی کامل این پارک جنگلی پرداخته ایم، پیست و مسیرهای دوچرخه سواری و امکانات اسکیت سواری است.

پارک جنگلی خرگوش دره

پارک جنگلی خرگوش دره در مجموع دارای 65 هکتار است و آدرس آن در مقابل درب غربی مجموعه ورزشی آزادی است که از اتوبان های کرج و آزادگان دسترسی دارد. این پارک در ضلع شرقی پارک جنگلی چیتگر واقع شده در غرب تهران تاسیس شده است.

پارک جنگلی لتمال کن

این پارک در شمال غربی تهران گردشگران زیادی را پذیراست و به علت نزدیکی به آبشار تهران مکان محبوبی برای خانواده های تهرانی است.

بوستان جوانمردان

یکی از بهترین و بزرگترین محیط خانوادگی برای خوشگذرانی های آخر هفته بوستان جوانمردان است که در بستر رودخانه کن احداث شده. این پارک در محدوده غرب تهران بوده و ما بین بزگراه علامه جعفری و همت است. پارک جوانمردان البته قرار بود که امتداد آن از شمال تا باغات توت انتهای رودخانه و از جنوب تا اتوبان تهران کرج و بزرگراه آزادگان امتداد داشته باشد.

آبشار تهران

آبشار تهران شامل باغ راه هایی در دل کوهستان می باشد که با استفاده از مصالح طبیعی سنگ و چوب ساخته شده و طراحی شیب پیاده راه های آن به گونه ای است که حتی کودکان و سالمندان نیز تا بالاترین ارتفاع می توانند به کوه پیمایی بپردازند.

دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس)

دریاچه چیتگر، بزرگ ترین دریاچه مصنوعی خاورمیانه به مساحت یک صد و چهل هکتار. فاز دوم پروژه دریاچه چیتگر نیز در راستای ایجاد جزایر آبی و هم چنین پارک آبی و راه اندازی مونوریل چیتگر، در دستور کار قرار دارد.

باغ ملی گیاهشناسی

باغ ملی گیاهشناسی مکانی است که در آن مجموعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و در گلخانه ها کشت می شوند.

پارک آبی اپارک (اوپارک)

در مجموعه پارک آبی اُپارک تهران (Opark) از امکانات متنوع و سرسره های جالب و هیجان انگیزی استفاده شده تا یک تجربه جذاب برای علاقمندان به ورزش، هیجان و سلامتی رقم بخورد.

شهرک سینمایی غزالی

سال هاست که شهرک سینمایی «غزالی» نه تنها میزبان پروژه های مختلفی است که تاریخ را بازسازی می کنند، بلکه درهای آنها روی علاقه مندان به بازدید از لوکیشن های تاریخی از «خیابان لاله زار» گرفته تا «بازارچه خانی آباد» و «اورشلیم» و «شهرک سامان» و … باز است.

دهکده آبی پارس

این پارک سرپوشیده با مجموعه ای جذاب وهیجان انگیز در چهار فصل سال برای خانواده ها تفرجگاهی عالی است.

موزه اتوموبیل های قدیمی

در جاده تهران کرج و در بین سوله های نه چندان نوساز تاریخی از گشت و گذار در تهران دیده میشه . نمایشگاهی از اتومبیل ها و کالسکه هایی قدیمی که به صورت بسیار زیبا و حرفه ای د رمعرض دید علاقمندان قرار گرفته.

اگه به ماشین های قدیمی علاقه دارین حتما از اینجا دیدن کنین و لذت ببرین.

تله کابین

شما میتوانید با استفاده از تله کابین بر فراز کوه های تهران از مناظر زیبا لذت ببرید.

ایران مال

یکی از بزرگترین مراکز خرید خاورمیانه ایران مال است و از نقاط گردشگری و جذاب تهران به شمار می آید.

رودخانه های فصلی منطقه ۲۲

۳ رودخانه فصلی کن، چیتگر و وردآورد که در  منطقه ۲۲ جریان دارند، با حوزه آبریز وسیع تر خاک حاصلخیز امکان پذیرش گردشگران را برای گذراندن اوقات فراغا و اقامه پیک نیک فراهم کرده است.

گرچه بیشتر این رودخانه های فصلی دیگر آن حجم سابق آب در دهه های گذشته را ندارند، اما همچنان اهالی قدیمی این منطقه با رفتن به بالادست این رودخانه ها، در کنار آن ها اوقات خود را با صرف جوج با نوشابه سپری می کنند.

بزرگراه ها و دسترسی های اصلی منطقه 22

 • آزادراه تهران-کرج
 • بزرگراه همدانی (ادامه حکیم و علامه جعفری)
 • بزرگراه خرازی (ادامه همت)
 • بزرگراه همت
 • بزرگراه آزادگان
 • آزادراه تهران – شمال (مرزن آباد)

ایستگاه های مترو منطقه 22

 • ایستگاه چیتگر
 • ایستگاه ایران خودرو
 • ایستگاه وردآورد
 • ایستگاه ورزشگاه آزادی

امکانات رفاهی منطقه 22

زمانی که از امکانات رفاهی سخت به میان می آید، علاوه بر مراکز تفریحی که پیش تر به آن اشاره کردیم، حالا از مراکز درمانی و نیز مراکز تجاری منطقه 22 که اهالی آن جهت خریدهاش روزمره و امرار معاش از آن استفاده می کنند نام خواهیم برد.

مراکز درمانی منطقه ۲۲

بیمارستان تریتا

 • بیمارستان تخصصی مغز و اعصاب پروفسور مجید سمیعی
 • بیمارستان تخصصی سرطان تات
 • بیمارستان ایرانیان واقع در میدان المپیک
 • کلینیک فوق تخصصی ولیعصر در ورودی شهرک یاس
 • درمانگاه و مرکز جراحی ارم در محدوده شهرک لاله

مراکز تجاری منطقه ۲۲

بزرگترین مرکز تجاری ایران در منطقه 22

 • ایران مال (بازار بزرگ ایران)
 • مجتمع آفتاب
 • مجتمع در حال احداث آرتمیس
 • مجتمع در حال احداث رزمال
 • شهر طلا
 • مجتمع در حال احداث لکسون
 • باملند ( بام لند)
 • مجتمع در حال احداث تهران مال
 • مجتمع طوبی
 • مرکز خرید اسلامی گل یاس
 • مجتمع تجاری خلیج فارس (فروشگاه اتکا)
 • مجتمع تجاری یاس ۳
 • محور چهارباغ تجاری

خیابان شهری با برش عرضی چهارباغ که با تاکید بر حرکت پیاده به همراه حرکت کند و آهسته اتومبیل و فعالیت مختلط تجاری اداری و فضاهای فرهنگی مذهبی ، اداری و تفریحی در امتداد آن استقرار یافته است، محور مجهز فعالیت در منطقه ۲۲ محسوب خواهد شد.

دنبال قیمت به روز خانه و آپارتمان در شهرک چیتگر هستید؟؟؟ روی لینک کلیک کنید !!!

جمعیت منطقه بیست و دو تهران

در حال حاضر جمعیت منطقه 22 بالغ بر 1 میلیون نفر است.

گسل های منطقه 22 و لرزه خیزی آن

خطرات زمین شناسی بالقوه از قبیل رانش و یا لغزش لایه ها در محدوده مورد مطالعه به علت بافت نسبتًا متراکم، همگنی و جوش خوردگی متوسط عناصر و نهایتًا به علت نبود لایه بندی غیر متجانس پیش بینی نمی شود.جدول گسل های فعال منطقه 22

چهار زلزله به بزرگی بیش از هفت درجه ریشتر در سالهای ٨٥٥ و ٩٥٨ و ١١٧٧ و ١٨٣٠ میلادی درتهران به وقوع پیوسته اند. مطالعه ریز پهنه بندی لرزه ای تهران بزرگ با همکاری کشور ژاپن (جایکا) انجام گردید. (گزارش نهایی ١٣٧٩ ه.ش) زلزله شناسان احتمال وقوع زلزله ای شدید را در آینده نزدیک در تهران می دهند.

توسعه شهری تهران به سرعت و بدون ایجاد سامانه های مناسب پیشگیری از فجایع ناشی از زلزله های محتمل صورت گرفته است. عوامل زیر درتحلیل تفصیلی خطرات ناشی از زلزله در نظر گرفته شده اند: میانگین شدت لرزه ای، نسبت خسارت ساختمان های مسکونی، نسبت تلفات و باتوجه به شرایط اجتماعی ویژه، تراکم جمعیت ومساحت سرانه فضای باز، نسبت راههای باریک.

ضوابط متداول رتبه بندی خطرات زلزله و آسیبهای وارده برای سه مدل (گسل ری، گسل شمال تهران و مدل شناور) به کار برده شده است. بنابراین درجه بندی خطر و خسارت زلزله نه تنها برای مقایسه مناطق شهری بلکه برای مقایسه خود زلزله ها نیز استفاده می شود.

طبق جدول خطر پذیری، منطقه۲۲ به نسبت مناطق دیگر جزو مناطق با خطر پذیری نسبتا پائین رتبه بندی شده است.

باید به این نکته مهم توجه شود که نتایج بررسی، فقط شاخص یا بیانگری است از توانائی نسبی خطر زلزله، بنابراین حتی مناطقی که بعنوان ”خطر نسبتًا کم” طبقه بندی شده اند، نمی توانند بی تفاوت و آرام بمانند. از این رو بسیار مهم است به خاطر بسپاریم که سراسر شهر تهران نسبت به خطرات زلزله آسیب پذیر است.

علت تفاوت نسبت خسارت در بخش های جنوبی و شمال شهر، اکثریت داشتن ساختمانهای آسیب پذیرند.

از میان همه مدلهای گسل، مدل گسل ری گسترده ترین تلفات را موجب خواهد شد. (تلفات درمورد گسل ری ٦درصد کل تهران و درمورد گسل شمال تهران ٢ درصد)

منطقه 22 تهران کجاست؟ موقعیت منطقه 22 تهران روی نقشه و بهترین دسترسی آن چگونه است؟
منطقه 22 تهران در غرب تهران قرار داشته، محدوده آن روی نقشه در شمال اتوبان تهران کرج، از بلوار شرقی استادیوم آزادی شروع شده و تا مترو گرمدره ادامه دارد. ایستگاه متروی های استادیوم، چیتگر، ایرانخودرو و وردآورد از دسترسی های این منطقه محسوب می شوند.
منطقه 22 تهران شامل چه محله هایی است؟
از مهم ترین محله های منطقه 22 تهران می توان به دهکده المپیک، شهرک راه آهن، دریاچه چیتگر، شهرک چیتگر، کوهک، آبشار تهران، شهید باقری، شهرک خرازی، پیکان شهر، وردآورد شمالی، مروارید شهر و دیگر محلاتی که آن ها را لیست کرده ایم، اشاره کرد.
جمعیت و بافت انسانی منطقه ۲۲ تهران به چه صورت است؟
از نظر بافت انسانی منطقه ۲۲ شهرداری تهران دارای بافت نسبتاً جوان در اکثر نواحی است ، سیل جوانان و خانواده هایی که تازه تشکیل شده اند در چند سال اخیر به دلیل ارزانی قیمت خانه در این منطقه نسبت به سایر مناطق تهران و وفور امکانات شهری , به این منطقه مهاجرت کرده اند. در خصوص جمعیت منطقه ۲۲ هم باید گفت که در طرح جامع تهران برای سال ۱۴۰۵ جمعیت ۳۵۰ هزار نفری ساکنین منطقه ۲۲ ، پیش بینی شده است .