نکات معماری و سازه ای شهرک چیتگر

در مقاله های قبلی برج های چیتگر و پهنه های آن را بررسی کردیم و اکنون در این مقاله قصد داریم نکات معماری و سازه ای را در پهنه های مختلف شهرک چیتگر با یکدیگر مقایسه کنیم.

نکات معماری و سازه ای در پهنه A شهرک چیتگر چیست؟

از نظر معماری واحد های پهنه A شهرک چیتگر خیلی خوش نقشه نیستند.اما خبر خوب اینکه سیستم دیوارها و پارتیشن ها به صورت پانل های کناف پیش ساخته بوده واین خود مزایایی را برای برج های این پهنه ی شهرک چیتگر دارد.

مزایای کناف:

 1.  مقاومت  سیستم ساخت و ساز خشک و به طور کلی ” کناف ”  در برابر زلزله:

  به علت سبكی و همچنین انعطاف پذیری بسیار بالا ی پیش بینی شده در آیین نامه [ همچنین مهندسین سازه در طراحی لرزه ای ساختمان ، به این نکته واقفند که ضریب نیروی زلزله در جایی که میانقاب ها از خود مقاومت نشان می دهند افزایش میابد ، اما در سیستم دیوار  کناف ، میانقاب ها از خود مقاومتی نداشته و باعث سختی کاذب سازه نمی شوند ]

 2.  ایمنی سیستم کناف  :

  بدلیل اتصالات مناسب و مطمئن . در دیوارها و سقف های کاذب کنافمعمولا اتصالات به صورت پیچی و مطابق ضوابط و آیین نامه های مدون انجام میشود ، همچنین اتصالات زیرسازی  کناف  به سقف اصلی یا سازه ، بی نیاز به جوشکاری بوده و با ( میخ و چاشنی ) به موضع مورد نظر ، اتصال میابد.

 3.  افزایش سطح مفید زیر بنا در سیستم دیوار های کناف نسبت به سیستم های مشابه :

  به دلیل كاهش اشغال فضا توسط دیوارها و پارتیشن های کناف ، این امکان وجود دارد که فضای مفید داخل واحد های ساختمانی ، کمتر صرف حجم دیوارها شود.

 4. عایق حرارتی مناسب :

  در صورت استفاده از عایق پشم سنگ در فضای خالی بین پانل های کناف به هیچ عنوان حرارت و برودتی بین اپارتمان های برج چیتگر منتقل نمی شود.

 5. عایق صوتی مناسب کناف :

  در صورت استفاده از عایق پشم سنگ در فضای خالی بین پانل های کناف به هیچ عنوان صدایی از واحدی به واحد دیگربرج های شهرک چیتگر منتقل نمی شود.

 6.  کناف در برابرآتش سوزی  مقاوم است :

  پانل های مدل FR کناف که اصطلاحا به آن ها پانل های مقاوم در برابر حریق گویند و رنگ آن ها صورتی است،کاملا در برابر حریق عایق هستند و آتش به هیچ عنوان از واحدی به واحد دیگر منتقل نمی شود.از این مدل پانل ها در فضای آشپزخانه،راه پله های برج و فضای داخلی دیواره چاله آسانسور استفاده می کنند. علاوه بر این پشم سنگ که عموما در فضای خالی بین پانل های کناف استفاده می شود،عایقی فوق العاده در برابر حریق می باشد.

  برای مشاهده ی ویدیو از پشم سنگ روی لینک کلیک کنید

 7.  مقامت در برابر رطوبت کناف :

  پانل های مدل MR کناف به طور کامل در برابر رطوبت عایق هستند. این پانل ها عموما به رنگ سبز هستند. از این پانل ها عموما در فضای حمام و سرویس بهداشتی استفاده می شود.

 8.  کناف قابلیت اجرا ، در كف تمام شده را دارد :

  بر خلاف پارتیشن های سنتی و مصالح بنایی و کلیه پارتیشن های با ملات  ، پارتیشن های کناف پس از کف سازی ، حتی بر روی سرامیک و سنگ (بدون تخریب ) قابل اجرا می باشند از این رو بهترین گزینه جهت عملیات باز سازی ساختمانی می باشند.

 9.  قابلیت عبور راحت تاسیسات از فضای مابین دیوار های  کناف بدون نیاز به هیچ گونه تخریب،شیار زنی ، پیکور کاری و …
 10.  ترمیم پذیری آسان کناف نسبت به سایر سیستم های ساختمانی :

  با گذشت زمان از عمر ساختمان ، هر از گاهی ایجاد تخریب های موضعی جهت دسترسی به تاسیسات دارای عیب و  ترمیم آن اجتناب ناپذیر خواهد بود که این امر به راحتی با کناف محقق میگردد.

 11.  سازه ای کاملا سبک و در نتیجه مقاوم در برابر لرزش و زلزله(به این نکته توجه داشته باشید که نیروی زلزله از فرمول نیوتن که حاصل ضرب جرم در شتاب هست محاسبه میشود و هر چه سازه سبکتر باشد نیرو زلزله ی کمتری به آن وارد می شود)
 12.  به دلیل استفاده از سیستم کناف،هر طور که دوست دارید واحد برج چیتگر خود را از نظر نقشه تغییر دهید و هیچ ممانعتی از نظر قوانین شهرداری ندارد.چون این دیوار ها فوق سبک بوده و وزنی ندارند که بخواهیم نگرانی بابت جابه جایی بار وارده به سقف را داشته باشیم.

معایب کناف:

 1. مقاوم نبودن آن در برابر ضربات سنگین
 2. پیچیدن صدای باد در داخل آن ها در صورت وقوع طوفان
 3. عدم امکان استفاده از پیچ و رول پلاک برای دیوارها

تفاوت های معماری و مصالح در برج های ارکیده ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و ۶ و ۷ و ۱۰ و ۱۱ و پامچال ۷ و ۸ و ۹ و ۱۰ شهرک چیتگر با الباقی برج های چیتگر چیست؟

تیغه بندی ها و دیوارها در این برج های شهرک چیتگر به صورت بلوک سیمانی می باشد.این در صورتیست که در برج های دیگر شهرک چیتگر دیوارها به صورت دیوارهای پیش ساخته کناف می باشد.

تفاوت دیگر بین این برج ها و سایر برج های شهرک چیتگر در نمای ساختمان ها می باشد.در برج های فوق الذکر نما سیمانی است ولی در الباقی برج های شهرک چیتگر نمای ساختمان به صورت سرامیک پرسلان می باشد.

نکته: در برج های پهنه a شهرک چیتگر  به دلیل تغییرات چند باره نقشه های معماری،گاها ستون در وسط واحد دیده می شود که این موضوع باب میل خریداران نیست. در نتیجه به این مسائل در هنگام خرید توجه نمایید.

جهت گرفتن مشاوره هنگام خرید به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

معماری برج های پهنه B شهرک چیتگر

از نظر معماری برج های پهنهb در شهرک چیتگر  کاملا متفاوت هستند.وقتی از بالا به پلان برج ها نگاه می اندازیم هر تک برج به شکل پروانه می باشد که دارای دو بال غربی و شرقی است.

نکته جالب توجه این است که وقتی از بالا به پلان برج های پهنه b شهرک چیتگر نگاه می اندازیم مجموعه ۱۶ برج نیز به شکل پروانه می باشد.منظور اینکه اگر مرکز برج ها را با خطی فرضی به هم وصل کنیم پروانه ای تشکیل میشود که دارای دو بال غربی و شرقی است. این اتفاق موجب حداقل دید برج ها نسبت به یکدیگر شده است. بدین منظور که به علت رعایت جایگیری پروانه ای برج ها واحدی در یک برج به واحدی در برج دیگر دید ندارد.

رعایت این نکته موجب شده که تداخلی در مسیر باد غرب به شرق نیز ایجاد نشود و ضلع بزرگتر برج ها در جهت شمالی و جنوبی قرار دارند.

توجه : اگر دنبال نکات سهام ها و انتخاب واحد پهنه و شیوه های خرید و پیش خرید در پهنه B هستید روی لینک کلیک کنید و شهرک مسکونی چیتگر(سروستان)پهنه bرا از دست ندید.

نکته جالب توجه معماری داخلی برج های پهنهb شهرک چیتگر  این است که که در هر واحد حدود ۱۰ درصد متراژ کل واحد تراس دارد و نورگیری عالی و منظره ای زیبا را برای واحدها رقم زده است.

در ضمن در تمامی واحدها به تعداد اتاق های خواب،حمام مستر وجود دارد.

شهرک چیتگر-پلان پهنهb

در این پهنه شهرک چیتگر دیوارها به شکل بلوک سیمانی هستند و نمای برج ها سیمانی است.

هم چنین به هیچ وجه ستونی را در وسط واحد مشاهده نمی کنید.

اطلاعات بیشتری در مورد شیوه ه خرید و امکانات برج های پهنه B میخواهید؟؟؟پس روی لینک کلیک کنید و با ما در پهنه B شهرک چیتگر همراه باشید.

برای مشاهده ی پلان های پهنه b شهرک چیتگر روی لینک کلیک کنید.

بررسی شهرک چیتگر از جهت سازه ای

در مقالات قبلی در رابطه با مزیت اتصالات پیچ و مهره ای و همچنین مزیت اسکلت فلزی نسبت به بتنی صحبت کردیم.

در کل به دلیل استفاده از سیستم های سبک کناف و سبک سازی برج ها و همچنین استفاده از اتصالات پیج و مهره ای شهرک چیتگر و این برج ها مقاومت و انعطاف پذیری خوبی را در زلزله از خود نشان خواهند داد.

همچنین طبق آیین نامه زلزله ۲۸۰۰ تاثیر زلزله در ساختمان های بالای ۱۲ طبقه کمتر از سایر ساختمان ها می باشد و این ساختمان ها ایمن تر هستند.

دروغ بزرگ: دروغ بزرگ مشاوران املاک و بعضی از به ظاهر مهندسین به شما خریداران این است که فلان برج تا ۱۰ ریشتر مقاومت در برابر زلزله از خود نشان می دهد. این جمله فوق العاده غیر کارشناسی است.

چند نکته جالب در مورد زلزله و مقاومت برج ها :

۱- بزرگ ترین زلزله ای که می تواند در اثر شکست رخ دهد به بزرگای ۹٫۷ ریشتر می باشد.

۲- مقیاس بزرگای ریشتر یک مقیاس لگاریتمی است و به عنوان مثال زلزله ای به بزرگای ۶ ریشتر ۱۰ برابر زلزله ای به بزرگای ۵ ریشتر است و در نتیجه زلزله ای به بزرگای ۷ ریشتر ۱۰۰ برابر زلزله ای به بزرگای ۵ ریشتر است.

۳- مبنای طراحی ساختمان ها در برابر زلزله تاریخچه لرزه خیزی آن منطقه ای است که ساختمان در آن ساخته می شود. ریشتر تنها مقیاسی است برای اندازه گیری زلزله پس از وقوع آن. در نتیجه ساختمان ها بر اساس ریشتر طراحی نمی شوند که بخواهیم بگوییم تا مقدار خاصی ریشتر مقاوم هستند.

در تصویر زیر تاریخچه لرزه خیزی مناطق کشور را بر اساس ۴ گروه خیلی شدید،شدید،متوسط و کم خطر می بینید.(تصویری از آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله ایران)

شهرک چیتگر-نقشه ی زلزله خیزی کم در شهرک چیتگر

در نتیجه در هنگام خرید خانه در شهرک چیتگر فقط به اسکلت آن برای زلزله توجه نمایید.

در مقاله ی بعدی میتوانید به تفکیک در مورد پهنه A و B و C اطلاعات بیشتری در مورد معماری هر پهنه و قیمت و امکانات هر پهنه را با کلیک روی عنوان هر کدام بخوانید.

پهنه A

پهنه ‌‌B

پهنه C