محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401

محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401

جهت محاسبه حق کمیسیون و به علت پیچیدگی این موضوع میتوانید از محاسبه آنلاینی که در اختیارتون قرار دارد استفاده کنید؛ محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک را بصورت دقیق به شما ارائه می دهد.

همه ما چه خانه دار و چه مستاجر در هنگام محاسبات در دنیای درصدها سردرگم خواهیم شد. محاسبه تعرفه املاک برای مشاوران املاک نیز میتواند پیچیده باشد به همین جهت با استفاده از ابزارک آنلاین محاسبه تعرفه املاک میتوانید حق کمیسیون املاک را همین حالا فقط با تایپ مبلغ رهن یا اجاره آپارتمان مشاهده نمایید.

محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک
نوع معامله را مشخص کنید.
مبلغ کل معامله را مشخص نمایید.
تومان
نتیجه
پرداختی هر طرف : {{ amount }}

درمورد فرمول محاسبه کمیسیون املاک باید گفت، تعرفه کمیسیون املاک ۱۴۰۱ تهران و کارمزد بنگاه‌ املاک یا مشاوران املاک مطابق با فرمول خاصی محاسبه می‌شود. کمیسیون املاک شامل حق‌الزحمه‌ای است که دارندگان بنگاه‌های املاک از طرفین معاملات ملکی یا به عبارت دیگر فروشنده و خریدار دریافت می‌کنند. معاملات ملکی شامل خرید، فروش، رهن و اجاره هر نوع ملکی می‌شود.
در حال حاضر محاسبه کمیسیون املاک 1401 مطابق با نرخ مصوب صنف مربوطه تعیین می‌گردد. البته مصوبات صنف برای هر نوع معامله فاکتورهای مشخصی را معیار محاسبه قرار داده است. بنابراین نمی‌توان گفت که تمام معاملات ملکی برحسب یک فاکتور مشخص تعیین می‌شود. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه هستید، لطفا تا انتهای مطالب ما را همراهی کنید، در این رابطه توضیحات بیشتری به شما ارائه می‌دهیم.

محاسبه کمیسیون املاک تهران در سال 1401

نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک در سال 1401 طبق قوانین مصوب خاص خود محاسبه می‌شود‌. در خرید و فروش، رهن، اجاره، مضاربه و غیره هر نوع ملکی حق مشاور املاک بر اساس معیارها و فاکتورهای مشخصی تعیین می‌شود. در حال حاضر حق کمیسیون مشاور املاک بر اساس نرخی که توسط اتحادیه مشاورین املاک مطابق با معیارهای مشخصی در هر معامله تعیین شده است، محاسبه می‌شود. تعرفه‌ حق کمیسیون املاک که هر سال مشاوران املاک دریافت می‌کنند در شهری نسبت به شهر دیگری متفاوت است.
مهمترین ملاک برای تعیین و محاسبه حق کمیسیون املاک، ارزش ملک است. به عبارت دیگر مبلغ حق کمیسیون یک مبلغ ثابتی نیست. بلکه بسته به ارزش ملک متغیر بوده و هر میزان که ارزش ملک معامله شده بالاتر باشد به همان میزان حق کمیسیون املاک نیز بالاتر می‌رود. اما جهت پیشگیری از بروز اختلافات احتمالی بین طرفین معامله و مشاوران املاک قانون حق کمیسیون املاک هر سال توسط اتحادیه مشاوره املاک هر شهر به روزرسانی می‌شود و از طرف اتحادیه بخشنامه تعرفه املاک ارسال میشود.
بنابراین برای مشخص کردن حق بنگاه یک قوانین خاصی وجود دارد که صنف هر شهر مطابق با همان قوانین حق‌الزحمه هر ساله مشاوران املاک را تعیین می‌کند. یک نکته بسیار مهم در محاسبه حق الزحمه مشاور املاک 1401 این است که اگر به هر دلیلی یک معامله ملکی بین طرفین برهم بخورد حق مشاوره املاک آن همچنان محفوظ بوده و طرفین اگر آن را پرداخت نکرده باشند موظف به پرداخت و اگر پرداخت کرده باشند حق استرداد ندارند.

محاسبه کمیسیون املاک تهران

محاسبه حق بنگاه املاک تهران از سوی اتحادیه مشاوره املاک تهران تعیین می‌شود. در سال 1401 حق کمیسیون خرید و فروش ملک در تهران به صورت درصدی از ارزش کل معامله تعیین می‌گردد. بنابراین مشاوران املاک فعال در شهر تهران باید حق‌الزحمه خود را بر اساس ابلاغیه‌ای که از طرف اتحادیه املاک شهر تهران اعلام می‌شود، از طرفین معامله دریافت کنند.
در محاسبه کمیسیون املاک در سال 1401 همانطور که گفتیم عوامل متعددی دخیل هستند که اولین عامل نوع معامله است. به عنوان مثال بر حسب این که نوع معامله خرید و فروش، رهن یا اجاره و یا غیره باشد درصد حق کمیسیون املاک بر حسب ارزش مالک متفاوت خواهد بود.
دومین عامل موثر در محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک تهران نوع شهر است. همانطور که گفتیم، حق کمیسیون هر شهر نسبت به شهر دیگری متفاوت است و این امر در رابطه با شهرهای هر استان نیز صادق است. به عبارت دیگر حق کمیسیون هر شهر استان تهران نسبت به شهر دیگر آن متفاوت خواهد بود.

1 میلیارد ضربدر 2 درصد

10.000.000=0.01 * 1.000.000.00

1 میلیارد ضربدر 16 دهم درصد

160.000.000 = 0.016 * 1.000.000.000

2 میلیار ضربدر 12 دهم درصد

24.000.000 = 0.012 * 2.000.000.000

1 میلیارد ضربدر 10 دهم درصد

10.000.000 = 0.010 * 1.000.000.000

مجموع حق کمیسیون

204.000.000 = 10.000.000 + 24.000.000 + 160.000.000 + 10.000.000

9 درصد ارزش افزوده

18.360.000 = 0.09 * 204.000.000

جمع کمیسیون و ارزش افزوده

222.360.000 = 18.360.000 + 204.000.000

سهم پرداختی هر یک از طرفین

111.180.000 = 2 / 222.360.000

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای خرید و فروش ملک

همان طور که میدانید تعرفه مشاورین املاک از طرف اتحادیه مشاورین املاک تعیین می شود. بطور مثال: در سال های گذشته اگر ارزش ملک 500 میلیون تومان باشد بنگاه چیزی معادل 0.5 درصد از ارزش ملک مورد معامله (خرید و فروش) را به عنوان حق کمیسیون دریافت خواهد کرد. یعنی 0.25 درصد از فروشنده و 0.25 درصد از خریدار دریافت میکند.

محاسبه حق کمیسیون املاک برای اجاره ملک

جهت محاسبه حق کمیسیون اجاره ملک، مشاورین املاک 0.25 درصد از مبلغ اجاره را جهت حق کمیسیون دریافت می کنند. اگر یک ملک را به مبلغ  2 میلیون تومان اجاره کرده باشید، برای حق کمیسیون اجاره املاک باید مبلغ مورد معامله را در 0.25 درصد ضرب کرده و در آخر 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را نیز محاسبه کنید.

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای رهن ملک

در قرار دادهای رهن کامل ملک، ابتدا مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کرده به این صورت که به ازای هر 1 میلیون تومان از رهن را در 30000 ضرب کرده و عدد به دست آمده را در 0.25 درصد ضرب و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را نیز محاسبه کرده و مجموع این دو عدد به عنوان حق کمیسیون رهن ملک در نظر گرفته می شود.

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای رهن و اجاره ملک

اگر ملکی را به صورت رهن واجاره معامله کرده  باشید، باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید، یعنی برای هر 1 میلیون ضرب در 30000 کنید؛ مبلغ به دست آمده را با هزینه اجاره جمع کرده و در 0.25 ضرب کنید، در نهایت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را نیز محاسبه کرده تا کمیسیون املاک برای رهن و اجاره را بدست آورید. البته توجه داشته باشید که تمامی ارقام ذکر شده تقریبی میباشد.

محاسبه آنلاین کمیسیون املاک سال 1401

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک در سال 1401 به طرق مختلفی امکان‌پذیر است. به عبارت دیگر برای اطلاع از حق کمیسیون دپارتمان املاک هر شهر، باید به بنگاه‌های مشاوران املاک آن مراجعه کرد. زیرا اتحادیه املاک هر شهر حق کمیسیون هر سال را به آن‌ها ابلاغ می کند. در این میان برخی از بنگاه‌های املاک خدمات خود را به صورت گسترده نیز ارائه می‌دهند و امکان محاسبه کمیسیون املاک آنلاین شهروندان این شهر به‌‌راحتی فراهم است.
به این ترتیب کسانی که قصد معامله ملک دارند می‌تواند به شکل آنلاین از هزینه‌ای که بابت حق کمیسیون باید پرداخت کنند مطلع شوند. البته برخی از مراکز، مشاوره‌‌هایی را ارائه می‌دهند و هموطنان عزیز را در این رابطه یاری می‌کنند. به عنوان مثال سایت پلاکینو، بهترین املاک منطقه 22 از جمله مراکز آنلاینی است که به همه شهروندان تهرانی در این زمینه خدمات عرضه می‌کند و امکان محاسبه آنلاین کمیسیون املاک تهران را برایشان فراهم می‌سازد.

نتیجه گیری
محاسبه تعرفه املاک در سال 1401 مطابق با مصوبه‌ای که در اتحادیه املاک هر شهر اعلام می‌شود صورت می‌گیرد. همچنین نحوه محاسبه کمیسیون بنگاه املاک بر حسب ارزش ملک، نوع شهر و نوع معامله متفاوت خواهد بود. به عبارت دیگر حق کمیسیون خرید ملک و حق کمیسیون فروش ملک با حق کمیسیون رهن و اجاره املاک متفاوت است. همچنین حق کمیسیون در شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچک متفاوت خواهد بود. به این ترتیب حق کمیسیون املاک بزرگ و گران قیمت که در شهرهای بزرگی نظیر تهران قرار دارند، بیشتر از سایر موارد است.
شما همچنین می‌توانید برای افزایش اطلاعات خود و کسب نکات معاملات ملکی از مطالب پلامینو بهره‌مند شوید.

نرخ کمیسیون املاک 1402 چقدر است؟
نحوه محاسبه نرخ کمیسیون املاک برای خرید و فروش با رهن و اجاره متفاوت است. برای رهن و اجاره، 25 درصد از مقدار اجاره برای حق کمیسیون در نظر گرفته می شود و برای خرید و فروش املاک سهم طرفین، حدود 0.25 درصد از قیمت کل میباشد.
درصد کمیسیون املاک چگونه محاسبه می شود؟
کمیسیون املاک هر استانی با استان دیگر متفاوت است چرا که زیر نظر اتحادیه مشاورین املاک هر استانی تعیین می شود.
حق کمیسیون املاک جهت چه خدماتی پرداخت میشود؟
حق کمیسیون املاک جهت خرید و فروش ملک، رهن کامل ملک، رهن و اجاره ملک، معاوضه ملک، فسخ قرارداد های ملکی، مشارکت در ساخت، ارائه خدمات مرتبط با قراردادهای جعاله ملکی پرداخت میشود. که کمیسیون مشاور املاک بستگی به نوع قرار داد دارد.