محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401

محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401

محاسبه کمیسیون املاک سال 1401 یا به عبارت دیگر کارمزد بنگاه‌ها یا مشاوران املاک مطابق با فرمول خاصی محاسبه می‌شود. کمیسیون املاک شامل حق‌الزحمه‌ای است که دارندگان بنگاه‌های املاک از طرفین معاملات ملکی یا به عبارت دیگر فروشنده و خریدار دریافت می‌کنند. معاملات ملکی شامل خرید، فروش، رهن و اجاره هر نوع ملکی می‌شود.
در حال حاضر محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401 مطابق با نرخ مصوب صنف مربوطه تعیین می‌گردد. البته مصوبات صنف برای هر نوع معامله فاکتورهای مشخصی را معیار محاسبه قرار داده است. بنابراین نمی‌توان گفت که تمام معاملات ملکی برحسب یک فاکتور مشخص تعیین می‌شود. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه هستید، لطفا تا انتهای مطالب ما را همراهی کنید، در این رابطه توضیحات بیشتری به شما ارائه می‌دهیم.

محاسبه کمیسیون املاک تهران در سال 1401

محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401 طبق قوانین مصوب خاص خود محاسبه می‌شود‌. در خرید و فروش، رهن، اجاره، مضاربه و غیره هر نوع ملکی حق کمیسیون بنگاه بر اساس معیارها و فاکتورهای مشخصی تعیین می‌شود. در حال حاضر کمیسیون مشاور املاک بر اساس نرخی که توسط اتحادیه مشاورین املاک مطابق با معیارهای مشخصی در هر معامله تعیین شده است، محاسبه می‌شود. تعرفه‌ای که هر سال مشاوران املاک دریافت می‌کنند در شهری نسبت به شهر دیگری متفاوت است.
مهمترین ملاک برای تعیین حق کمیسیون، ارزش ملک است. به عبارت دیگر حق کمیسیون یک مبلغ ثابتی نیست. بلکه بسته به ارزش ملک متغیر بوده و هر میزان که ارزش ملک معامله شده بالاتر باشد به همان میزان حق کمیسیون نیز بالاتر می‌رود. اما جهت پیشگیری از بروز اختلافات احتمالی بین طرفین معامله و مشاوران املاک حق کمیسیون هر سال توسط اتحادیه مشاوره املاک هر شهر به روزرسانی می‌شود.
بنابراین برای مشخص کردن حق کمیسیون یک قوانین خاصی وجود دارد که صنف هر شهر مطابق با همان قوانین حق‌الزحمه هر ساله مشاوران املاک را تعیین می‌کند. یک نکته بسیار مهم در محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401 این است که اگر به هر دلیلی یک معامله ملکی بین طرفین برهم بخورد حق کمیسیون آن همچنان محفوظ بوده و طرفین اگر آن را پرداخت نکرده باشند موظف به پرداخت و اگر پرداخت کرده باشند حق استرداد ندارند.

محاسبه کمیسیون املاک تهران

محاسبه کمیسیون املاک تهران از سوی اتحادیه مشاوره املاک تهران تعیین می‌شود. در سال 1401 حق کمیسیون خرید و فروش ملک در تهران به صورت درصدی از ارزش کل معامله تعیین می‌گردد. بنابراین مشاوران املاک فعال در شهر تهران باید حق‌الزحمه خود را بر اساس ابلاغیه‌ای که از طرف اتحادیه املاک شهر تهران اعلام می‌شود، از طرفین معامله دریافت کنند.
در محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401 همانطور که گفتیم عوامل متعددی دخیل هستند که اولین عامل نوع معامله است. به عنوان مثال بر حسب این که نوع معامله خرید و فروش، رهن یا اجاره و یا غیره باشد درصد حق کمیسیون بر حسب ارزش مالک متفاوت خواهد بود.
دومین عامل موثر در محاسبه آنلاین کمیسیون املاک تهران نوع شهر است. همانطور که گفتیم، حق کمیسیون هر شهر نسبت به شهر دیگری متفاوت است و این امر در رابطه با شهرهای هر استان نیز صادق است. به عبارت دیگر حق کمیسیون هر شهر استان تهران نسبت به شهر دیگر آن متفاوت خواهد بود.

محاسبه آنلاین کمیسیون املاک سال 1401

محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401 به طرق مختلفی امکان‌پذیر است. به عبارت دیگر برای اطلاع از حق کمیسیون املاک هر شهر، باید به بنگاه‌های مشاوران املاک آن مراجعه کرد. زیرا اتحادیه املاک هر شهر حق کمیسیون هر سال را به آن‌ها ابلاغ می کند. در این میان برخی از بنگاه‌های املاک خدمات خود را به صورت گسترده نیز ارائه می‌دهند و امکان محاسبه آنلاین کمیسیون املاک شهروندان این شهر به‌‌راحتی فراهم است.
به این ترتیب کسانی که قصد معامله ملک دارند می‌تواند به شکل آنلاین از هزینه‌ای که بابت حق کمیسیون باید پرداخت کنند مطلع شوند. البته برخی از مراکز، مشاوره‌‌هایی را ارائه می‌دهند و هموطنان عزیز را در این رابطه یاری می‌کنند. به عنوان مثال سایت پلاکینو از جمله مراکز آنلاینی است که به همه شهروندان تهرانی در این زمینه خدمات عرضه می‌کند و امکان محاسبه آنلاین کمیسیون املاک تهران را برایشان فراهم می‌سازد.

نتیجه گیری
محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401 مطابق با مصوبه‌ای که در اتحادیه املاک هر شهر اعلام می‌شود صورت می‌گیرد. همچنین نحوه محاسبه بر حسب ارزش ملک، نوع شهر و نوع معامله متفاوت خواهد بود. به عبارت دیگر حق کمیسیون خرید و فروش با حق کمیسیون اجاره متفاوت است. همچنین حق کمیسیون در شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچک متفاوت خواهد بود. به این ترتیب حق کمیسیون املاک بزرگ و گران قیمت که در شهرهای بزرگی نظیر تهران قرار دارند، بیشتر از سایر موارد است.
شما همچنین می‌توانید برای افزایش اطلاعات خود و کسب نکات معاملات ملکی از مطالب پلامینو بهره‌مند شوید.